קלומיפראמין
שייך לקבוצת:
נוגדי דיכאון טריציקליים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


קלומיפראמין שייך לקבוצת תרופות נוגדות דיכאון הנקראות נוגדי דיכאון טריציקליים ומשתמשים בו בעיקר לטיפול ממושך בדיכאון. התרופה משפרת את מצב הרוח ומחזירה את העניין בפעילות היומיומית. קלומיפראמין יעיל במיוחד לטיפול בחרדות ובהתנהגות כפייתית (אובססיבית), וכן, שלא כמו רוב התרופות הטריציקליות האחרות, אפשר לתת קלומיפראמין בהזרקה, במקרה של מחלה קשה. במינון עודף קלומיפראמין עלול לגרום לתרדמה עמוקה ולהפרעות קצב מסוכנות בלב.

תגובה עם תרופות אחרות: תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית: תרופות שיש להן השפעות מדכאות על מערכת העצבים המרכזית מגבירות את ההשפעות של קלומיפראמין.
מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI): תרופות מסוג זה אין לשלב עם קלומיפראמין. שכן, מתן תרופות אלה יחד עם קלומיפראמין עלול לגרום להופעת תגובה קשה הכוללת חום, רעד וערפול חושים. לפיכך, יש לחכות לפחות שבועיים בין נטילת תרופות אלה.
בארביטוראטים, ריפאמפיצין, נוגדי פרכוסים: בשילוב התרופות עם קלומיפראמין תיתכן ירידה ברמות קלומיפראמין בדם.
תכשירים לבלוטת התריס: עלולים לגרום להשפעה מהירה יותר של קלומיפראמין. כמו כן, בשילוב התרופות תיתכן הפרעה בקצב הלב.
אסטמיזול, טרפנאדין, סוטלול: נטילת התרופות יחד עם קלומיפראמין מביאה להגברת הסיכון להפרעות בקצב הלב.
ציסאפריד: יש להימנע משילוב זה. שכן בשילוב זה ישנו סיכון לאי סדירות בקצב הלב.
תרופות סימפאתוליטיות, כמו אדרנאלין ונוראדרנאלין: נטילת התרופות יחד עם קלומיפראמין עשויה להביא לעלייה בלחץ הדם.
נוגדי דיכאון אחרים: עלולים לגרום להגברת תופעות הלוואי של קלומיפראמין עד כדי הרעלה שיכולה להתבטא ברעד, חום, אי-שקט, שלשולים ושינויי אישיות. לפיכך, שילוב של קלומיפראמין עם נוגדי דיכאון ניתן בזהירות מרובה.
תרופות מקבוצת קינולונים, מקרולידים, אנטיהיסטמינים, קינידין: תרופות אלה בשילוב עם קלומיפראמין עלולות להגביר את הסיכון להפרעות קצב.
תרופות אנטי-פסיכוטיות (למשל אולנזאפין):שילוב של תרופות אלה יחד עם קלומיפראמין מעלה את הסיכון לפירכוסים
קלונידין:יעילותו בהורדת לחץ דם מופחתת בשילוב עם קלומיפראמין.
תרופות אנטי-כולינרגיות: מוסיפות לתופעות הלוואי האנטי-כולינרגיות של קלומיפראמין (כגון: יובש בפה ובעיניים, עצירות ואצירת שתן).

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, טבליות לשחרור מושהה, זריקות.תדירות וזמן נטילה: 1-4 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגרים: 10-250 מ"ג ליום.תחילת השפעה: השפעה מסויימת מורגשת תוך ימים אחדים, אך עשויים לחלוף כ-4 שבועות עד שההשפעה הנוגדת דיכאון תורגש במלואה.משך השפעה: בטיפול ממושך ההשפעה הנוגדת דיכאון יכולה להימשך עד שבועיים.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 3 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: הפסקה פתומית עלולה לגרום תסמיני גמילה והישנות של הבעייה המקורית. יש להיוועץ ברופא, אשר יפקח על ירידה הדרגתית במינון.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. דרושה פעולת חירום במקרה של דפיקות לב או איבוד הכרה.

אזהרות

הריון: הבטיחות בהריון לא נקבעה. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום לטשטוש הראייה וירידה בעירנותאלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את ההשפעה המרדימה של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות.ניטור: ייתכן שיהיה צורך להפסיק טיפול עם קלומיפראמין לפני הרדמה כללית. יש להיוועץ במנתח או במרדים.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, אפילפסיה (כפיון), מחלת כבד, מחלת כליה, ברקית (glaucoma), הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת), נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי האפשריות של תרופה זו נובעות בעיקר מפעולתה האנטיכולינרגית ומפעולתה החוסמת מעבר אותות דרך הלב.

שמות מסחריים

אנפרניל Anafranil פרמה-אקסל אנפרניל דיביטבס Anafranil Divitabs פרמה-אקסל מרוניל Maronil יוניפארם מרוניל SR Maronil SR יוניפארם