קודאין
שייך לקבוצת:
כאב, משככי , מדכאי שיעול נארקוטיים, משככי כאב נארקוטיים - אופיאטים
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: בינוני

כללי

קודאין (Codeine) הוא חומר פעיל שנמצא בתרופות רקוד, קודיקל. קודאין שייך למשפחת תרופות אופייטיות, הוא דומה למורפין, אך חלש ממנו. 


יעיל לטיפול ב

תרופות המכילות קודאין בלבד (קודיקל, רקוד) מיועדות לדיכוי שיעול. כמו כן, קודאין מהווה אחד המרכיבים גם בתכשירים להקלה על תסמיני ההצטננות ובסירופים לשיעול, כמו ברונכולט פורטה או טוסופדרין.

קראו עוד: כיצד תבדילו: שיעול חולף, אלרגיה או דלקת ריאות?


בנוסף, קודאין יעיל גם לשיכוך כאב קל עד בינוני, בדרך כלל בשילוב עם משכך כאבים ממשפחה אחרת. תרופות אלה כוללות: רוקסט, רוקסט פלוס, מיגרלב, קוד-אקמול, נורופן פלוס ועוד. 


הנחיות חשובות

זהירות: תרופות ממשפחת האופיואידים עלולות לגרום להתמכרות, בעיקר בשימוש ממושך, והן בעלות פוטנציאל לשימוש לרעה ולמינון יתר. תגובה למינון יתר יכולה להתבטא בנשימה איטית ואף לגרום למוות.  יש לוודא כי הנך מכיר את שם התרופה, המינון שהנך לוקח, תדירות המתן, משך הטיפול, תופעות הלוואי  והסיכונים הפוטנציאלים. 

מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש בתרופות המכילות קודאין (Codeine) במקרים הבאים: 

-אם ידוע על רגישות לחומר הפעיל או למרכיבים אחרים בתרופה.

-אם את בהריון או מניקה.

-אם אתם סובלים מבעיות במערכת הנשימה, אי ספיקת לב או הכבד, לחץ תוך גולגולתי או פגיעת ראש.

-אם אתם סובלים משלשול לאחר טיפול באנטיביוטיקה או כתוצאה מהרעלה ושפיתחתם חסימת מעיים.

-אם אתם נוהגים לצרוך אלכוהול באופן קבוע.

-בו זמנית עם טיפול בתרופות ממשפחת מעכבי MAO. יש להמתין 14 ימים עד לתחילת הטיפול עם קודאין.תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית]: כל התרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית עלולות להגביר את ההשפעה המרדימה של קודאין. אלה כוללות נוגדי דיכאון, נוגדי פסיכוזה, תרופות לשינה ואנטי-היסטאמינים.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, קפליות, כמוסות, כמוסות לשחרור מושהה, סירופ.
יש ליטול קודאין אחרי אוכל או עם חלב, על מנת למנוע גרוי קיבתי.
תדירות וזמן נטילה: שיכוך כאב: 4-6 פעמים ביום. שיעול: 3-4 ביום לפי הצורך.טווח המינון: מבוגרים: כאב: 80-200 מ"ג ליום. שיעול: 45-120 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך 30-60 דקות.משך השפעה: 4-6 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים אם התרופה דרושה להקלת התסמינים. אם אין צורך, אל תיקח את המנה שנשכחה, וחזור ללוח הזמנים הרגיל כאשר יהיה לך צורך בתרופה.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק בביטחון כאשר אין יותר צורך בתרופה.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. דרושה פעולת חירום אם מופיעים תסמינים כגון נשימה איטית או לא סדירה, תרדמה עמוקה או איבוד הכרה.

אזהרות

הריון: אין די מחקרים בנשים בהריון. יש עדויות לבעיות נשימה בעוברי חיות מעבדה. אם התרופה נלקחת בזמן צירי לידה עלולה להיות הפרעה נשימתית ליילוד (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון .נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום סחרחורת ותרדמה.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את ההשפעה המרדימה של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בדרך-כלל משתמשים בקודאין להקלת התסמינים בטווח הקצר. בטיפול ממושך התרופה עלולה לגרום להתרגלות, במיוחד אם לוקחים אותה במינונים גבוהים מהממוצע.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, אסתמה, דלקת סימפונות (bronchitis), מחלת ריאות, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי נדירות עם קודאין. עצירות מופיעה לעיתים, אך תופעות לוואי אחרות, כגון בחילה, הקאה ותרדמה אינן מטרידות בדרך-כלל במינון המומלץ, ובדרך-כלל חולפות עם הפחתת המינון.

שמות מסחריים

קודיקל Codical סם-און רקוד Rekod רקח