קולסטיפול

שייך לקבוצת:
תרופות להורדת רמת שומנים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קולסטיפול, תרופה להורדת רמת הכולסטרול בדם, קיימת בארץ בצורת אבקה. קולסטיפול קושר חומצות מרה במעי וגורם ליצירת תרכובת המופרשת בצואה. כיוון שכולסטרול הוא החומר ממנו נוצרות חומצות המרה, יש צריכה של כולסטרול לייצור החומצות האובדות בצואה, ורמת הכולסטרול בצואה יורדת. קולסטיפול משמש לטיפול באנשים הסובלים מרמת כולסטרול גבוהה, כאשר השינוי התזונתי לא הביא לירידה ברמת הכולסטרול. קולסטיפול מביא בעיקר לירידה ברמת LDL - זה הכולסטרול הנחשב כגורם סיכון עיקרי להתפתחות מחלת לב כלילית. בנוסף, יש המשתמשים בתרופה זו לטיפול בחולים הסובלים משלשול שמקורו בדלקת המעי הגס הנובעת מטיפול אנטיביוטי רחב טווח.

תגובה עם תרופות אחרות: [הערה כללית]: קולסטיפול עלול להפריע לספיגה של תרופות שונות. במידה והנך נוטל תרופות אחרות יש ליטול אותן לפחות שעה לפני או לפחות 4 שעות אחרי נטילת קולסטיפול. יש לבדוק רמות בדם של תרופות בעלות פונטציאל רעיל (כגון תאופילין, דיגוקסין) אם הופסק טיפול בקולסטיפול לאחר נטילה בו-זמנית. [פרופראנולול]: הארכת זמן הספיגה של פרופראנולול דרך מערכת העיכול. [טטראציקלינים, פורוסמיד, פניצילין G, הידרוכלורותיאזיד]: ספיגתם דרך מערכת העיכול יורדת משמעותית במתן יחד עם קולסטיפול. לא נבדקה מידת הספיגה של תרופות אלה אם הן ניתנות שעה לפני לקיחת קולסטיפול. [דיגיטליס]: יש לבדוק רמות בדם. [תרופות המכילות פוספאטים והידרוקורטיזון]: תיתכן הפרעה בספיגה של תרופות אלה.

מידע

אופן נטילת התרופה: אבקה.תדירות וזמן נטילה: פעם או יותר ביום. במידה והנך נוטל תרופות אחרות יש ליטול אותן לפחות שעה לפני או לפחות 4 שעות אחרי נטילת קולסטיפול.טווח המינון: 10-30 גרם ליום.תחילת השפעה: 8 שעות. ייתכן שיחלפו מספר שבועות או חודשים עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: אין נתונים מדוייקים.תזונה: רצוי לשלב את הטיפול בתרופה עם תזונה דלה בכולסטרול.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 6 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, הפסקה מוקדמת מדי של הטיפול עלולה להביא לחזרת הכולסטרול לרמה גבוהה.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: כיוון שהתרופה אינה נספגת, לא צריכה להיות בעייה לעובר. עם זאת עדיין אין די מחקרים בנושא זה. קולסטיפול גורם להפרעה בספיגה של חלק מהוויטמינים, דבר שעלול להשפיע על העובר. מתן תוספי מזון (ויטמינים) דרך הפה אינו פותר בעיה זו.הנקה: התרופה אינה נספגת, אך עלולה לגרום לחוסר ויטמינים באם. מומלץ לא ליטול תרופה זו בזמן ההנקה.תינוקות וילדים: בטיחות התרופה בילדים לא נקבעה.קשישים: תיתכן שכיחות גבוהה יותר של עצירות.נהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: כמות רבה של אלכוהול עלולה לגרום לעלייה ברמת הכולסטרול. מומלץ להגביל את כמות האלכוהול.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות.ניטור:

דווח לרופא במקרה של הפרעות בתפקוד בלוטת התריס, נטייה לדימום, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

כיוון שהתרופה אינה נספגת, לא צפויות תופעות לוואי ניכרות. רוב תופעות הלוואי מתבטאות בהפרעות עיכול. לעיתים נדירות עלול להתפתח חוסר ויטמינים מסיסי שומן עקב קשירתם על-ידי התרופה והפרשתם בצואה. עלייה הדרגתית במינון עשויה להפחית את שיעור תופעות הלוואי במערכת העיכול.

שמות מסחריים

קולסטיד Colestid פייזר ישראל