מיקופנולאט

שייך לקבוצת:
תרופות לדיכוי מערכת החיסון
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

מיקופנולאט מופטיל היא תרופה המדכאת את מערכת החיסון. בגוף היא הופכת למרכיב הפעיל: חומצה מיקופנולית. החומצה המיקופנולית התגלתה לראשונה בשנת 1898 בתרבית פניצילין. מאז נוסתה לטיפול בזיהומים חידקיים ופיטרייתיים, ואח"כ לטיפול בפסוריאזיס ובגידולים סרטניים מתקדמים.בשנות ה-70 נתגלה כי החומצה המיקופנולית מעכבת ייצור של לימפוציטים, תת-קבוצה של תאי דם לבנים, על-ידי כך היא מונעת את תגובת מערכת החיסון של הגוף כנגד השתל הזר. ב 1995 הוכנסה מיקופנולאט לראשונה לשימוש. מיקופנולאט מופטיל ניתנת בשילוב עם ציקלוספורין וקורטיקוסטרואידים למניעה של דחיית כליה. היא משמשת גם למניעה של דחיית לב מושתל, והראתה יעילות בטיפול בדחיית כבד אצל מושתלים שאינם יכולים לקבל טקרולימוס או ציקלוספורין. מיקופנולאט קיימת בכמוסות, ולאחרונה הוכנסו לשימוש בארה"ב גם זריקות למתן דרך הוריד ותרחיף.

תגובה עם תרופות אחרות: [סותרי חומציות, כולסטיראמין]: מקטינים את הספיגה של מיקופנולאט בגוף. [חיסונים]: אין לתת חיסונים המכילים תרכיבי וירוסים מוחלשים. [תרופות אחרות המדכאות את מערכת החיסון]: השפעה מוגברת וסיכון גדול יותר לפיתוח זיהומים ,סרטן דם (לויקמיות) וסרטן לימפאטי (לימפומה). [אציקלוביר,גאנציקלוביר]: רמות התרופות הללו יעלו בגלל תחרות על הפרשה בשתן. [פאראצטאמול, אספירין, אמינו-סאליצילטים ונוגדי דלקת לא סטרואידים אחרים]: יש להשתמש בהמלצה ובפיקוח רפואי. סיכון מוגבר לדימומים.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות, טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום. אין השפעת מזון ושתייה על הטיפול.טווח המינון: מבוגרים: למניעת דחייה אצל מושתלי כליה: 2 גרם ליום. למניעת דחייה אצל מושתלי לב: 3 גרם ליום. ילדים: למניעת דחייה אצל מושתלי כליה: בין 15 ל 23 מ"ג לקילו, למנה.תחילת השפעה: תוך מספר שעותמשך השפעה: 12 שעות.תזונה: יש לקחת את התרופה שעה לפני או שעתיים אחרי האוכל.אחסון: מנה שנשכחה: קח מנה אחת עכשיו. אם נותרו 6 שעות (או פחות) עד המנה הבאה, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, מערכת החיסון עלולה לדחות את השתל.מינון עודף: ההשפעה של מנה עודפת גדולה אינה ידועה. יש ליידע את הרופא. במנות גבוהה (עד 5 גרם ליום) דווח על שיעור גדול יותר של בחילות, הקאות ושלשולים, ועל הפרעות המטולוגיות, בעיקר ירידה במספר תאי הדם הלבנים.

אזהרות

הריון:

אין להשתמש בתרופה בהריון. גורם להפלות ולמומים מולדים בשכיחות גבוהה. יש להשתמש באמצעי מניעה יעילים במהלך השימוש בתרופה ועד 6 שבועות מסיום הטיפול בה.

מניעת היריון בגברים הנוטלים מיקופנולאט: הנתונים הזמינים לא מצביעים על עלייה בסיכון לפגמים או הפלות אם האב נוטל מיקופנולאט. יחד עם זאת, לא ניתן לשלול לחלוטין את האפשרות לסיכון. 

הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: אין בעיות מיוחדות, אך אלכוהול עשוי להחמיר את המחלה עבורה ניתנת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: סיכון מוגבר לפיתוח לימפומות וממאירויות אחרות, במיוחד של העור. לכן, מומלץ להמעיט בחשיפה לשמש ולקרינה. דיכוי ממושך של מערכת החיסון יכול להביא גם לפיתוח זיהומים. ניטור: דרושות בדיקות דם תקופתיות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אנמיה, מחלת דם, זיהום כלשהו, כיב עיכולי, דימום, תגובה אלרגית לתרופה זו, הריון, תכנון הריון, הנקה, שלשול קשה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

כמדכאי מערכת חיסון אחרים, תופעת הלוואי העיקרית של תרופה זו היא רגישות מוגברת לזיהומים מכל הסוגים. יש לדווח לרופא על כל זיהום מקומי. תופעות הלואי הנפוצות ביותר קשורות במערכת העיכול וכוללות: בחילות והקאות, שלשול, כאבי בטן, נפיחות, עצירות וירידה במשקל. תופעות לוואי נפוצות נוספות: כאבים, חום, כאבי ראש, חולשה כללית, יתר לחץ דם, בצקת, דם בשתן, עלייה ברמות כולסטרול בדם, ירידה או עלייה ברמות אשלגן בדם, ירידה ברמות פוספט, קשיי נשימה, פריחה, נדודי שינה וסחרחורות.

שמות מסחריים

סלספט Cellcept רוש ישראל מיפורטיק Myfortic פרמה-אקסל