זאנאמיביר
שייך לקבוצת:
נוגדי נגיף שפעת, נוגדי נגיפים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

שפעת היא מחלת חום הנגרמת על ידי נגיף השפעת והיא מאופיינת בהופעה עונתית (בסתיו ובחורף), ובתסמינים ייחודיים הכוללים חום גבוה, כאבי ראש ושרירים, כאבי גרון ושיעול. לעתים מתרחשת דלקת ריאות כתוצאה מהנגיף עצמו או מזיהום חיידקי משני. עד היום לא היה טיפול ספציפי נגד שפעת, והטיפול היחידי היה שיכוך כאבים, הורדת חום וטיפול בסיבוכים. בשנה האחרונה יצאו מספר תכשירים לטיפול בשפעת, זאנאמיביר הוא אחד הטיפולים הראשונים. זאנאמיביר משמשת להקלת תסמיני השפעת ולקיצור משך המחלה ומיועדת גם למנוע את ההידבקות בנגיף בסביבה הקרובה ובמקומות ציבוריים. זאנאמיביר משתייכת לקבוצת התרופות האנטי ויראליות, התוקפות את הנגיף ומונעות את התפשטותו בגוף, כאשר מנגנון פעילותה הוא בעיכוב האנזים נויראמינידאז החיוני להתרבות הנגיף. כדי שהטיפול יהיה יעיל יש להתחילו ביומיים הראשונים להופעת התסמינים.

תגובה עם תרופות אחרות: אין מידע.

מידע

אופן נטילת התרופה: אבקה לשאיפה. זאנאמיביר מגיעה בצורה דסקית עגולה הכוללת 4 בועות אבקה ומשאף פלסטיק. את הדסקית מכניסים למשאף המנקב את הבועות ומאפשר את שאיפת האבקה דרך הפה.תדירות וזמן נטילה: לטיפול בשפעת שכבר החלה: פעמיים ביום, בוקר וערב, למשך 5 ימים. ביום הראשון לטיפול יש ליטול 2 המנות בתדירות פחותה, לפחות שעתיים הפרש ביניהן. למניעה: 2 שאיפות, פעם ביום, למשך 10-28 יום.טווח המינון: לטיפול (במבוגרים וילדים מעל גיל 7): שאיפה אחת (5 מ"ג), בבוקר ובערב. (סה"כ 10 מ"ג ביום) למניעה (במבוגרים וילדים מעל גיל 5): 2 שאיפות (10 מ"ג), פעם ביום.תחילת השפעה: 6 שעות. ייתכן ויחלפו מספר ימים עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: 12 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם נותרו שעתיים למנה הבאה ואז יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל. במידה ונשכחו מספר מנות יש ליידע את הרופא המטפל.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו. גם אם חל שיפור בהרגשה, הזיהום המקורי עלול עדיין להיות קיים, והתסמינים עלולים לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג, אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים או אם נלקחה מנה עודפת גדולה יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: תרופה זו אינה מיועדת לילדים מתחת לגיל 5.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין מידע.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אסתמה, מחלת ריאות, אלרגיה, הריון, מחלת לב

תופעות לוואי

תרופה זו נסבלת היטב על ידי מרבית החולים. תופעות הלוואי הנפוצות עשויות לכלול: כאב ראש, שלשול, בחילה, הקאה, גירוי באף, ברונכיטיס, שיעול, סינוסיטיס, זיהומים בחלל האף, אוזן וגרון וסחרחורת. בקרב מטופלים בתרופה, בעיקר ילדים ונערים, ייתכנו תופעות כגון: פרכוסים, בלבול ושינויים התנהגותיים. (הסבירות להופעת תסמיני אלו נמוכה)

שמות מסחריים

רלנזה Relenza גלקסו סמית קליין