קלוטרימאזול
שייך לקבוצת:
נוגדי פטריות, נוגדי פטריות ממשפחת azole
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קלוטרימאזול היא תרופה נוגדת פטריות נפוצה בשימוש, לטיפול בזיהומים הנגרמים על-ידי פטריות ושמרים .
התרופה יעילה לטיפול בזיהומים פטרייתיים של העור.
ניתן למרוח אותה בכפות ואצבעות הרגליים, בתי שחי, מפשעה, קפלי עור ואזורים אחרים של העור ובזיהומי קאנדידה של הפה, הנרתיק או הפין.
התרופה קיימת בצורת קרם, תמיסה ותרסיס לטיפול בזיהומי עור, ובצורת פתילות וקרם המוחדרים לתוך הנרתיק. תופעות לוואי בעקבות שימוש בקלוטרימאזול הן נדירות ביותר, אם כי חלק מהמטופלים עלולים לחוש צריבה וגירוי בעור באזור המטופל.

תגובה עם תרופות אחרות: לא ידועות.

מידע

אופן נטילת התרופה: פתילות לנרתיק, קרם ותמיסה לעור.תדירות וזמן נטילה: קרם לנרתיק: 1-2 פעמים ביום. פתילות לנרתיק: פעם ביום לפני השינה. תמיסה, קרם לעור: 2-3 פעמים ביום.טווח המינון: טבליות וגינליות: טבליה של 200 מ"ג כל לילה, למשך 3 לילות, או טבליה אחת של 500 מ"ג בלילה, כטיפול חד פעמי.
ניתן להמשיך הטיפול עם קרם וגינלי: יש להחדירו עמוקות לתוך הנרתיק, 3-2 פעמים ביום.

קרם לעור: יש למרוח שכבה דקה של משחה/תמיסה 2-3 פעמים ביום.

זמן הטיפול הממוצע בזיהומי עור פטרייתיים נע בין 2- 3 שבועות. על מנת למנוע הישנות הזיהומים הפטרייתיים, בעיקר ברגליים, יש להמשיך הטיפול במשך שבועיים נוספים לאחר היעלמות סימני המחלה. אם אין הטבה לאחר 4 שבועות, יש לפנות לרופא.תחילת השפעה: תוך 3-7 ימים.משך השפעה: עד 12 שעותתזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: אין סיבה לדאגה, אך יש לקחת מייד כשנזכרים.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו .גם אם התסמינים נעלמים, הזיהום המקורי יכול עדיין להיות קיים והתסמינים עלולים לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם נלקחה מנה גדולה דרך הפה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: יש להתייעץ עם הרופא טרם השימוש. הנקה: ניתן לקחת. אין עדות לסיכון לתינוק.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, נטילת תרופות אחרות, תגובה אלרגית

תופעות לוואי


טיפול וגינלי: בזמן הטיפול ובעת זיהום פטרייתי מומלץ להימנע מקיום יחסי מין ,כיוון שאת עלולה להדביק את בן הזוג.

התרופה עלולה להפחית את יעילותם של אמצעי מניעה העשויים מגומי כמו קונדום או דיאפרגמה. במידה ואת/ה משתמש/ת בתכשיר זה על הפות או הפין, יש להשתמש באמצעי מניעה חלופיים למשך לפחות חמישה ימים לאחר שימוש בתכשיר זה. 

תופעות לוואי מקלוטרימאזול הן נדירות. הקרם לעור והאפליקטור לנרתיק עלולים לגרום גרד, פריחה, שלפוחיות, בעירה, אי נוחות, התנפחות, גירוי, אודם או קילוף של העור, דימום.

שמות מסחריים

אגיסטן Agisten פריגו אגיסטן בייבי Agisten Baby פריגו קלוטרימדרם Clotrimadrem תרו תעשייה רוקחית קלוטרימאזול קרם 1% Clotrimazole 1% cream ויטמד אורלטן Oralten פריגו אגיסטן V Agisten V פריגו פונגיקאר Fungicare ויטמד קלוטרי Clothree טבע קנסטן Canesten באייר ישראל קנסטן V Canesten V באייר ישראל אגיסטן קומבי Agisten combi פריגו