רוקסיתרומיצין (רוקסו, רוליד)

שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה, מאקרולידים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

רוקסיתרומיצין (Roxithromycin) הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות רוקסו (Roxo), רוליד (Rulid) - אנטיביוטיקה ממשפחת המאקרולידים. רוקסיתרומיצין פועל נגד זיהומים של חיידקים שרגישים לסוג זה של תרופה אנטיביוטית.


יעיל לטיפול ב

רוקסיתרומיצין (רוקסו, רוליד) מיועד לטיפול בדלקות שנגרמות על ידי חיידקים במערכת הנשימה כולל אף, דלקת אוזניים, דלקת גרון, דלקת ריאות, דלקת סימפונות, זיהומים ברקמות העור ובזיהומים במערכת המין (פרט למחלת הזיבה שנגרמת על ידי חיידק הגונוקוק).


הנחיות חשובות

עליכם ליטול רוקסיתרומיצין (רוקסו, רוליד) בדיוק לפי הוראות הרופא ולהשלים את כל הטיפול. אי הקפדה על זמני הנטילה והפסקת הטיפול לפני הזמן עלולה לגרום לחזרת הזיהום. 


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש ברוקסיתרומיצין (רוקסו, רוליד) במקרים הבאים:

-רגישות לחומר הפעיל או למרכיבים נוספים בתרופה.

-רגישות לתרופה אחרת מקבוצת המקרולידים, כגון אריתרומיצין, אזיתרומיצין או קלריתרומיצין.

-אם אתם מטופלים בו-זמנית בתרופות מקבוצת הארגוט, ציסאפריד או עם תרופות המכילות אסטמיזול.

-אם את מניקה ותינוקך מטופל בתרופה פרפולסיד (ציסאפריד).תגובה עם תרופות אחרות: שילוב של רוקסיתרומיצין (רוקסו, רוליד) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות:

תרופות נגד קרישת דם הנלקחות דרך הפה כגון: וארפארין (קומדין), אנטיביוטיקות כגון לינקומיצין וכלוראמפניקול.

ציקלוספורין A, תיאופילין, דיזופיראמיד, דיגוקסין, מידזולאם, תרופות מקבוצת ארגוט, אלקלואידים דופמינרגים (כגון: ברומוקריפטין, קברגולין, ליסוריד, פרגוליד).

גליקוזידים לטיפול בבעיות לב, תרופות להסדרת קצב הלב מסוג class I and II. דיזופיראמיד או דיגוקסין וגליקוזידים אחרים לטיפול בלב - יש לבצע מעקב א.ק.ג. ולפקח אחר רמות הדיזופיראמיד או הגליקוזידים בדם אצל חולים הסובלים מבעיות בקצב לב.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. במידת הצורך, ניתן לחצות או לכתוש את הטבליה לשימוש מיידי. אין ללעוס! תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום.טווח המינון: 300 מ"ג ביום.תחילת השפעה: 6-12 שעות. ייתכן שיחלפו מספר ימים עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: 12 שעות.תזונה:

יש ליטול התרופה כשעה לפני הארוחה או על קיבה ריקה. אך אם מופיעות תופעות לוואי במערכת העיכול - יש ליטול את התרופה עם או לאחר הארוחה.

אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת את המנה הבאה כרגיל. אין ליטול שתי מנות בו זמנית.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו. גם אם חל שיפור בהרגשה, הזיהום המקורי עלול עדיין להיות קיים, והתסמינים עלולים לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש לפנות לטיפול רפואי מיד.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בהריון מבלי להיוועץ ברופא.הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש להיוועץ ברופא.קשישים: אין הגבלות מיוחדותנהיגה: אין הגבלות מיוחדותאלכוהול: אין הגבלות מיוחדותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך:

אין להמשיך את הטיפול בתרופה למעלה מ- 10 ימים.

ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, מחלת כבד, נטילת תרופות אחרות, הפרעות בשמיעה, הריון, הנקה, מחלת לב, הפרעות קצב בלב, רמות לא תקינות של אשלגן בדם

תופעות לוואי

יש להפסיק את הטיפול רוקסיתרומיצין (רוקסו, רוליד) ולפנות מיד לרופא או לבית חולים במקרים הבאים:

תגובה אלרגית, הכוללת פריחה או גרד בעור, נפיחות בפנים, בשפתיים, בפה ובלשון, קשיי נשימה או בליעה, ברונכוספאזם, שוק אנפילקטי.

שלשול חמור שנמשך זמן רב.

יש לפנות לרופא מיד אם מתפתחות תופעות הבאות בזמן הטיפול עם רוקסיתרומיצין (רוקסו, רוליד) או מספר שבועות לאחר סיום הטיפול: התכווצויות חמורות בבטן, שלשול מימי חמור (שלעיתים עלול להיות דמי) או חום בשילוב עם אחת התופעות הנזכרות לעיל. אל תשתמש בתרופות נגד שלשול מבלי להיוועץ ברופא לפני כן.

תופעות לוואי הבאות של רוקסיתרומיצין (רוקסו, רוליד) מחייבות בירור רפואי:

מערכת עיכול: שלשול, בחילה, הקאה, כאב בטן, נפיחנות, כאבים במערכת עיכול עליונה, חוסר תיאבון, סימפטומים הדומים לפנקריאטיטיס, הפרעות עיכול, זיהום פטרייתי במערכת העיכול.

בעיות לבביות: הארכת מקטע QT , הפרעות קצב.

מערכת העצבים: סחרחורת, כאבי ראש, עייפות, חוסר תחושה, הפרעות בחוש טעם וריח.

בעיות בכבד: ייתכנו שינויים באנזימי הכבד, צהבת (הפטיטיס).

בעיות עוריות: תפרחת עורית, בצקת ונפיחות רקמות רכות.

הפרעות באוזן: ירידה בשמיעה או אובדן שמיעה זמני, סחרחורת (ורטיגו).

הפרעות פסיכיאטריות: הזיות.

הפרעות במערכת הדם: רמות גבוהות של תאי דם לבנים.

בנוסף תיתכן התפתחות מוגברת של זיהומי פטריות, כמו זיהום פטרייתי בנרתיק או בפה.

שמות מסחריים

רוקסו Roxo יוניפארם רוליד Rulid סנופי אוונטיס