תיורידאזין

שייך לקבוצת:
פנותיאזינים, פסיכוזה, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


תיורידאזין, אשר נמצא בשימוש מאז 1959, שייך לקבוצת תרופות נוגדות פסיכוזה מסוג פנותיאזינים. תיורידאזין הינו חומר מרגיע חשוב, ומרבים להשתמש בו במיגוון של מצבים פסיכוטיים. תרופה זו משמשת לטיפול בפסיכוזה העשויה להיגרם כחלק מסכיזופרניה, מאניה, שיטיון (דמנציה) ומצבים אחרים בהם קיימים בלבול והפרעות בהתנהגות. השפעתו המרגיעה מפחיתה תוקפנות ותורמת להרגעת חולים אלימים. תיורידאזין אינו מרפא את המחלה, אך פעולתו מקלה על התסמינים המטרידים הנובעים ממנה. תיורידאזין מתאים לטיפול בקשישים, מכיוון שהוא גורם פחות לרעד לעומת תרופות אחרות מקבוצה זו. החיסרון העיקרי של התרופה הינו שבמינונים גבוהים תיורידאזין עלולה לגרום לבעיות בעיניים (משקעים ברשתית). לפיכך, במקרה שיש צורך בטיפול ממושך ובמינונים גבוהים, רצוי להשתמש בתרופה אחרת.

תגובה עם תרופות אחרות:

חוסמי בטא פרופרנולול ופינדולול: שילוב לא רצוי , מעלה הסיכון להפרעות קצב.

קווינולונים: תיתכן השפעה לא רצויה על הפעילות החשמלית של הלב.

תרופות המאריכות מקטע QT : טריציקלים אנטידפרסנטים ואנטיביוטיקות ממשפחת הקוינולונים כמומוקסיפלוקססין, אסורים בשילוב עם תיורידזין מחמירים הפרעות קצב.

תרופות נוגדות פרקינסון: תיתכן ירידה בהשפעה התרפויטית של תיורידאזין.

מעכבי אצטילכולינאסטראז: עלולים להגביר סיכון לתופעות לוואי

סותרי חומצה : המכילים אלומיניום הידרוכסיד או מגנזיום מעכבים את הספיגה של התרופה ומחלישים את פעולתה. מומלץ הפרש של שעה או שעתיים אחרי מתןתיורידזין.

ציסאפריד: ציסאפריד עלול להגביר תופעות לוואי של פנותיאזינים על הלב.

ליתיום: מתן משולב של ליתיום ותרופות נוגדות פסיכוזה אחרות גרמו במספר מקרים לתופעות לוואי מוחיות קשות. 

תרופות אנטיכולינרגיות: תיורידאזין עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופות אלה.

תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית: כל התרופות מסוג זה עלולות להגביר את ההשפעות של תיורידאזין על מערכת העצבים המרכזית.

תרופות אנטיאריתמיות (אמיודרון, קוינידין): יש להימנע משילובן עםתיורידזין מחשש להגברת תופעות לוואי בלב.

סימטידין: יש להימנע מטיפול משולב. סימטידין עלול לגרום לירידה ביעילות הטיפול בתיורידזין.


מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 1-4 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגרים: 50-300 מ"ג ליום (במנות מחולקות).
מינון מרבי לחולים מאושפזים בלבד: 600 מ"ג ליום.
תחילת השפעה: 2-3 שעות, סביר להניח שיחלפו מספר שבועות עד שההשפעה הנוגדת פסיכוזה תורגש במלואה.משך השפעה: 4-10 שעות. השפעות מסויימות יכולות להימשך עד מספר שבועות.תזונה: מומלץ ליטול עם אוכל על מנת להפחית גירוי קיבתי. אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, אל תקח את המנה שנשכחה, קח את המנה הבאה כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום תרדמה חזקה, עילפון, קשיון שרירים וריגוש. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: מותר להשתמש רק כשהיעילות עולה על סכנה אפשרית לעובר. יש להיוועץ ברופא.הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל. יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום תרדמה וטשטוש הראייה.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את ההשפעות של תרופה זו על מערכת העצבים המרכזיתפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: ניטור: יש לבצע בדיקות דם לניטור תמונת הדם ותיפקודי הכבד, וכן בדיקות עיניים.
שימוש במינון גבוה לתקופה מעל כמה חודשים עלול להביא לתנועות לא-תקינות של הפנים והגפיים, לצהבת ולהתפתחות בעיות בעיניים.ניטור: ייתכן שיהיה צורך להפסיק את התרופה לפני הרדמה כללית. יש להיוועץ במנתח או ברופא המרדים לפני כל ניתוח.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, אפילפסיה (כפיון), פעילות יתר של בלוטת התריס, סוכרת, הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת), נטילת תרופות אחרות, ברקית (glaucoma)

תופעות לוואי

השפעה אנטיכולינרגית משמעותית עלולה לגרום למגוון תסמינים. אלו פוחתים בדרך-כלל עם הזמן. תופעת הלוואי המשמעותית ביותר היא בעיות בעיניים (משקעים ברשתית). לעיתים ניתן להתגבר על בעיה זו על ידי התאמת המינון בהשגחה רפואית או באמצעות החלפת התרופה.

צביעה של העור, דלקת עור, הגדלת חזה, פרכוסים, רגישות לאור, הפרעה בפליטת זרע, אין אונות, ירידה במספר תאי דם לבנים, הופעת חלב, תוצאות חיוביות מדומות של טסט להריון, הפרעות קצב והארכת מקטע QT, תת לחץ דם בעמידה, סחרחורת, קצב לב מהיר, שינויים בהולכה, תשישות, דיסטוניה, אקתיזיה (תנועות לא רצוניות), פרקינסון מדומה, עליה במספר האאוזינופילים, אנמיה, אל-וסת, תת או יתר סוכר בדם, אצירת שתן, .

שמות מסחריים

רידזין Ridazin תרו תעשייה רוקחית