ונלפאקסין (אפקסור, ויאפקס)
שייך לקבוצת:
SNRIs, חרדה, נוגדי, נוגדי דיכאון
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ונלפאקסין (Venlafaxine) הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות אפקסור, ויאפקס (Viepax), ונלא וונלפאקסין טבע - תרופות נגד דיכאון וחרדה. ונלפאקסין שייך לקבוצת SNRI, שמעכבת את הספיגה החוזרת של סרוטונין ונור-אפינפרין (מתווכים עצביים) ומעלה את הניצול שלהם במוח. 


יעיל לטיפול ב:

ונלפאקסין (אפקסור, ויאפקס) מיועד לטיפול בדיכאון, חרדה כללית  (generalized anxiety) או חרדה חברתית אצל מבוגרים מעל גיל 18 שנים.


הנחיות חשובות: 

מומלץ להתחיל את הטיפול נגד דיכאון או חרדה בשלב מוקדם, כדי למנוע את החמרת המחלה והקשיים שהיא גורמת ולשפר את התגובה הטיפולית. עם זאת, ונלפאקסין (אפקסור, ויאפקס) עלול לגרום לתופעות לוואי כמו חוסר שקט נפשי או גופני בשבועות הראשונים לטיפול. במקרה כזה, עליכם ליצור קשר עם הרופא המטפל.

תרופות נוגדות דיכאון וחרדה מעלות את הסיכון להתנהגות ומחשבות אובדניות בילדים, מתבגרים, ומבוגרים צעירים עד גיל 25. עם תחילת הטיפול בתרופה, על המטופלים בכל הגילאים וקרוביהם, לעקוב אחר שינויים התנהגותיים כגון :החמרת הדיכאון ,מחשבות אובדניות ,תוקפנות וכדומה. אם חלים שינויים כגון אלה, יש לפנות מיד לרופא.


מתי אסור להשתמש בתרופה:

אין להשתמש בוונלפאקסין (אפקסור, ויאפקס) במקרים הבאים:

-רגישות לחומר הפעיל עצמו או למרכיבי התרופה הנוספים.

-אם אתם מקבלים טיפול בתרופות מקבוצת מעכבי האנזים MAO. תגובה עם תרופות אחרות:
תרופות המכילות אמפטמינים (לטיפול בהפרעת קשב וריכוז, נרקולפסיה והשמנת יתר).

מעכבי MAO: אסור לשלב ונלפאקסין עם תרופות אלו. השילוב עלול להיות מסוכן. יש להקפיד על הפסקה של לפחות שבועיים בין מתן ונלפאקסין ומתן מעכב MAO .

יש ליידע רופא/רוקח אם הנך משתמש בתרופה/תרופות : מעכבי MAO, תרופות המשפיעות על קצב הלב, (מתופרולול), אנטי-פסיכוטיות, אנטיביוטיקה- למשל אריתרומיצין, אנטי-היסטמינים, קטוקונאזול, הלופרידול או ריספרידון.

תרופות לטיפול בסוכרת, יתכן שיהיה צורך בהתאמת מינון התרופות להורדת הסוכר.


מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות, טבליות, כמוסות בשחרור מושהה, טבליות בשחרור מושהה. אין לפתוח, לכתוש, ללעוס או להמיס את הכמוסות או הטבליות.
כמוסות בשחרור מושהה ניתן לפתוח ולפזר את תוכנה בשלמות על כפית מחית תפוחים, ולבלוע מיד (מבלי ללעוס).
תדירות וזמן נטילה: טבליות: פעמיים ביום, בבוקר ובערב. טבליות בשחרור מושהה (XR): פעם ביום, באותה השעה. טווח המינון: 37.5 מ"ג ביום עד 225 מ"ג ביום.תחילת השפעה: 8 שעות. ייתכן ויחלפו מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה. כשבועיים עד תחילת אפקט מיטיב.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: יש ליטול את התרופה עם כוס מים, עם אוכל, בשעה קבועה של היום. אחסון:

לשמור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים.

