אלפראזולאם

שייך לקבוצת:
בנזודיאזפינים, חרדה, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: גבוה

כללי

אלפראזולאם (קסנקס, קסנגיס, אלפרליד) שייך לקבוצת תרופות הרגעה ממשפחת בנזודיאזפינים. 

חומרים אלו משפיעים על הפעילות הכימית במוח לקידום תהליך 

השינה והפחתת

חרדה ומתח.התרופה מיועדת לטיפול במצבים הבאים:

חרדה המלווה בדיכאון. 

טיפול במצבי פאניקה (התקפי חרדה) המלווים או שאינם מלווים בפוביה. 

אלפראזולאם (קסנקס, קסנגיס, אלפרליד) משמש אך ורק לטיפול בחרדה חמורה ובחרדה חמורה המלווה בדיכאון, התרופה אינה מומלצת לטיפול בדיכאון.


אין להשתמש באלפראזולאם (קסנקס, קסנגיס, אלפרליד) במקרים הבאים:

רגישות לחומר הפעיל או למרכיבים נוספים בתרופה.

מיאסתניה גרביס (חולשת שרירים חמורה).

בעיות חמורות בחזה או קשיי נשימה, הפסקות נשימה בשינה (אפניאה).

בעיות חמורות בכבד.

הריון והנקה.

גלאוקומה מסוג הזווית הסגורה.


חשוב לשים לב:

נטילת אלפראזולאם (קסנקס, קסנגיס, אלפרליד) נועדה לתקופות זמן קצרות בלבד (לא יותר מ-12 שבועות, כולל התקופה בה המינון יורד בהדרגה) מחשש להתפתחות של סבילות והתמכרות ומצריכה מעקב רפואי צמוד. לכן, יש לפנות לרופא שוב לאחר 2-4 שבועות של טיפול.

הפסקה בלתי מבוקרת של הטיפול באלפראזולאם (קסנקס, קסנגיס, אלפרליד) עלולה לגרום לתופעות גמילה, כגון: מתח, עצבנות, בלבול, רעד, נדודי שינה, כאבי בטן, הקאות, בחילות, זיעה, עוויתות.

מומלץ להישמר בעת הליכה מחשש למעידות או לנפילות, כיוון שהתרופה פוגמת בעירנות ולעיתים גם בתיאום תנועות הגוף, במיוחד אצל קשישים.

של אלפראזולאם (קסנקס, קסנגיס, אלפרליד) אינו מיועד לטיפול בילדים ומתבגרים מתחת לגיל 18.תגובה עם תרופות אחרות:

שילוב של אלפראזולאם (קסנקס, קסנגיס, אלפרליד) עם תרופות הבאות עלול להגביר את ההשפעות ואת תופעות הלוואי:

תרופות לטיפול בחרדה, בדיכאון או תרופות לשינה, כגון: נפאזודון, פלובוקסאמין, פלואוקסטין.

משככי כאבים חזקים, כגון: מורפין, קודאין או פרופוקסיפן.

תרופות אנטי-פסיכוטיות ותרופות לטיפול באפילפסיה.

אנטיהיסטמינים להקלה על אלרגיות.

תרופות לטיפול בזיהומים פטרייתיים בבליעה.

גלולות למניעת הריון.

אנטיביוטיקות מסוימות (כגון: אריתרומיצין).

סימטידין.

דילטיאזם.

ריטונאביר או תרופות נוספות לטיפול באיידס ו-HIV.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. אין לחצות את הטבליה, אלא אם יש קושי בבליעה - ניתן לחצות את הטבליה ולבלוע את שני החלקים בזה אחר זה. תדירות וזמן נטילה: 1 - 3 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגרים: 0.25-1.5 מ"ג ליום בהתחלת הטיפול. ניתן לעלות בהדרגה עד 3 מ"ג ביום. תחילת השפעה: תוך 10 דקות עד שעתיים.משך השפעה: עד 18 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור.מנה שנשכחה: אין סיבה לדאגה, אך יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים , קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.  אין ליטול שתי מנות אלפראזולאם (קסנקס, קסנגיס, אלפרליד) בו זמנית.הפסקת התרופה: אם לוקחים אלפראזולאם (קסנקס, קסנגיס, אלפרליד) ברציפות במשך פחות משבועיים, ניתן להפסיקה בביטחון.
אך אם לוקחים את התרופה במשך תקופה ארוכה יותר, יש להיוועץ ברופא, אשר עשוי להמליץ על ירידה הדרגתית במינון. הפסקה פתאומית של אלפראזולאם (קסנקס, קסנגיס, אלפרליד) עלולה לגרום לתסמיני גמילה.
מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות מיוחדות. מינון עודף גבוה עלול לגרום לתרדמה, חוסר יציבות או איבוד הכרה. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש באלפראזולאם (קסנקס, קסנגיס, אלפרליד) בהריון.הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לפגום בעירנות, להאיט את התגובות ולטשטש את הראייה.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את דיכוי מערכת העצבים.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך:

