אפאבירנז
שייך לקבוצת:
מעכבי האנזים reverse transcriptase מקבוצת NNRTI , נוגדי נגיף HIV , נוגדי נגיפים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אפאבירנז היא תרופה לטיפול באנשים הנושאים את נגיף ה- HIV. תרופה זו שייכת לדור חדש יחסית של תרופות המעכבות את האנזים reverse transcriptase החיוני להתפתחות הנגיף בתאי מערכת החיסון. אפאבירנז ניתנת בשילוב עם תרופות נוספות ואין לקחת אותה לבד בשום מקרה בגלל הסכנה להתפתחות עמידות בנגיף. ממחקרים שנעשו בשנתיים האחרונות עולה כי אפאבירנז בשילוב עם זידובודין ולאמיבודין או בשילוב עם טרובדה יעיל מאוד בדיכוי שכפול הנגיף. יתרונה של אפאבירנז על תרופות ממשפחת מעכבי האנזים פרוטאז הוא בכך שניתן לקחת את התרופה פעם אחת ביום בלבד. תופעות הלוואי העיקריות שלה הן במערכת העצבים, כגון: דיכאון, עצבנות, סחרחורת, בעיות שינה, עייפות, בעיות ריכוז וחלומות מוזרים. ברוב האנשים חולפות תופעות אלו בתוך שבוע-שבועיים.

תגובה עם תרופות אחרות: [אסטמיזול, פימוזיד, טרפנאדין, ציסאפריד]: אין לתת תרופות אלו בשילוב עם אפבירנז בגלל סיכון מוגבר להפרעות בקצב הלב. [נגזרות ארגוט: דיהידרוארגוטאמין, ארגוטאמין, מתילארגונובין]: יש להימנע משילוב תרופות אלו יחד עם אפבירנז בגלל הסכנה לבעיות חמורות בכלי הדם. [מתדון]: אפאבירנז עשויה להפחית את הרמה של מתדון בדם ולגרום לתסמיני גמילה (קריז). [תרופות הרגעה ממשפחת הבנזודיאזפינים כגון: מידאזולאם, טריאזולאם]: יש להימנע משילוב תרופות אלו עם אפאבירנז בשל הסכנה להרעלה מתרופות ההרגעה המתבטאת בדיכוי ממושך של מערכת העצבים וקשיי נשימה. [וארפארין, מעכבי האנזים protease כגון: ריטונאביר ואמפרנאביר]: יעילותן של תרופות אלו עשויות לפחות אך מצד שני הסיכון לתופעות הלוואי שלהן גוברת בשילוב עם אפאבירנז. [נוגדי פטריות ממשפחת azole כגון: איטראקונאזול וקטוקונאזול, בולמי סידן, סאקווינאביר, נוגדי פרכוסים כגון: קארבאמאזפין, פנוברביטאל ופניטואין, סרטראלין, ווריקונאזול, גלולות למניעת הריון, סטאטינים - מעכבי HMG-CoA reductase כגון: אטורבאסטאטין, סימבאסטאטין ופראבאסטאטין, אנטיביוטיקה מהמאקרולידים כגון: קלאריתרומיצין]: יעילות תרופות אלו פוחתת בשילוב עם אפאבירנז. [נוגדי שחפת: ריפאמפין]: יעילות תרופות אלו פוחתת בשילוב עם אפאבירנז. [היפריקום]: תכשיר צמחי זה עשוי להפחית רמה של אפאבירנז בדם וכתוצאה יעילותה פוחתת. יש להימנע מצריכתו בעת הטיפול בתרופה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, רצוי בערב.טווח המינון: מבוגרים: 600 מ"ג ביום.תחילת השפעה: 24 שעות. ייתכן ויחלפו מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: אין הגבלות מיוחדות. יחד עם זאת, ארוחה שומנית במיוחד עשויה להגביר את ספיגת התרופה ולהגביר את הסיכון לתופעות לוואי. מומלץ לקחת על קיבה ריקה.אחסון: מנה שנשכחה: לקחת מיד כשנזכרים. אם נותרו 12 שעות עד למנה הבאה, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור. דרושים 2-3 שבועות לפירוק וסילוק התרופה מהגוף, בהשוואה לתרופות אנטי HIV אחרות המסולקות מהגוף לאחר מספר ימים. הפסקת לקיחת אפאבירנז, ללא לקיחת תרופה מקבילה חדשה יכול להוביל ליצירת עמידות לאפאבירנז ולשאר התרופות בקבוצה. לכן, אם מתוכננת הפסקת נטילת התרופה אפאבירנז ללא תיכנון לשילוב תרופות חדש, יש להפסיק נטילת אפאבירנז מספר ימים לפני הפסקת נטילת שאר תרופות אנטי HIV.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. ההשפעות של מנות עודפות גדולות אינן ידועות. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D)הנקה: תרופה זו ניתנת לנשים הנושאות את נגיף ה- HIV ובמצב זה לא מומלץ להניק. תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ממושך תיתכן עלייה ברמות הסוכר והשומנים בדם. ניטור: יש לבצע בדיקות דם סדירות בזמן הטיפול.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלה פסיכיאטרית, נטילת תרופות אחרות, מחלת כבד, מחלת כליה, פרכוסים

תופעות לוואי

רוב האנשים הנוטלים אפבירנז סובלים מדיכאון, עצבנות, סחרחורת, בעיות שינה, עייפות, בעיות ריכוז וחלומות מוזרים בשבועות הראשונים לנטילתה. ברוב האנשים חולפות תופעות אלו בתוך שבוע-שבועיים. כמו כן כחמישית מהאנשים הנוטלים את התרופה עשויים לסבול מפריחה בימים הראשונים לנטילתה. ברוב המקרים הפריחה קלה. תופעות נפוצות נוספות כוללות הפרעות במערכת העיכול הכוללות: בחילה, הקאה, שילשולים, כאב בטן ועצירות. במקרים נדירים ייתכנו דיכאון חמור, מחשבות אובדניות ופרכוסים.

שמות מסחריים

סטוקרין Stocrin מרק