סילדנאפיל (ויאגרה, תרים,רווטיו)
שייך לקבוצת:
מעכבי האנזים פוספודיאסטראז (PDE5)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סילדנאפיל (ויאגרה, תרים) שפותח במקור לטיפול בתעוקת חזה (אנגינה פקטוריס), משמש כיום לטיפול באין אונות (אימפוטנציה) וביתר לחץ דם ריאתי. 

סילדנאפיל (ויאגרה, תרים) מעכב את האנזים PDE5 (פוספודיאסטראז) וכך מרחיב שרירים חלקים בדפנות כלי הדם. בטיפול באין אונות,  סילדנאפיל (ויאגרה, תרים) מוביל לזרימת דם מוגברת לאיבר המין ולזיקפה בתגובה לגירוי מיני. סילדנאפיל (ויאגרה, תרים) נשאר פעיל למשך מספר שעות, אולם הזיקפה תמשך כל עוד הגירוי המיני נמשך. 

בטיפול ביתר לחץ דם ריאתי, מנגנון פעולת התרופה מאפשר זרימת דם וחמצן באופן חופשי יותר בריאות.

חשוב לשים לב:
השימוש בסילדנאפיל (ויאגרה, תרים) מיועד לגברים מגיל 18 בלבד. לפני כן יש לעבור בדיקה רפואית מקיפה, כדי לוודא שאין בעיות לב וכלי דם. סילדנאפיל אינו מרפא אין אונות ואינו מגן ממחלות המועברות במגע מיני או הריון.


אין להשתמש בסילדנאפיל (ויאגרה, תרים) במקרים הבאים:
רגישות לחומר הפעיל עצמו או למרכיבים האחרים בתרופה.
שימוש קבוע או מזדמן בתרופות על בסיס ניטריטים או ניטראטים אורגניים ;

מחלות כבד או לב, לחץ דם נמוך, מחלה תורשתית בעיניים;

התקף לב שהתרחש לאחרונה, שבץ או אובדן ראיה מסוג NAION. תגובה עם תרופות אחרות: שילוב סילדנאפיל (ויאגרה, תרים) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, סיכונים או להפחית מיעילות הטיפול:

תרופות מרחיבות כלי דם ממשפחת הניטרטים, כגון: איזוסורביד- 5- מונוניטראט, איזוסורביד דיניטראט, גליצריל טריניטראט ותרופות אחרות לטיפול באין אונות: אסורות בשימוש יחד עם סילדנאפיל, בשל החשש להורדה מוגזמת של לחץ הדם, ומספר דיווחים על מיקרי מוות.

תרופות המעכבות אנזימי כבד כגון: אריתרומיצין, קטוקונאזול, איטראקונאזול, פלוקונאזול ותרופות מסוימות לטיפול במחלת האיידס: עלולות לגרום לעלייה ברמות סילדנאפיל בגוף ובתופעות הלוואי שלה. 
ריפאמפיצין: התרופה עלולה להפחית את היעילות של סילדנאפיל.
תרופות ממשפחת חוסמי אלפא לטיפול ביתר לחץ דם או בהגדלת הערמונית כגון: אלפוזוסין, דוקסאזוסין, פראזוסין, טראזוסין וטאמסולוסין: עלולות לגרום לירידה מוגזמת בלחץ הדם. לפיכך, אין לקחת מנות גדולות יותר מ 25 מ"ג של סילדנאפיל במשך 4 שעות לאחר נטילת תרופות אלו.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. אין ללעוס את הטבליה.תדירות וזמן נטילה: לטיפול באין אונות: יש ליטול סילדנאפיל (ויאגרה, תרים) פעם אחת ביום בלבד, כשעה לפני קיום יחסי מין. 

לטיפול ביתר לחץ דם ריאתי: שלוש פעמים ביום.

