אלפרוסטדיל

שייך לקבוצת:
מרחיבי כלי דם
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


אלפרוסטדיל, או בשמו הכימי פרוסטגלנדין E1, הינו חומר בעל תכונות רבות: אלפרוסטדיל מרחיב כלי דם ומרפה שרירים חלקים, כך מגביר זרימת דם לרקמה של הפין. השימוש העיקרי בתרופה זו הינו לטיפול באין אונות, לפיו מזריקים את התרופה לרקמה הספוגית של הפין. לאחר אימון קצר יכולים רוב החולים להזריק את החומר לעצמם ללא בעיות מיוחדות. שימושים נוספים לתרופה זו הינם הקלת התסמינים בקרב יילודים הנולדים עם מומי לב מולדים ולפיכך יש צורך לשמור על זרימת דם עוברית וכן להקלת התסמינים הנגרמים עקב כיווץ כלי דם בחולים עם מחלת ריינו.

תגובה עם תרופות אחרות: לא נצפו בעיות מיוחדות.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות. תדירות וזמן נטילה: לפני מגע מיני: מקסימום 3 פעמים בשבוע עם הפסקה של לפחות 24 שעות בין ההזרקות.טווח המינון: מנת התחלה: 2.5-5 מיקרוגרם בהזרקה, יש להתאים את המינון הנדרש בהדרגה במרפאה . מנת אחזקה: 5-20 מיקרוגרם בהזרקה. לעתים נדירות יש צורך במינון גבוה יותר. תחילת השפעה: תוך 5-20 דקות.משך השפעה: 30-90 דקות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מחשיפה ישירה לאור.מנה שנשכחה: לא רלבנטי.הפסקת התרופה: לא רלבנטי.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: לא ניתן (X)הנקה: לא ניתן.תינוקות וילדים: לא ניתן (אלא ביילודים עם מום מולד בלב).קשישים: במינון הנמוך לא צפויות בעיות מיוחדות.נהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין להשתמש בתרופה זו יותר מ-3 פעמים בשבוע ללא ייעוץ רפואי. ההשפעות ארוכות הטווח של שימוש ממושך אינן ידועות. מומלץ להיבדק על ידי רופא מומחה אחת ל-3 חודשים.ניטור: יש לדווח למרדים או למנתח אם השתמשת בתרופה זו ביממה האחרונה.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, יתר לחץ דם, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי העיקריות הינן באתר ההזרקה. תופעות לוואי מערכתיות נדירות.

שמות מסחריים

קברג'קט Caverject פייזר ישראל פרוסטין VR Prostin VR פייזר ישראל