תאופילין

שייך לקבוצת:
מרחיבי סימפונות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

תאופילין, תרופה מרחיבת סימפונות ממשפחת המתילקסאנתינים, משמשת לטיפול באסתמה. תאופילין מקל על קוצר הנשימה והצפצופים האופייניים למחלה זאת. כמו-כן הוא משמש לטיפול בקוצר הנשימה המלווה דלקת כרונית של הסימפונות (ברונכיטיס) ונפחת (אמפיזמה). תאופילין נמצא בשימוש מעל 60 שנה, ורק לאחרונה החלה הפופולריות שלו לרדת. היחס הטיפולי של התרופה הינו נמוך ויש לנטר את הטיפול בקפידה. ממחקרי השנים האחרונות מסתבר כי לתאופילין אין כל השפעה על מהלך המחלה לטווח הארוך, ובניגוד לסטרואידים או לסודיום כרומוגליקאט, הוא אינו מונע את התמותה המאוחרת מאסתמה. משתי סיבות אלה פוחת כיום השימוש בתרופה זו.

תגובה עם תרופות אחרות: [אריתרומיצין, סימטידין, ציפרופלוקסאצין, קלאריתרומיצין, אלופורינול, אינטרפרון, מתוטרקסאט, פרופראנולול, אסטרוגנים, וראפאמיל, דיסולפיראם, פלובוקסאמין, מקסילטן]: עלולים להעלות רמת תאופילין בדם. [קארבאמאזפין, פניטואין, ריפאמפיצין, פנובארביטאל, אמינוגלוטתימיד,פרופאפנון, סולפינפיראזון, ועישון]: עלולים להוריד רמת תאופילין בדם. [אדנוזין, דיאזפאם, לוראזפאם, מידאזולאם, ליתיום]: ייתכן צורך להעלות מינון של תרופות אלה על מנת להשיג את ההשפעה הרצויה. [אפדרין]: תיתכן הגברת תופעות של מערכת העצבים המרכזית. [האלותאן]: הגברת הסיכון של פרפור חדרים. [הערה כללית]: רשימת תרופות זו אינה מושלמת. אי לכך יש לנהוג משנה זהירות בעת הוספת תרופה למי שנוטל תאופילין גם אם זו אינה מופיעה ברשימה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות,כמוסות, טבליות וכמוסות לשחרור מושהה, סירופ, עירוי.תדירות וזמן נטילה: טבליות, סירופ: כל 6-8 שעות. טבליות וכמוסות לשחרור מושהה: כל 12 או 24 שעות.טווח המינון: מבוגרים: 400-600 מ"ג ליום. ילדים: 16 מ"ג לק"ג ליום, אך לא יותר מ- 400 מ"ג ליום.תחילת השפעה: טבליות וכמוסות רגילות: תוך 30 דקות. טבליות וכמוסות לשחרור מושהה: תוך 90 דקות.משך השפעה: טבליות וכמוסות רגילות: 8 שעות. טבליות וכמוסות לשחרור מושהה: 12-24 שעות.תזונה: יש להימנע ממזונות המבושלים על פחמים ומשינויים פתאומים בהרגלי התזונה.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח חצי מנה אחת עכשיו (טבליות וכמוסות רגילות) או דלג על המנה שנשכחה וקח את המנה הבאה עכשיו (טבליות וכמוסות לשחרור מושהה). חזור ללוח הזמנים הרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. דרושה פעולת חירום במקרה של בלבול, כאב בחזה או איבוד הכרה.

אזהרות

הריון: הבטיחות בהריון לא נקבעה. במנות הגבוהות מהמקובל במתן בבני אדם נצפתה פגיעה בעוברי חיות מעבדה. בטרימסטר השלישי להריון עלולה להיות עלייה ברמות תאופילין בדם. השימוש מותר כשיש הכרח. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. לא מומלץ להיניק בזמן הטיפול.תינוקות וילדים: יש להפחית את המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון .נהיגה: אין בעיות ידועותאלכוהול: אין בעיות ידועותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות. ניטור: יש לבצע בדיקות תקופתיות של רמות התרופה בדם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, תעוקת חזה, הפרעות קצב בלב, כיב עיכולי, עישון, פעילות יתר של בלוטת התריס, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

רוב תופעות הלוואי של תרופה זו קשורות למינון. תופעות אחרות קשורות לפעולת התרופה על מערכת העצבים המרכזית.

שמות מסחריים

תאוטרד Theotard כצט תאוטרים Theotrim תרימה