נימסוליד
שייך לקבוצת:
מעכבי COX 2 סלקטיביים, נוגדי דלקת לא סטרואידיים (NSAID)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

נימסוליד שייכת לקבוצת נוגדי דלקת לא סטרואידיים מהדור החדש. תרופה זו משמשת בעיקר לשיכוך כאב הנובע מדלקת, למשל, במקרים של דלקת פרקים ניוונית, דלקת בשריר או בגידים, וכאב עז הנובע מסיבות אחרות. נראה שתרופה זו גורמת לפחות תופעות לוואי במערכת העיכול בהשוואה לנוגדי דלקת לא סטרואידיים מהדור הישן. אנשים הרגישים לנוגדי דלקת לא סטרואידיים אחרים או לאספירין צריכים להימנע מנטילת תרופה זו, וחולי אסתמה צריכים להזהר בשימוש בה.

תגובה עם תרופות אחרות: [הערה כללית]: נימסוליד מגיב עם טווח רחב של תרופות, ותגובה זו מגבירה את הסיכון לדימום או להיווצרות כיב עיכולי. תרופות אלה כוללות נוגדי-קרישה מסוג קומארינים הנלקחים דרך הפה, קורטיקוסטרואידים, תרופות נוגדות-דלקת לא-סטרואידיות אחרות ואספירין.

מידע

אופן נטילת התרופה: קפליות.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום.טווח המינון: 100-200 מ"ג ביום.תחילת השפעה: מספר שעות. ייתכן ויחלפו מספר ימים עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: 12 שעות.תזונה: אין הגבלות מיוחדות.אחסון: מנה שנשכחה: לקחת כשנזכרים. אם נותרו שש שעות עד המנה הבאה, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אם הרופא רשם לך נימסוליד למצב הדורש טיפול ממושך, עליך להיוועץ ברופא לפני הפסקת התרופה. במקרים אחרים ניתן להפסיק את התרופה בבטחון כאשר לא נזקקים לה יותר.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג, אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים או אם נלקחה מנה עודפת גדולה יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: תרופה זו חדשה והשפעותיה על העובר אינן ידועות עדיין. יש להימנע מנטילת התרופה בסוף ההריון ובלידה. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: קיים סיכון מוגבר לדימום מדרכי העיכול כאשר משתמשים בנימסוליד תקופה ממושכת.ניטור: תרופה זו עלולה להגביר דימום. יש לדווח למרדים או למנתח לפחות שבועיים לפני הניתוח על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, כיב עיכולי, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

בגלל שתרופה זו מעכבת את הייצור של פרוסטאגלאנדינים באופן סגולי סבורים החוקרים כי תרופה זו עשויה לגרום לפחות תופעות לוואי במערכת העיכול בהשוואה לנוגדי דלקת לא סטרואידיים מהדור הישן. תופעת הלוואי השכיחה ביותר היא הפרעות בעיכול. הופעת צואה שחורה כזפת עשויה להיות סימן של דימום ממערכת העיכול ומומלץ לפנות מיד לחדר מיון.

שמות מסחריים

מסוליד Mesulid רפא