קלומיפן (איקקלומין)
שייך לקבוצת:
תרופות לטיפול בעקרות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קלומיפן (איקקלומין) מגביר את תפוקת ההורמונים של בלוטת יותרת המוח ומשרה ביוץ (שחרור ביצית מהשחלה) אצל נשים. אם אין עלייה ברמות ההורמונים בדם לאחר נטילת התרופה, זהו סימן שהבלוטה אינה מתפקדת כיאות.
לטיפול באי-פריון אצל נשים נותנים טבליות קלומיפן  (איקקלומין) למשך 5 ימים רצופים בכל חודש באמצע המחזור. טיפול זה ממריץ את הביוץ. אם לא מצליחים לגרום לביוץ לאחר חודשים אחדים של טיפול עם קלומיפן, יש לנסות תרופות אחרות. הריונות של יותר מעובר אחד (בדרך-כלל תאומים) נפוצים יותר אצל נשים שטופלו עם קלומיפן (איקקלומין). תופעות הלוואי של קלומיפן  (איקקלומין) כוללות סיכון מוגבר של כיסתות (ציסטות) בשחלות. במקרים נדירים יש הגדלה ניכרת של השחלות הגורמת כאבי בטן ונפיחות.

תגובה עם תרופות אחרות: אין.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום במשך 5 ימים בכל מחזור חודשי.טווח המינון: נשים: 50 מ"ג ליום, למשך 5 ימים, החל מהיום החמישי למחזור. במחזור טיפול שני ניתן להעלות ל- 100 מ"ג ליום, על פי הוראת הרופא.
לא מומלץ לנסות מעל 3 מחזורי טיפול.
גברים: 25 מ"ג ביום למשך 25 ימים ו- 5 ימי הפסקה. ניתן לחזור על הקורס הטיפולי.תחילת השפעה: הביוץ מתרחש 4-10 ימים לאחר המנה האחרונה בכל מחזור. עם זאת עשויים לחלוף חודשים אחדים עד שיופיע ביוץ.משך השפעה: 5 ימים.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה עכשיו, קחי את המנה שנשכחה ואת המנה הבאה יחד.הפסקת התרופה: יש לקחת את התרופה לפי הוראות הרופא. הפסקת התרופה לפני תום הטיפול תפחית את הסיכויים להריון.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: לא ניתן. מפסיקים את התרופה כאשר מתרחש הריון (X)הנקה: לא ניתן.תינוקות וילדים: לא ניתן.קשישים: לא ניתן.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום לטשטוש הראייה.אלכוהול: יש לשמור על צריכה נמוכה. אלכוהול אינו מגיב ישירות עם קלומיפן, אך בכמויות גדולות הוא עלול להפחית את סיכויי ההריון.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך עלול לפגום בראייה. ניטור: מומלץ לבצע בדיקות עיניים אם מופיעים תסמינים של פגיעה בראייה. מבצעים ניטור סדיר של חום הגוף ושל רמות הורמונים בדם או בשתן על-מנת לזהות סימנים של ביוץ והריון.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות לוואי שכיחות למדי הן כאב בטן ונפיחות בגלל הגדלת השחלות או היווצרות ציסטות. במקרים נדירים עלולה להופיע הגדלה רצינית של השחלות כשבוע לאחר הביוץ, הנעלמת בדרך-כלל תוך שבועות אחדים.

שמות מסחריים

איקאקלומין Ikaclomin טבע