אלפאקאלצידול
שייך לקבוצת:
ויטמין D ואנלוגים, תרופות לטיפול במחלות עצם
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ויטמין D חיוני לחילוף החומרים של משק הסידן והזרחן, וכן לתהליך ההתגרמות התקין של העצמות. אור השמש הוא מקור טוב של ויטמין D; יחד עם זאת, במצבים מסוימים יש לתת תוספת של ויטמין זה. אלפאקאלצידול משמש לטיפול בחולים הסובלים ממחלות כליה מסוימות, בחולים הסובלים מתת פעילות של בלוטת יותרת התריס (פאראתירואיד), וכן למניעה וטיפול במחלות עצם הקשורות בחוסר ויטמין D.

תגובה עם תרופות אחרות: [תכשירים המכילים כמות גדולה של סידן]: השילוב עלול לגרום לרמה גבוהה מדי של סידן בדם. [דיגוקסין]: אלפאקאלצידול עשוי להגביר את ההשפעה של דיגוקסין. [תכשירים המכילים מאגנזיום וזרחן]: עלולה להיווצר רמה גבוהה מדי של מאגנזיום או זרחן.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות, טיפות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום.טווח המינון: תלוי במחלה, בגיל ובמשקל. יש להיוועץ ברופא. המינונים המקובלים במבוגרים: 0.5-1 מיקרוגרם ליום.תחילת השפעה: תלוי במחלה. ייתכן שיחלפו מספר שבועות או חודשים עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: לא ידוע.תזונה: במחלות עצם מומלץ להעשיר את התזונה במאכלים עתירי סידן.אחסון: לשמור בבמקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אורמנה שנשכחה: לקחת מייד כשנזכרים.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: בטיחות התרופה בהריון לא נקבעה. בבעלי חיים נצפו מומים בעובר במינונים גבוהים. יש לשקול את היתרון (C)הנקה: לא נצפו בעיות מיוחדות בתינוקות במינון רגיל.תינוקות וילדים: יש להפחית את המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ממושך יש לנטר את רמות הסידן והזרחן בדם.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, מחלת לב, טרשת עורקים, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

עצירות ושלשול הן תופעות הלוואי השכיחות ביותר. חולשה, כאב ראש, נמנום, בחילה, עצירות והשתנה מרובה יכולים להיות סימנים של רמה גבוהה מדי של סידן בדם. במקרה זה יש לפנות לרופא.

שמות מסחריים

אלפא D 3 Alpha D 3 טבע אחד אלפא One alpha דקסל טבאלפא Tevalfa טבע