אלפראזולאם (קסנקס, קסנגיס, אלפרליד) מיועד לטיפול קצר טווח בלבד (לא יותר מ- 12 שבועות).

שימוש ממושך באלפראזולאם (קסנקס, קסנגיס, אלפרליד) עלול לגרום לסבילות - ירידה בהשפעת התרופה למרות שנוטלים אותו המינון. שימוש זה עלול לגרום גם לתופעה קשה של תלות, בה יקשה על החולה להפסיק ליטול את התרופה, ואף לתופעות גמילה, כגון: מתח, עצבנות, בלבול, רעד, נדודי שינה, כאבי בטן, הקאות, בחילות, זיעה, עוויתות.

ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, שימוש לרעה באלכוהול או בסמים בעבר, נטילת תרופות אחרות, דיכאון, מחשבות התאבדות, מחלה פסיכיאטרית, התמכרות לתרופות

תופעות לוואי

יש לפנות מיד לרופא להפסקת הטיפול באלפראזולאם (קסנקס, קסנגיס, אלפרליד) במקרים הבאים:

התפתחות תגובות חמורות כגון סערת נפש, חוסר מנוחה, תוקפנות, עצבנות, כעס אלים, אמונות שווא, סיוטים והזיות או התנהגות בלתי הולמת אחרת.

צפצופים פתאומיים בנשימה; קושי בבליעה או בנשימה; נפיחות של העפעפיים, הפנים או השפתיים; פריחה או גירוד.

יש לפנות מיד לרופא להתאמת המינון של אלפראזולאם (קסנקס, קסנגיס, אלפרליד) במצבים הבאים:

אובדן זיכרון  או שיכחה.

הצהבה של העור והלבן של העיניים (צהבת).

תופעות לוואי של אלפראזולאם (קסנקס, קסנגיס, אלפרליד):

תופעות הלוואי העיקריות של אלפראזולאם (קסנקס, קסנגיס, אלפרליד), הקשורות לתכונותיה המרגיעות, פוחתות בדרך כלל לאחר כמה ימי טיפול, אך לפעמים יהיה צורך בהתאמת המינון.

שכיחות: תחושת עייפות ונמנום; אובדן התיאבון; בלבול וחוסר התמצאות; דיכאון; שינויים בחשק המיני (גברים ונשים); תנועות קופצניות (עוויתות), תנועות חסרות קואורדינציה; בעיות בשיווי משקל, חוסר יציבות (הרגשת שכרות) במיוחד במהלך היום; קשיי זיכרון; דיבור לא ברור; חוסר ערנות או ריכוז; חוסר יכולת להישאר ער, תחושת איטיות; סחרחורות; כאבי ראש; ראייה כפולה או מטושטשת; עצירות, יובש בפה, בחילה; עייפות; עצבנות.

תופעות לוואי נוספות של אלפראזולאם (קסנקס, קסנגיס, אלפרליד): עצבנות, חרדה או סערת נפש; נדודי שינה; חוסר יציבות או רעד;  מחזור לא סדיר או ייצור יתר של פרולקטין אצל נשים; התכווצויות שרירים או חולשה; שינויים במשקל; התרוממות רוח או התרגשות יתר, הגורמות להתנהגות חריגה; הזיות; תחושת עוינות וכעס; מחשבות חריגות; היפראקטיביות; קלקולי קיבה; בעיות בתפקודי כבד, דלקת של הכבד; תגובות בעור או רגישות לשמש; קושי במתן שתן או בעיות שליטה על שלפוחית השתן; לחץ מוגבר בעיניים, העלול להשפיע על הראייה.

שמות מסחריים

אלפרליד Alpralid כצט אלפרוקס Alprox רפא קסנגיס Xanagis פריגו קסנקס XR Xanax XR פייזר ישראל