קלוקסאצילין
שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה, פניצילינים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קלוקסאצילין, אנטיביוטיקה ממשפחת הפניצילין, יעילה במיוחד נגד חיידקי סטאפילוקוקוס הגורמים לזיהומים בעור, באיזורי החדרת עירוי ובפצעי ניתוח. בילדים גורם חיידק זה לזיהומים בעצמות ובפרקים. לעיתים נדירות, הוא עלול לגרום לזיהומים קשים ומסכני חיים. חיידקים רבים מזן זה עמידים כיום לקלוקסאצילין, בייחוד בבתי חולים. במינון המקובל קלוקסאצילין נסבלת על-ידי רוב החולים, אבל לעיתים יש צורך במינון גבוה מאוד, ואז עלולה התרופה לגרום לבחילות. תופעת הלוואי השכיחה ביותר היא אלרגיה, המתבטאת בדרך-כלל בפריחה, ולעיתים נדירות בקוצר נשימה. כיוון שאנטיביוטיקה זו היא ממשפחת הפניצילין, אנשים הרגישים לפניצילין רגישים גם לקלוקסאצילין.

תגובה עם תרופות אחרות: [פרובנציד]: עלול להאריך את משך הפעולה של קלוקסאצילין. [אנטיביוטיקות באקטריוסטטיות, כמו כלוראמפניקול וטטראציקלינים]: תיתכן ירידה ביעילות הטיפול. [נוגדי קרישה]: תיתכן עלייה בדימומים. [מתוטרקסאט]: תיתכן עלייה בריכוזו בדם. [גלולות למניעת הריון]: תיתכן ירידה ביעילות פעולתם נגד הריון.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות, זריקות. תדירות וזמן נטילה: דרך הפה: 4 פעמים ביום. בהזרקה: עד 6 פעמים ביום.טווח המינון: המינון תלוי במשקל ובסוג הזיהום. במבוגרים המינון המקובל בזיהומים פשוטים הוא 2 גרם ביום.תחילת השפעה: 2-4 שעות.משך השפעה: עד 8 שעות.תזונה: כיוון שהמזון בקיבה עלול להפריע לספיגה, מומלץ לקחת את התרופה על קיבה ריקה.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: קח את המנה הבאה בזמנה.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו. גם אם חל שיפור בהרגשה, הזיהום המקורי עשוי עדיין להיות קיים, והוא עלול לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: ניתן לקחת בביטחון (B)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועותאלכוהול: אין בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אנטיביוטיקה ניתנת בדרך-כלל לתקופה קצרה. בזיהומים מסוימים נותנים קלוקסאצילין למשך 6-4 שבועות ויותר ללא בעיות מיוחדות. לא ידועות ההשפעות של שימוש ממושך יותר.ניטור: יש לדווח למנתח על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, תגובה אלרגית בעבר לאנטיביוטיקה מסוג פניצילין, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

רוב האנשים אינם סובלים מתופעות לוואי קשות עם נטילת קלוקסאצילין. עם זאת, התרופה עלולה לגרום לעיתים רחוקות לכאבי בטן, הקאות, שלשול או תגובה אלרגית המצריכה את הפסקת הטיפול. במינון גבוה של התרופה הסיכון לכאבי בטן עולה.

שמות מסחריים

לוקסאביט פורטה Loxavit Forte ויטמד אורבניל Orbenil טבע