קלונידין
שייך לקבוצת:
מרחיבי כלי דם
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קלונידין, חומר מוריד לחץ דם בעל פעילות מרכזית, משמש בעיקר לטיפול בלחץ דם גבוה. קלונידין מוריד את לחץ הדם לרמה בטוחה על-ידי הפחתת אותות עצביים מגרים העוברים מן המוח אל הלב ומחזור הדם. לעיתים נותנים קלונידין יחד עם חומר משתן כדי להגביר את השפעתו. משתמשים בקלונידין גם לטיפול במצבים אחרים כגון מניעת מיגרנה, גלי חום בתקופת הפסקת הווסת, ותסמיני גמילה בזמן הפסקת תרופות מסוימות. החיסרון העיקרי של קלונידין הוא שבמינונים הדרושים לאיזון לחץ הדם עלולה להופיע עלייה חדה בלחץ הדם אם מדלגים על מנה או אם מפסיקים את התרופה בבת-אחת.

תגובה עם תרופות אחרות: [נוגדי-דיכאון טריציקליים]: תרופות אלה עלולות להפחית את השפעתו של קלונידין [תרופות מרדימות]: קלונידין מגביר את השפעתן של תרופות אלה על מערכת העצבים המרכזית. [חוסמי בטא, בולמי סידן ודיגוקסין]: עלולים להגביר את הסיכון להורדת קצב הלב, ולגרום להפרעות במוליכות החשמלית של הלב אשר עלולות להוביל לחסם פרוזדורי-חדרי (AV block).

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 2-3 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגרים: לחץ דם גבוה: 0.1-1.2 מ"ג ליום. במקרים עיקשים הגיעו עד למינון של 2.4 מ"ג ליום. מיגרנה: 0.1-0.15 מ"ג ליום.תחילת השפעה: בטבליות: 2-5 שעות. בזריקות: 10 דקות.משך השפעה: 6-20 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים , קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, אשר יפקח על ירידה הדרגתית במינון. הפסקה פתאומית עלולה לגרום עלייה מסוכנת בלחץ הדם.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. דרושה פעולת חירום במקרה של הקאה או תרדמה חזקה.

אזהרות

הריון: בטיחות השימוש לא הוכחה (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: תופעות הלוואי השכיחות יותר, כגון תרדמה, עצירות, ויובש בפה עשויות לפחות בשימוש ממושך.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של דיכאון, מחלת כבד, מחלת כליה, זרימת דם לקויה, מחלת העורקים הכליליים, סוכרת, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

נפילת לחץ דם במעבר משכיבה לעמידה מהווה תופעה מסוכנת אשר ניתן למנוע אותה על-ידי נטילת התרופה בשכיבה. תרדמה, יובש בפה ועצירות בדרך-כלל חולפים לאחר טיפול ממושך. התאמת המינון עשויה לעזור.

שמות מסחריים

קלוניריט Clonnirit רפא נורמופרסן Normopresan רפא