קו-טרימוקסאזול
שייך לקבוצת:
נוגדי חיידקים, סולפונאמידים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טרימתופרים + סולפאמתוקסאזול קו-טרימוקסאזול היא תרופה נוגדת-חיידקים המהווה שילוב של שני מרכיבים: חלק אחד של טרימתופרים ו-5 חלקים של סולפאמתוקסאזול. התרופה נפוצה בשימוש למניעה ולטיפול בזיהומים בדרכי השתן, ולטיפול בזיהומים של דרכי הנשימה, מערכת העיכול, העור והאוזן. כמו-כן משתמשים בקו-טרימוקסאזול לטיפול בדלקת הערמונית, בזיבה ובדלקת ריאות הנגרמת על-ידי פנאומוציסטיס קאריני. משך הטיפול תלוי בסוג הזיהום, ואין להפסיקו לפני תום הזמן שנקבע על-ידי הרופא, כיוון שהזיהום עלול לחזור. תופעות הלוואי של קו-טרימוקסאזול הן שילוב של תופעות הלוואי הנגרמות על-ידי שני המרכיבים של התרופה, וכוללות בעיקר פריחה, בחילות והקאות, ולעיתים נדירות כאב בלשון, הפרעות בדם וצהבת. כמו כן, חל איסור להשתמש בקו-טרימוקסאזול במקרה של חוסר באנזים G6PD, בעקבות סיכון מוגבר להמוליזה.

תגובה עם תרופות אחרות: [וארפארין]: קו-טרימוקסאזול עלול להגביר את ההשפעה הנוגדת-קרישה של תרופה זו; ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון של וארפארין. [פניטואין]: קו-טרימוקסאזול עלול לגרום להצטברות של פניטואין בגוף; ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון של פניטואין. [חומצה פארא-אמינו בזואית, תרופות להרדמה מקומית]: יש ירידה בהשפעה של קו-טרימוקסאזול. [מתוטרקסאט]: קו-טרימוקסאזול עלול להגביר את השפעתה. [סולפונילאוראה]: קו-טרימוקסאזול עלול להגביר את השפעת תרופה זו על הורדת רמת הסוכר בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, תרחיף , זריקות.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום. בזיהומים ספציפיים: 4 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגרים: 1600 מ"ג סולפאמתוקסאזול ו- 320 מ"ג טרימתופרים ביום מחולק ל-2 מנות. בזיהומים ספציפיים ניתן להעלות את המינון. ילדים: 40 מ"ג לק"ג סולפאמתוקסאזול ו-8 מ"ג לק"ג טרימתופרים ביום מחולק ל-2 מנות.תחילת השפעה: 1-4 שעות.משך השפעה: 12 שעות.תזונה: יש להרבות בשתיית נוזלים, במיוחד במזג אוויר חם.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם עליך לקחת את המנה הבאה עכשיו, קח מנה כפולה כדי להשלים את החסר.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו .גם אם חל שיפור בהרגשה, הזיהום עלול עדיין להיות קיים והתסמינים עלולים לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום כאב בטן, הקאה, סחרחורת ובלבול. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: בחיות מעבדה התגלו מומים בעוברים. לא נמצאו ממצאים דומים בבני אדם. ניתן לתת את התרופה בביטחון יחסי בטרימסטר הראשון להריון, אך יש להעדיף תרופה אחרת אם ניתן, במיוחד בסמוך ללידה.הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא מומלץ לתינוקות מתחת לגיל 6 שבועות. לילדים גדולים יותר יש להפחית את המינון.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועותאלכוהול: אין בעיות ידועותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך בתרופה זו עלול לגרום למחסור בחומצה פולית ודבר זה עלול לגרום לירידה במרכיבי הדם. ניתן לתת תוספות של חומצה פולינית. ניטור: בדרך-כלל מבצעים בדיקות דם תקופתיות לניטור הרכב הדם.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, מחלת דם, חוסר באנזים G6PD (רגישות לפול), אלרגיה לתרופות מסוג סולפונאמידים, פורפיריה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי יכולות להיגרם על-ידי כל אחד מהמרכיבים - טרימתופרים או סולפאמתוקסאזול. הבעיות השכיחות ביותר הן פריחה ובחילה.

שמות מסחריים

דיספטיל Diseptyl רקח רספרים Resprim טבע ספטרין לאינפוזיה Septrin for infusion פריגו דיספטיל פורטה Diseptyl forte רקח