קלוטיאפין

שייך לקבוצת:
פסיכוזה, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


קלוטיאפין הינה תרופה נוגדת פסיכוזה, המשמשת לטיפול בסכיזופרניה, מאניה, ותסמינים פסיכוטיים הנובעים ממחלות גופניות כלליות או משימוש בתרופות וחומרים כימיים. יחסית לתרופות אחרות המשמשות לטיפול בפסיכוזה, כמו האלופרידול, יש לקלוטיאפין פחות תופעות של נוקשות שרירים, רעד ודיסטוניה (שרירים תפוסים). לתרופה זו השפעה אנטיכולינרגית בינונית, ולכן תופעות הלוואי העיקריות שלה כוללות נמנום, הפרעה בראייה ויובש בפה.

תגובה עם תרופות אחרות: תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית: עלולות להגביר את ההשפעות המדכאות של קלוטיאפין.
נוגדי פרכוסים: בנטילת תרופה זו תיתכן ירידה ברמת הקלוטיאפין בדם.
נוגדי פרקינסון: תיתכן ירידה בהשפעתם של נוגדי הפרקינסון בנטילת התרופות יחד.
נוגדי דיכאון טריציקליים, נוגדי פרקינסון: בשילוב התרופות תיתכן החמרה של תופעות הלוואי של קלוטיאפין.
אנטיהיסטמינים, תרופות נוגדות מלריה, נוגדי הפרעות בקצב הלב כמו כינידין: תיתכן הגברת הסכנה להפרעות קצב.
פרופרנולול: כל אחת מהתרופות מעכבת את פירוקה של השנייה.
סימטידין: סימטידין עלול לגרום לירידה ביעילות הטיפול בקלוטיאפין.
ציסאפריד: ציסאפריד עלול להגביר תופעות לוואי של תרופות מקבוצת פנותיאזינים על הלב.
טראמאדול : מומלץ שלא לקחת אותה עם תרופות מקבוצת פנותיאזינים.
חומצה טראנקסמית (הקסאקפרון): עלולה לגרום לכיווץ כלי דם במוח ולירידה בזרימת הדם בנטילת התרופות יחד.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, רצוי בשעות הערב לפני השינה.טווח המינון: מנת התחלה: 40-80 מ"ג, ובהמשך העלאה הדרגתית של המינון עד מנה של 360 מ"ג. מנת אחזקה: 20-160 מ"ג.תחילת השפעה: 1-2 שעות. עשויים לחלוף 6 שבועות עד שההשפעה החיובית תורגש במלואה.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: הבטיחות בהריון לא נקבעה. יש להיוועץ ברופא.הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: משתמשים לעיתים נדירות. יש צורך בהפחתת המינון. יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש בתרופה במשך למעלה מכמה חודשים עלול לגרום לתנועות לא רצוניות של הפה והלשון - טרדיב דיסקינזיה (tardive dyskinesia).ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, ליקויים במחזור הדם ההיקפי, אפילפסיה (כפיון), ברקית (glaucoma), מחלת פארקינסון, הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת), נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

נמנום ותופעות אנטיכולינרגיות (טשטוש הראייה, יובש בפה וקשיים בהשתנה) הן תופעות הלוואי השכיחות.
ככלל, רוב החולים ממודדים היטב עם התרופה. תופעות הלוואי השכיחות הינן נמנום ותופעות אנטיכולינרגיות (טשטוש הראייה, יובש בפה וקשיים במתן שתן). תופעות לוואי נוספות שעלולות להופיע בעקבות נטילת התרופה הינן: תת לחץ דם בעמידה, סחרחורת, קצב לב מהיר, שינויים בהולכה. דיסטוניה פרקינסון מדומה, הפרעת תנועה המתבטאת בתנועות לא-תקינות ולא-רצוניות, בעיקר של הפנים, הלשון, הפה והצוואר. פרכוסים, neuroleptic malignant syndrome. רגישות לאור, צביעה של העור, דלקת עור, תת או יתר סוכר בדם, ירידה במספר תאי דם לבנים, עליה במספר האאוזינופילים, אנמיה המוליטית, אנמיה אפלסטית, מיעוט טסיות המלווה בפריחה, טשטוש ראיה, שינויים בקרנית וצביעת רשתית.

שמות מסחריים

אנטומין Entumin תרו תעשייה רוקחית