מנה שנשכחה: יש לקחת מיד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 6 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה. בשום פנים אין לקחת שתי מנות יחד.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא. התסמינים עלולים לחזור. הפסקה פתאומית עלולה להיות מלווה בתופעות לואי כגון: עייפות, סחרחורת, כאבי ראש, נדודי שינה ועוד.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג, אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים או אם נלקחה מנת יתר - יש לפנות לרופא או לחדר מיון.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בהריון מבלי להיוועץ ברופא. הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: מומלץ להתחיל את הטיפול במינון נמוך ולעלות בהדרגה כיוון שקיים סיכון מוגבר לתופעות לוואי.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך:

ונלפאקסין עלול לגרום גם לתופעות בלתי רצויות כגון עלייה בלחץ הדם או הפרעות בקצב הלב, שינויים באנזימי כבד או ברמות הנתרן או הכולסטרול בדם, ובאופן נדיר אף ירידה בטסיות הדם (המתבטאת בנטייה לחבלות ודימומים). לכן, בתקופת הטיפול הרופא יפנה את המטופל לבדיקות רפואיות לצורך מעקב, במיוחד אם הוא נוטל ונלפאקסין תקופה ממושכת.

ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של נטילת תרופות אחרות, פרכוסים, גלאוקומה, יתר לחץ דם, מחלת לב, נטייה לדימום, תוקפנות, סוכרת, רמת נתרן נמוכה בדם, הפרעה נפשית

תופעות לוואי

הפרעות בשינה, נמנום או נדודי שינה, כאב ראש, סחרחורת ובחילות, יובש בפה ועצירות, הן תופעות הלוואי השכיחות ביותר של התרופה.

כמו כן, הטיפול בונלפאקסין גורם ליובש בפה בכ-10% מהמטופלים. יש להקפיד על היגיינת הפה, כי זה עלול להעלות את הסיכון לעששת.

תופעות לוואי נוספות של אפקסור, ויאפקס ותרופות נוספות המכילות ונלפאקסין הן הזעה, לחץ דם גבוה, כאבים בחזה, חרדה, קוצר נשימה, עוררות יתר, אי שקט, קצב לב מהיר, הפרעות בחשיבה, שלשולים, רעד, נימול, צרבות, שינוי בטעם, הקאות, נפיחות, בחילות, הפרעות בתפקוד המיני, עלייה או ירידה במשקל, הרחבת כלי הדם, תת לחץ דם תנוחתי, צרבות, פריחה קלה או גרד, שינויים קלים ברמת אנזימי כבד, פגיעה בתפקוד מתן שתן.

קראו עוד: אילו תרופות נגד דיכאון וחרדה יגרמו לכם להשמין יותר?


יתכנו גם תופעות לוואי רגשיות ונפשיות הכוללות: בלבול, הרגשה של ניתוק מעצמך, אי יכולת להגיע לאורגזמה, ירידה בדחף המיני, עצבנות, נדודי שינה, חלומות חריגים.

סינדרום סרוטונין: יכולה לכלול תסמינים כגון עצבנות, הזיות, איבוד שיווי משקל, דופק מהיר, עליית חום גוף, שינויים מהירים בלחץ הדם, שלשול, איבוד הכרה, בחילות, הקאות.


יש לפנות לרופא בהקדם האפשרי אם מתפתחות תופעות באות:

שיעול, צפצופים, קוצר נשימה וחום גבוה;  צואה שחורה או דם בצואה;  גרד או שתן כהה (עלול להצביע על דלקת כבד);  בעיות בלב (כגון דופק מהיר או בלתי סדיר, עלייה בלחץ דם);  ראייה מטושטשת, אישונים מורחבים;  בעיות עצביות כגון: סחרחורת, נימול, קושי בתנועה, פרכוסים;  בעיות פסיכיאטריות כגון היפראקטיביות והתרגשות יתר,לחץ תוך עיני מוגבר, רמות נתרן נמוכות בדם, נטייה לפתח שטפי דם תת עוריים, עבר של התנהגות תוקפנית, או מניה דפרסיה.

 דימום ממושך יותר מהרגיל, לחץ בחזה, קושי בבליעה או בנשימה;


 יש לפנות לרופא בחשד לסנדרום סרוטונין.


שמות מסחריים

אפקסור XR Efexor XR פייזר ישראל ונלא Venla יוניפארם ויאפקס Viepax דקסל ויאפקס XR Viepax XR דקסל ונלפאקסין טבע Venlafaxine Teva טבע ונלפאקסין XR טבע Venlafaxine XR Teva טבע