קטוקונאזול

שייך לקבוצת:
נוגדי פטריות, נוגדי פטריות ממשפחת azole
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קטוקונאזול היא אחת התרופות היעילות נגד פטריות, משמשת בעיקר לטיפול בזיהומים פטרייתיים קשים בעור ובקרקפת. בעבר נהוג היה להשתמש בחומר גם במתן פומי (דרך הפה), אך לאחרונה שימוש זה הופסק כמאט לגמרי מכיוון שישנן תרופות אחרות בעלות פחות תופעות לוואי כבדיות, אשר עדיין מאפשרות יעילות טובה. במתן המקומי הספיגה הסיסטמית הינה נמוכה מאוד, אך אנשים הסובלים ממחלות כבד חייבים להתייעץ עם רופא לפני השימוש בתרופה. תגובה עם תרופות אחרות: [נוגדי חומצה, סימטידין וראניטידין]: תרופות אלה עלולות להפחית את היעילות של קטוקונאזול אם לוקחים אותן תוך שעתיים לפני או אחרי קטוקונאזול. [טרפנאדין, אסטמיזול, ציסאפריד]: אין לתת עם קטוקונאזול. הדבר עלול לגרום לבעיות בלב. [ציקלוספורין, דיגוקסין, מתילפרדניזולון, טאקרולימוס]: קטוקונאזול מעלה את רמתם בדם. [מידאזולם, טריאזולאם]: מתן עם קטוקונאזול מגביר את פעילותם המרגיעה. יש להימנע ממתן משולב, אלא אם שיקול דעתו של הרופא מחייב זאת. [נוגדי קרישה, וארפארין]: הגברת הפעילות הנוגדת קרישה. [נוגדי סוכרת]: קטוקונאזול מגביר את פעילותם בהורדת רמת הסוכר בדם. [פניטואין]: יש שינוי ברמות בדם, הן של פניטואין והן של קטוקונאזול. [ריפאמיפיצין, איזוניאזיד]: מפחיתים את ההשפעה של קטוקונאזול.
בשילוב עם תרופות אחרות אשר עלולות לפגוע בכבד כגון תרופות אנטי-פטרייתיות במתן סיסטמי, Metothrexate וכו' עולה הסיכון לפגיעה בכבד. 

מידע

אופן נטילת התרופה: קרם, שמפותדירות וזמן נטילה: שמפו - בדרך כלל, פעמיים בשבוע למשך 2-6 שבועות.

קרם - בדרך כלל, 1-2 פעמים ביום למשך 2-6 שבועות.

טווח המינון: טיפול מקומי בהתאם להוראות רופא.תחילת השפעה: התרופה מתחילה לפעול תוך שעות אחדות מנטילתה. בדרך כלל ניתן לראות תוצאה תוך 2-4 שבועות מתחילת הטיפול.
משך השפעה: עד 24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 6 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו. גם אם חל שיפור בהרגשה, הזיהום המקורי עלול עדיין להיות קיים, והתסמינים עלולים לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי.מינון עודף:

סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. 

אזהרות

הריון: התרופה לא נבדקה בנשים הרות, אם כי הספיגה הסיסטמית במתן מקומי הינה נמוכה. יש לפעול על-פי הנחיות רופא בלבד.
הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות מיוחדות.אלכוהול: אין בעיות ידועות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך:

הסיכון להופעת תופעות לוואי גובר בשימוש ממושך.

ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, תגובה אלרגית לתרופה נגד פטריות בעבר

תופעות לוואי

במתן דרך הפה תופעת לוואי העיקרית היא פגיעה בכבד. במתן מקומי תופעות הלוואי הינן נדירות, אך עדיין קיימת ספיגה מינימלית לדם.

שמות מסחריים

קטוזול שמפו Ketozol Shampoo פריגו ניזורל קרם Nizoral cream ג'נסן סילאג ניזורל שמפו Nizoral shampoo ג'נסן סילאג