קלונאזפאם (קלונקס)
שייך לקבוצת:
בנזודיאזפינים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: גבוה

כללי

קלונאזפאם (Clonazepam) הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות קלונקס (Clonex) וריבוטריל. קלונאזפאם שייך לקבוצת בנזודיאזפינים, חומרים בעלי השפעה מרגיעה ומרדימה. בנזודיאזפינים, וקלונאזפאם (קלונקס) ביניהם, משפיעים על חוסר איזון במתווכים עצביים במוח, שקשורים להתפתחות חרדה.


יעיל לטיפול ב

קלונאזפאם (קלונקס, ריבוטריל) מיועד למניעה ולטיפול בהתקפי חרדה (פניקה).

בנוסף, לקלונאזפאם (קלונקס) יש גם פעילות נוגדת פרכוסים, לכן הוא יעיל במיוחד למניעת התקפים קצרים של עווית השרירים והתקפי אבסנס (Petit Mal) בקרב ילדים. כמו כן, קלונאזפאם (קלונקס) יעיל גם בצורות אחרות של אפילפסיה, כגון רפיון פתאומי או פרכוסים הנגרמים על-ידי אורות זוהרים.


הנחיות חשובות

קלונאזפאם (קלונקס) עלול להגביר את הסיכון למעידות ונפילות, במיוחד בקרב קשישים, בגלל שהוא עלול לגרום לטשטוש ולבעיות קואורדינציה.

הטיפול בקלונאזפאם (קלונקס) דורש מעקב רפואי ומיועד לטווח קצר בלבד, עד חודש, מחשש לירידה בהשפעתו או התמכרות ולתופעות גמילה קשות. במקרים מסוימים, שימוש ממושך בקלונאזפאם (קלונקס) עלול לגרום לשינויי התנהגות ולמחשבות טורדניות ואף להגביר את הסיכון לנזק עצמי ואובדנות.


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש בקלונאזפאם (קלונקס) במקרים הבאים:

-רגישות לחומר הפעיל עצמו, למרכיבי התרופה או לחומרים נוספים ממשפחת בנזודיאזפינים.

-אם את מניקה.

-אם אתם סובלים ממחלת כבד קשה או מגלאוקומה

-אם יש לכם בעיות קשות במערכת הנשימה - דיכוי נשימתי, מחלת ריאות חמורה, הפסקות נשימה בשינה (sleep apnea) בדרגה חמורה.תגובה עם תרופות אחרות:

שילוב קלונאזפאם (קלונקס) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, סיכונים או להפחית מיעילות הטיפול:

תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית (כגון: נגזרות של פנותיאזינים, תיוקסאנתן, בוטירופנון, נוגדי דיכאון כגון טריציקליים, בולמי MAO, תרופות להרגעה או נגד חרדהתרופות לשינה, לפרקינסון, אפילפסיה, נגד אלרגיות, חומרים מרדימים לניתוחים ומשככי כאבים נרקוטיים) עלולות להגביר את ההשפעות המטשטשות והמרדימות של קלונאזפאם (קלונקס). יתכן שיהיה צורך בהפחתת מינונים.

תרופות לטיפול בעוויתות - פניטואין, קרבמזפין ופנוברביטל - עלולות להוריד את רמת קלונאזפאם (קלונקס) בדם, יתכן שיהיה צורך להעלות את מינונו.

אריתרומיצין (אנטיביוטיקה), גלולות למניעת הריון או תרופות אנטי-פטריתיות הנלקחות דרך הפה - עלולים להגביר את השפעת קלונאזפאם (קלונקס).

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, טיפות. 

אין ללעוס את טבליות קלונקס, אך ניתן לחצות אותן לפי הצורך.

תדירות וזמן נטילה: עד 3 פעמים ביום. טווח המינון: לטיפול בהתקפי חרדה אצל מבוגרים: מנה התחלתית של 0.5 מ"ג ליום, עם העלאה הדרגתית עד 4 מ"ג ליום (מנת אחזקה); אין מידע אודות המינונים לילדים ומתבגרים עד גיל 18.


לטיפול בהתקפי אפילפסיה אצל מבוגרים: מנה התחלתית של 1.5 מ"ג ליום, עם העלאה הדרגתית בהתאמה אישית עד 20 מ"ג ליום; ילדים: מינון מופחת על פי הגיל והמשקל.

תחילת השפעה: תוך 60 דקות. משך השפעה: 30-40 שעות בקירוב. תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים.מנה שנשכחה: יש לקחת מנה מייד כשנזכרים, אך אין ליטול שתי מנות של קלונאזפאם (קלונקס) יחד. הפסקת התרופה: אין להפסיק נטילת קלונאזפאם (קלונקס) בלי להיוועץ ברופא, כי התסמינים עלולים לחזור. כמו כן, עלולים להופיע תסמיני גמילה. מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית של קלונאזפאם (קלונקס) לא תגרום בעיות. אך מנות עודפות גדולות עלולות לגרום לבלבול, תרדמה לא רגילה ואיבוד הכרה. יש לפנות לרופא או חדר מיון.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בקלונאזפאם (קלונקס) מבלי להיוועץ ברופא. קיים חשש לסיכון מוגבר למומים במיוחד בטרימסטר הראשון של ההריון.  הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש להפחית את המינון.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון .נהיגה: נהיגה אינה מומלצת בגלל האפשרות של תרדמה שגורמת התרופה. יש להיוועץ ברופא.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את ההשפעה המרדימה של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך:

יש צורך בבדיקות דם ותפקודי כבד.

לפעמים שימוש ממושך בקלונאזפאם (קלונקס) עלול לגרום שינויים בהתנהגות ולפרנויה.

טיפול ממושך עלול להפחית את השפעת התרופה (סבילות), כך שיהיה צורך במינון גבוה יותר, ולגרום להתמכרות ולתלות.  ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, ברקית (glaucoma), נטילת תרופות אחרות, מחלת ריאות, הפרעות נשימה, הפרעה נפשית, התמכרות לאלכוהול, התמכרות לתרופות, הריון, חולשת שרירים חמורה (myasthenia gravis)

תופעות לוואי

תופעות הלוואי העיקריות של קלונאזפאם (קלונקס): נמנום, סחרחורת, חוסר יציבות, הפרעות בדיבור, הפרשת רוק מוגברת, ירידה בקואורדינציה, חולשת שרירים, עצבנות ועוינות, דיכאון ומחשבות אובדניות, עצירות, שלשול, בחילות, יובש בפה או הגברת צמא, כאב ראש, בעיות במתן שתן, רעד, צמרמורת, התכווצויות וכאבי בטן, חבלה או דימום, שכחה, הפרעות בשינה וסיוטי לילה, דיכוי נשימה, נשירת שיער או ירידה בליבידו. 


בדרך כלל, תופעות אלה פוחתות לאחר מספר ימי טיפול ראשונים בקלונאזפאם (קלונקס), כשהגוף מתרגל. אך אם תופעות הלוואי ממשיכות, יש לפנות לרופא להתאמת המינון.

שמות מסחריים

קלונקס Clonex טבע ריבוטריל Rivotril רוש ישראל