פאקליטאקסל
שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פאקליטאקסל היא תרופה נוגדת סרטן המשמשת בעיקר לטיפול בחולות עם סרטן השחלות וסרטן השד. בנוסף, משתמשים בה גם לטיפול בסרטן ריאות מסוג מסוים (סרטן התאים הגדולים) ובסרקומה על שם קפוסי , בחולי איידס. הבגידולים אלוובקרצינומה גסטרית. תופעות הלוואי העיקריות של תרופה זו נובעות מההשפעה שיש לתרופה על שכפול התאים, בעיקר במוח העצםתגובה עם תרופות אחרות: השילוב של פאקליטאקסל עם תרופות אחרות המדכאות את מוח העצמות כמו ציספלאטין עשוי לגרום לדיכוי חזק וממושך יותר של מוח העצמות.

יש להימנע מקבלת חיסונים המכילים מרכיבים "חיים". אין לבוא במגע עם מי שהתחסן כנגד פוליו, דרך הפה. יש להיזהר בשילוב עם ציטוטוקסיקה או רדיותרפיה.


מידע

אופן נטילת התרופה: זריקה תוך ורידית.תדירות וזמן נטילה: בדרך כלל ניתנת התרופה אחת לשלושה שבועות. ההזרקה עצמה נמשכת מספר שעות.טווח המינון: 135-175 מ"ג למטר בריבוע שטח גוף. המינון המדויק ייקבע על ידי הרופא.תחילת השפעה: מספר שעות. ייתכן ויחלפו מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: שלושה שבועות.תזונה: חשוב לשמור על תזונה מאוזנת בתקופת הטיפול, אשר תסייע לגוף להשלים ולבנות רקמות ותאים חדשים.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר, כיוון שהתרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים.הפסקת התרופה: הפסקת הטיפול תעשה רק בהוראת הרופא.מינון עודף: התרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים. מינון גבוה מדי עלול לגרום לדיכוי יתר של מוח העצמות ולהפרעה במערכת העצבים הפריפרית.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בהריון. הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידועה. יש לבצע בדיקות דם לניטור מרכיבי הדם.ניטור: תרופה זו עלולה להגביר דימום. יש לדווח למרדים או למנתח לפחות שבועיים לפני הניתוח על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, מחלת דם, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

יש להימנע מטיפול דנטלי במהלך הטיפול בתרופה. יש להדגיש את חשיבות השמירה על היגיינת פה.

רגישות ותופעות אלרגיה מתונות לא תמנע המשך טיפול. יש לשקול שימוש כאשר יש ירידה בתפקוד הכבד, הרפס זוסטר, ואריצלה זוסטר, זיהום משמעותי או דיכוי מח עצם, בעיה לבבית.חולשה, פצעים וכאב בתוך הפה, וירידה במרכיבי הדם הן תופעות הלוואי השכיחות. תופעות אלו נמשכות כשבועיים לאחר הטיפול ולאחר מכן חולפות. כאבים ברגליים עקב דלקת עצב (נוירופתיה פריפרית) עשויים להתרחש. במקרים נדירים (עד 2%) עשויה להתרחש תגובת רגישות יתר שביטוייה פריחה, התנפחות העפעפיים וצפצופים בריאות.

שמות מסחריים

אבטאקסל Ebetaxel פארמלוג'יק פקליאבניר Pacliavenir ביו-אבניר פקליטקסל טבע Paclitaxel Teva טבע אברקסן Abraxane ניאופרם