קלוזאפין
שייך לקבוצת:
פסיכוזה, נוגדי, פסיכוזה, נוגדי, אטיפיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


קלוזאפין הינה תרופה נוגדת פסיכוזה. אופן פעולתה אינו לגמרי ברור, אך נראה כי אתרי הפעולה העיקריים שלה הינם בקולטנים לדופמין ולסרוטונין במוח. תרופה זו משמשת לטיפול במקרים חמורים של סכיזופרניה אשר לא הגיבו לשניים או יותר סוגים של תרופות. בעת שימוש בתרופה ניתן לצפות לשיפור ב- 30% מהמקרים שהיו עמידים לטיפולים אחרים. בגלל הסכנה שתרופה זו עלולה לגרום לדיכוי מספר תאי הדם הלבנים ולפירכוסים, ניתנת התרופה רק במקרים קשים. התחלת הטיפול בקלוזאפין מומלצת היום רק בהשגחה אישפוזית, וזאת לפחות עד שיצטבר מידע נוסף לגבי תופעות הלוואי שלה. יחסית לפנותיאזינים, נראה שתרופה זו גורמת לפחות תופעות לוואי, ויתרונה הגדול הינו בכך שאינה גורמת כמעט לתנועות בלתי רצוניות בגפיים ובפנים.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית]: קלוזאפין עלול להגביר את השפעותיהן של תרופות אלה. [תרופות המדכאות את פעילות מוח העצם]: בשילוב התרופות יש סיכון של הגברת ההשפעה המדכאת של התרופה. [וארפארין]: קלוזאפין עלול להגביר את סכנת הדימום כתוצאה מהגברת הפעילות נוגדת הקרישה של התרופה. [תרופות פסיכוטרפיות ובנזודיאזפינים]: בשילב התרופות תתקיים הגברת הסיכון למצוקה נשימתית או לבבית. [דיגוקסין]: בנטילת התרופות יחד תיתכן הגברה של פעילותו על הלב. [תרופות לטיפול ביתר לחץ דם] :קלוזאפין עלול להגביר את הירידה בלחץ הדם. [פניטואין]: עלול להפחית את ההשפעה של קלוזאפין. [סימטידין, אריתרומיצין, פנותיאזין, קארבאמאזפין, נוגדי דיכאון (פלואוקסטין, פארוקסטין, סרטראלין) וכן פרופאפנון, פלקאיניד וכינידין]: עלולים להגביר את ההשפעה של קלוזאפין.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, זריקות.תדירות וזמן נטילה: 1-3 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגרים: מינון התחלתי: 25 מ"ג ליום. ניתן להעלות את המינון ב- 25 עד 50 מ"ג ליום. מינון אחזקה: 300-450 מ"ג ליום. מינון מירבי: 900 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך 2.5 שעות. השפעה מלאה מושגת רק כעבור מספר ימים או שבועות.משך השפעה: 12-24 שעות. השפעות מסויימות נמשכות מספר ימים עד שבועות לאחר הפסקת התרופה.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 4 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: כאשר ניתן, יש להפסיק את התרופה בהדרגה. כאשר יש צורך להפסיק באופן חד, עלולים התסמינים הפסיכוטיים לחזור.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום תרדמה או פירכוסים. יש לפנות לחדר מיון.

אזהרות

הריון: אין די מחקרים בנשים בהריון. ניתן להשתמש כשיש צורך ברור בתרופה. יש להיוועץ ברופא (B)הנקה: לא ידוע אם התרופה עוברת לחלב האם. מומלץ להימנע מהנקה בזמן הטיפול.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת לגיל 16.קשישים: רגישות גבוהה יותר לתופעות לוואי. יש לעקוב בזהירות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול מגביר את השפעת קלוזפין על מערכת העצבים המרכזית, וקלוזפין מגביר סיכון של הרעלת אלכוהול.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידועה עדיין. ניטור: יש לבצע פעם בשבוע עד 18 שבועות ספירת דם ולאחר מכן לפחות פעם בחודש. כמו-כן, יש לבצע בדיקות של תפקודי כבד.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של דיכוי מוח עצם בעבר, מחלת דם, אפילפסיה (כפיון), ברקית (glaucoma), מחלת לב, יתר לחץ דם, קשיי השתנה, מחלת כבד, מחלת כליה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעת הלוואי העיקרית של התרופה הינה דיכוי ייצור תאי הדם הלבנים. תופעות נוספות כוללות פירכוסים, השפעות אנטיכולינרגיות, והפרשה מרובה של רוק.

שמות מסחריים

לפונקס Leponex פרמה-אקסל לוזאפין Lozapine תרו תעשייה רוקחית