קלריתרומיצין

שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה, מאקרולידים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קלריתרומיצין (קלרידקס, קארין, קלסיד) הוא אנטיביוטיקה ממשפחת מקרולידים, שמפסיקה התפתחות של חיידקים הרגישים לסוג זה של אנטיביוטיקה. קלריתרומיצין מיועד לטיפול בזיהומים בדרכי הנשימה התחתונות, כמו דלקת ריאות ודלקת סימפונות (ברונכיטיס) חריפה או כרונית, או בדרכי הנשימה העליונות, כמו סינוסיטיס או דלקת גרון הנגרמים על ידי חיידקים.קלריתרומיצין עשוי לשמש גם לטיפול בזיהומים קלים עד מתונים של העור או הרקמות הרכות. בנוסף, קלריתרומיצין ניתן גם לטיפול   בדלקת גרון הנגרמת על ידי החיידק סטרפטוקוקוס אצל אנשים הרגישים לאנטיביוטיקה ממשפחת פניצילין.

בנוסף, בשילוב עם מעכבי משאבות מימן (PPI), משמש קלריתרומיצין בטיפול להכחדת החיידק הליקובקטר פילורי, שגורם לכיבים (אולקוס) בתריסריון.תגובה עם תרופות אחרות: [תאופילין]: קלאריתרומיצין עלולה להעלות רמת תאופילין בדם. [קארבאמאזפין]: קלאריתרומיצין עלולה להעלות רמת תרופה זו בדם. [טרפנאדין, אומפראזול]: קלאריתרומיצין עלולה להעלות רמות תרופות אלה בדם. יש להימנע משילוב בחולי לב. [נוגדי קרישה]: קלאריתרומיצין עלולה להגביר את השפעתם. יש לבדוק תפקודי קרישה ולהתאים את המינון. [זידובודין AZT]: ייתכן צורך בשינוי המינון. [ריטונאביר]: ייתכן צורך בשינוי המינון של קלאריתרומיצין בחולים הסובלים מבעיות בתיפקוד הכליות. [ראניטידין וביסמות ציטראט]: רמות קלאריתרומיצין ותרופות אלה עלולות לעלות בדם. [דיגוקסין]: תיתכן הגברת השפעתו על הלב. [ארגוטאמין]: עלולה להיווצר הגברה בפעילותו, עם עלייה בלחץ הדם ואיבוד תחושה. [טריאזולאם]: עלולה להגביר את ההשפעה על מערכת העצבים המרכזית. [לובאסטאטין, סימבאסטאטין]: תיתכן השפעה מוגברת על הורדת כולסטרול. [קארבאמאזפין, ציקלוספורין, פניטואין, טאקרולימוס, הקסובארביטאל, דיזופיראמיד, ברומוקריפטין, ואלפרואט, ציסאפריד, פימוזיד, ריפאבוטין]: תיתכן עלייה ברמות של תרופות אלה בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, תרחיף.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום.טווח המינון: מבוגרים: 500-4000 מ"ג ליום, תלוי במזהם ובחומרת המחלה. ילדים: 15 מ"ג לק"ג ליום.תחילת השפעה: 2-3 שעות. ייתכן שיחלפו מספר ימים או שבועות עד שההשפעה החיובית תורגש במלואה.משך השפעה: 12 שעות.תזונה: אפשר ליטול קלריתרומיצין (קלרידקס, קארין, קלסיד) ללא קשר לארוחות. אחסון: לשמור במקום קריר ויבש. אין לאחסן את הנוזל שהוכן מאבקה במקרר.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 4 שעות, קח מנה כפולה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו. הפסקת הטיפול בטרם עת עלולה לגרום לחזרת התסמינים.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין מידע לגבי בטיחות הקלריתרומיצין בהריון. לפיכך, יש להיוועץ ברופא לפני השימוש בהריון. הנקה: יש להיוועץ ברופא לפני השימוש.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת גיל שנתיים, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידועה.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

הפרעות במערכת העיכול הן תופעות הלוואי העיקריות.

שמות מסחריים

קארין Karin יוניפארם קלציד Klacid אבוט קלארידקס Klaridex דקסל