טווח המינון: לטיפול באין אונות: 25 - 100 מ"ג ליום.
לטיפול ביתר לחץ דם ריאתי: 60 מ"ג ליום.
תחילת השפעה: תוך 30 - 120 דקות.משך השפעה: 4-8 שעות.תזונה: ניתן לקחת סילדנאפיל (ויאגרה, תרים) עם או ללא ארוחה, אך ארוחה גדולה עלולה לעכב את תחילת השפעתה. צריכת אלכוהול עלולה להפריע להתפתחות הזיקפה, לכן עדיף להמעיט בצריכתו.


בטיפול ביתר לחץ דם ריאתי: אין לצרוך אשכוליות או לשתות מיץ אשכוליות בתקופת הטיפול.

אחסון:

יש לאחסן במקום יבש, בטמפרטורה עד 25 מעלות.

מנה שנשכחה: בטיפול ביתר לחץ דם ריאתי: יש לקחת את המנה הבאה כשנזכרים ולהמשיך לפי זמני הנטילה הרגילים. אין ליטול שתי מנות סילדנאפיל (ויאגרה, תרים) יחד.  הפסקת התרופה: בטיפול ביתר לחץ דם ריאתי:  אין להפסיק ללא התייעצות עם הרופא, כי הפסקה פתאומית עלולה לגרום להחמרת המחלה. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת מינונים הדרגתית לפני סיום הטיפול.

  

בטיפול באין אונות: ניתן להפסיק את השימוש בסילדנאפיל (ויאגרה, תרים) בביטחון כאשר אין צורך בתרופה.

מינון עודף: אם מבחינים בתסמינים מיוחדים או אם נלקחה מנה עודפת גדולה של סילדנאפיל (ויאגרה, תרים) יש לפנות לחדר מיון (מינון מעל 100 מ"ג אינו מעלה את יעילות התרופה).

אזהרות

הריון: סילדנאפיל (ויאגרה, תרים) אינו מיועד לנשים.  הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת גיל שש שנים, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של עיוותים אנטומיים של איבר המין, מחלת לב, סוכרת, מחלת כליה, מחלת כבד, מחלת דם, נטילת תרופות אחרות, מחלת החזר קיבה וושט (GERD), אנמיה של תאי חרמש (sickle cell anemia), יתר לחץ דם, בעיות בקרישת הדם, פגיעה ברשתית העין, לחץ דם נמוך, מיאלומה נפוצה, הפרעות קצב בלב

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות ביותר של סילדנאפיל (ויאגרה, תרים, רווטיו) הינן כאב ראש והסמקה.

תופעות לוואי נוספות של סילדנאפיל (ויאגרה, תרים) כוללות: סחרחורת, פריחה, הפרעות במערכת העיכול, שלשול, גודש או דימום מהאף, זיהום בדרכי השתן, טשטוש והפרעות בראייה, גלי חום, פריחה, גירוי או כאב בעיניים, קצב לב מהיר או לא סדיר, יתר לחץ דם, לחץ דם נמוך, כאב שרירים, ישנוניות, ירידה בתחושתיות, צלצולים באוזניים, תחושת עייפות, נוכחות דם בשתן, כאב בגפיים, כאב גב, שיעול, טחורים, נפיחות במערכת העיכול.

תופעות לוואי נדירות האופייניות לסילדנאפיל (ויאגרה, תרים): עילפון, שבץ, התקף לב, הפרעות בקצב הלב, ירידה פתאומית בשמיעה, תחושת חנק, נימול בפה, דימום מהפין, נוכחות דם בנוזל הזרע.

במקרה של זיקפה ממושכת או כואבת של יותר מ-4 שעות בעקבות השימוש בסילדנאפיל יש לפנות לחדר מיון.

שמות מסחריים

ויאגרה Viagra פייזר ישראל רווטיו Revatio פייזר ישראל סיל - און Sil-On רפא סילדנפיל אקטביס Sildenafil Actavis דיפריס סילדנאפיל טבע Sildenafil Teva טבע סילדקס Sildex דקסל סליידר Slider יוניפארם תרים Tarim יוניפארם ויה-אבניר Via-Avenir ביו-אבניר זאוס Zeus ביו-אבניר