סלג'ילין

שייך לקבוצת:
מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI), פרקינסון, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סלג'ילין, תרופה ממשפחת מעכבי האנזים מונואמין אוקסידאז (MAOI), משמשת לטיפול במחלת פארקינסון, ולרוב ניתנת יחד עם לבודופה ,או לבדופה עם קארבידופה. סלג'ילין פועלת בעיקר על האנזים MAO מסוג B, ועל כן צפויות לה פחות תופעות לוואי ממעכבי האנזים MAO אשר אינם סלקטיביים. האנזים MAO-B נמצא בעיקר במוח ואחראי על חמצון הדופאמין - אותו חומר כימי במוח אשר העדרו, או הימצאותו בכמות בלתי מספקת, גורמים למחלת פארקינסון. על כן עיכוב האנזים יביא לעלייה בריכוזי הדופאמין. סלג'ילין מגבירה את ההשפעה של לבודופה, וכתוצאה יש צורך בהפחתת המינון של לבודופה.

תגובה עם תרופות אחרות: סלג'ילין היא תרופה ממשפחת מעכבי MAO, ועשויות להיות לה תגובות אפשריות עם תרופות רבות. יש להתיעץ עם רופא לגבי שימוש בתרופות נוספות [תרופות נוגדות דיכאון]: ממשפחת הטריציקליים, ותרופות אחרות החוסמות ספיגה של סרוטונין, בשלוב עם סלג'ילין יכולות לגרום בלבול, פירכוסים, ועלייה מסוכנת בלחץ הדם. יש להמנע משילוב זה. [תרופות למניעת הריון]: מעלות את רמת התרופה בדם. יש להפחית מינון סלג'ילין. [אופיאידים]: רצוי להימנע משילוב עם סלג'ילין. [תרופות סימפאתומימטיות לא ישירות]: תרופות אלו נמכרות ללא מרשם רופא, ועלולות לגרום לעלייה מסוכנת בלחץ הדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 1 - 2 ליום, בבוקר או בצהריים.טווח המינון: 5 - 10 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך מספר שעות. ייתכן ויחלפו מספר שבועות כדי שההשפעה נוגדת המחלה תורגש במלואה.משך השפעה: משך ההשפעה תלוי בזמן שלוקח לאנזים MAO-B לפעול מחדש, ולאחר שימוש ממושך ההשפעה יכולה להמשך לפחות שבועיים.תזונה: יש להימנע ממזון עשיר בטיראמין (בשר, שמרים, יין אדום) , ומקפאין.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, אל תקח את המנה שנשכחה, קח את המנה הבאה כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא. הפסקה פתאומית בנטילת התרופה עלולה להחמיר את המחלה.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. אולם מנות עודפות גדולות עלולות לגרום לעלייה בקצב הלב, לריגוש יתר, לעיוות שרירים ולפרכוסים. יש לפנות לחדר מיון.

אזהרות

הריון: במחקרים בבעלי חיים לא נצפו מומים בעוברים. אין די מחקרים בנשים הרות. יש להיוועץ ברופא. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: מומלץ לבצע בדיקות תקופתיות של לחץ הדם, ולבדוק התקדמות המחלה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של שיטיון (dementia), כיב עיכולי, פסיכוזה, תנועות בלתי רצוניות בפה, בלשון ובפנים, הריון, הנקה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות יכולות לכלול: סחרחורת, כאבי בטן, יובש בפה, בחילות והקאות. תופעות נוספות שדווחו הן שינויים במצב הרוח ובהתנהגות, ותנועות בלתי רצוניות.

שמות מסחריים

סלג'ין Selgin כצט