גלטירמר (קופקסון)

שייך לקבוצת:
תרופות לדיכוי מערכת החיסון
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קופקסון (Copaxone), תרופה חדשה לטיפול בטרשת נפוצה. גלאטימר, החומר הפעיל של קופקסון, פותח בישראל על-ידי צוות משולב של מדענים ממכון וייצמן וחברת טבע. 
טרשת נפוצה היא מחלה אוטואימונית כרונית שבה מערכת חיסונית תוקפת בטעות אזורים מסוימים במערכת העצבים המרכזית (המוח וחוט השדרה) ופוגמת בשכבת המיאלין, השכבה המכסה את סיבי העצבים. טרשת נפוצה גורמת להתקפים, שהביטויים העיקריים שלהם כוללים הפרעות בראיה, בתחושה, בתנועה וכדומה.  
 החוקרים חושבים שקופקסון מדכא את תהליך הדלקת, שנובע מפעילות מערכת החיסון, ומונע בכך את הרס המיאלין ואת ההחרפה של תסמיני הטרשת הנפוצה. אך המנגנון המדויק של פעילות קופקסון עדיין אינו ברור לגמרי וכן, ההשפעות ארוכות הטווח שלו. חשוב לזכור כי קופקסון אינו מרפא טרשת נפוצה, ועל כן לא מומלץ להפסיק את הטיפול ללא ייעוץ רפואי, כיוון שהתסמינים עלולים לחזור.

תגובה עם תרופות אחרות: לא ידוע על תגובות בין קופקסון לבין תרופות אחרות שהן בעלות משמעות קלינית.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות.תדירות וזמן נטילה: זריקה אחת ביום, מתחת לעור. יש להזריק את קופקסון בכל יום באותה השעה. טווח המינון: 20 מ"ג פעם ביום או 40 מ"ג שלוש פעמים בשבוע.תחילת השפעה: אין עדיין נתונים.משך השפעה: אין עדיין נתונים.תזונה: בעת שימוש בקופקסון, אין הגבלות תזונתיות. אחסון: את החומר עצמו יש לשמור במיכל סגור במקרר, הרחק מהישג ידם של ילדים. את המדלל יש לשמור בטמפרטורת החדר. יש להשתמש בחומר מייד לאחר דילולו.מנה שנשכחה: להזריק מייד כשנזכרים. אם נותרו 6 שעות להזרקה הבאה של קופקסון, להזריק בשעה היעודה ולחזור לשגרת ההזרקות. הפסקת התרופה: אין להפסיק את הטיפול בקופקסון בלי להיוועץ ברופא, התסמינים של טרשת נפוצה עלולים לחזור. מינון עודף: לא סביר,כי קופקסון ניתנת בהזרקה. מכל מקום, מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בקופקסון בהריון.הנקה: ההשפעה לא ידועה. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יעילות ובטיחות התרופה לא הוכחה בילדים מתחת גיל 18.קשישים: אין הגבלות מיוחדותנהיגה: לא ידוע על בעיות מיוחדותאלכוהול: אין הגבלות מיוחדותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידועה עדיין.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות ביותר של קופקסון הן כאב באתר ההזרקה, כאב בחזה, חולשה וחרדה.

שמות מסחריים

קופקסון Copaxone טבע