ריטונאביר

שייך לקבוצת:
מעכבי האנזים protease , נוגדי נגיף HIV , נוגדי נגיפים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ריטונאביר היא תרופה נוגדת נגיף ה- HIV השייכת למשפחת מעכבי האנזים פרוטאז ומשמשת לטיפול באנשים הנושאים את הנגיף HIV הגורם לאיידס. בדומה לשאר התרופות כנגד HIV, כדי למנוע מצב של התפתחות זנים עמידים של נגיף ה HIV וכדי לאפשר פעילות חזקה יותר, ריטונאביר ניתנת בשילוב עם תרופות אחרות המדכאות את הנגיף. תופעות הלוואי השכיחות של תרופה זו הן הפרעות במערכת העיכול. כמו כן תרופה זו מעכבת את הפינוי מהגוף של תרופות אחרות ממשפחת מעכבי פרוטאז ולעתים משתמשים בעובדה זו כדי לתת את התרופה האחרת במינון נמוך יותר. מתן משולב זה יאפשר מתן של מעכבי פרוטאז אחרים כמו לופינאביר, סאקווינאביר, פוסאמפרנאביר ודרונאביר בצורה נוחה ועם הרבה פחות תופעות לוואי. ריטונאביר משפיעה בצורה רצינית מאוד על הרמה של הרבה תרופות אחרות בדם. אין לקחת שום טיפול בלי להיוועץ ברופא.

תגובה עם תרופות אחרות: תרופה זו מגיבה עם תרופות רבות אחרות ויש להיוועץ ברופא בכל מקרה של נטילת תרופה אחרת. [משככי כאבים כמו פירוקסיקאם]: ריטונאביר עשויה להעלות את הרמה בדם של פירוקסיקאם וכתוצאה מכך גובר הסיכון לדיכוי נשימתי ולהפרעות המטולוגיות. [נוגדי הפרעות בקצב הלב כמו אמיודארון, פלקאיניד, פרופאפנון וכינידין]: בשילוב עם ריטונאביר גובר הסיכון לתופעות הלוואי של תרופות אלו. מומלץ להימנע ממתן משולב זה. [חומצה פוסידית]: במתן משולב עם ריטונאביר רמתן של שתי התרופות בדם עולה. [ווריקונאזול]: במתן משולב עם ריטונאביר פוחתת רמת ווריקונאזול בדם והשפעתה פוחתת גם כן. יש להימנע ממתן משולב זה. [נוגדי היסטמין כמו אסטמיזול, טרפנאדין]: רמתן של תרופות אלו עולה בדם בשילוב עם ריטונאביר, דבר העשוי להוביל להפרעות לבביות מסכנות חיים. יש להימנע ממתן משולב זה. [אלקלואידים של ארגוט]: בשילוב עם ריטונאביר הרמה של תרופות אלו עולה בדם, דבר העלול להוביל לתופעות טוקסיות כגון איסכמיה. [תרופות הרגעה או משרי שינה כמו מידאזולאם, טריאזולאם, דיאזפאם]: בשילוב עם ריטונאביר גובר הסיכון לדיכוי נשימתי. יש להימנע ממתן משולב זה. [אלפוזוסין]: בשילוב עם ריטונאביר תיתכן עליה ברמת אלפוזוסין בדם המובילה לירידה משמעותית בלחץ הדם. יש להימנע ממתן משולב זה. [ציסאפריד]: במתן משולב עם ריטונאביר רמת ציסאפריד עולה בדם וסיכון מוגבר להפרעות לבביות מסכנות חיים, אין לקחת ציסאפריד יחד עם ריטונאביר. [פימוזיד, קלוזאפין]: הרמה של תרופות אלו בדם עולה בשילוב עם ריטונאביר, דבר העלול להוביל להפרעות המטולוגיות מסכנות חיים. יש להימנע ממתן משולב זה. [לובאסטאטין, סימבאסטאטין]: רמת תרופות אלו עולה בדם בשילוב עם ריטונאביר והסיכון לפגיעה בשרירים גוברת. [היפריקום]: תרופה זו מפחיתה את רמת ריטונאביר בדם וכתוצאה פוגעת ביעילותה. יש להימנע ממתן משולב זה. [גלולות למניעת הריון]: יעילות הגלולות פוחתת בשילוב עם ריטונאביר. יש לשלב אמצעי מניעה מכני בנוסף. [סילדנאפיל]: בשילוב סילדנאפיל עם ריטונאביר גובר הסיכון לטשטוש ראיה, זקפה ממושכת וירידת לחץ הדם. יש להיוועץ ברופא. בנוסף לכל אלו עלולה ריטונאביר להשפיע על הרמה של תרופות רבות אחרות, ולכן בכל מקרה של נטילת תרופה אחרת יש להיוועץ ברופא.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, כמוסות, סירופ.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום.טווח המינון: במבוגרים- 600 מ"ג פעמיים ביום. בילדים- בהתאם למשקל הגוף.תחילת השפעה: תוך מספר שעות. ייתכן ויחלפו מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: 12 שעות.תזונה: רצוי לקחת את התרופה עם האוכל.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם נותרו שעתיים עד למועד נטילת המנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: במקרה של מינון עודף ייתכנו תסמינים כגון: שינויים בכמות השתן, נימול או עיקצוץ בידיים וברגליים. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: בטיחות התרופה בהריון טרם נבדקה. בחיות מעבדה לא גרמה התרופה למומים בעוברים. יש להיוועץ ברופא (B)הנקה: תרופה זו ניתנת לנשים הנושאות את נגיף ה- HIV ובמצב זה לא מומלץ להניק. תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: כמו תרופות אחרות המשמשות לטיפול באיידס עשויה תרופה זו לגרום בשימוש ממושך לסוכרת, לעלייה ברמת השומנים בדם ולשינויים במאגרי השומן בגוף (ליפודיסטרופיה).ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, נטילת תרופות אחרות, אלרגיה לתרופות מסוג סולפונאמידים, אלרגיה לאספירין, יתר לחץ דם, סוכרת, המופיליה, רמת שומנים גבוהה בדם, דלקת של הלבלב (pancreatitis)

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות הן: תחושות משונות בעור מסביב לשפתיים ובאצבעות, טעם רע בפה, שינויים בפיזור השומן בגוף, שלשול, סחרחורת, כאב ראש, בחילה, שינויים בטעם, כאב בטן, הקאה, חולשה וירידה במשקל. במקרים נדירים ייתכנו תופעות כגון: חום, כאב גרון, צמרמורת, עילפון, סומק בפנים, עליה ברמת הסוכר בדם (מתבטא בצמאון מוגבר והשתנה מרובה), דלקת בלבלב (מתבטא בבחילה, הקאה וכאב בטן חמור), ירידה בתאבון, והצהבה של העור והעיניים המעידה על הפרעה בתפקוד הכבד.

שמות מסחריים

נורביר Norvir אבוט