ציטאלופרם (ציפרמיל, רסיטל)

שייך לקבוצת:
SSRIs, נוגדי דיכאון
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ציטאלופרם הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות בשם רסיטל, ציטאלופרם טבע וציפרמיל. ציטאלופרם שייך לתרופות נוגדות דיכאון ממשפחת SSRI (מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין).


יעיל לטיפול ב

ציטאלופרם משמש לטיפול בדיכאון ובנוסף מטפל גם בהתקפי חרדה או הפרעת פניקה (panic disorder) .

דיכאון, חרדה, ציפרמיל, רסיטל


הנחיות חשובות

התרופות נגד דיכאון אינן משפיעות מיד, יתכן שיעברו מספר שבועות (2-4) עד שתרגיש את ההשפעה המלאה של התרופה.

במהלך הטיפול בציטאלופרם (רסיטל, ציפרמיל) מומלץ לעקוב אחר שינויים בהתנהגות כמו הגברת הדיכאון, מחשבות אובדניות, תוקפנות ועוינות, במיוחד במטופלים צעירים בני 18-24 שנים. במידה וחלו שינויים כאלה יש לפנות מיד לרופא. בכל מקרה, ציטאלופרם (רסיטל, ציפרמיל) אינו מיועד לילדים ומתבגרים מתחת לגיל 18.

ציטאלופרם (רסיטל, ציפרמיל) עלול לעורר מצב של מניה אצל החולים בהפרעה דו-קוטבית. אם אתם מבחינים בכך או בחוסר שקט, קושי בישיבה או עמידה ללא תזוזה, שעלולים להופיע בשבועות הראשונים של הטיפול, עליכם לפנות מיד לרופא.

קראו עוד: המדריך המלא: כל מה שצריך לדעת על תרופות נגד דיכאון


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש בציטאלופרם (רסיטל, ציפרמיל) במקרים הבאים:

-רגישות לחומר הפעיל או לשאר מרכיבי התרופה.

-אם אתם מקבלים טיפול בו זמני במעכבי MAO או בתוך 14 ימים מהפסקת הטיפול בהם. אם אתם אמורים להתחיל טיפול בתרופות אלה, יש לחכות שבעה ימים מהפסקת הטיפול בציטאלופרם (רסיטל, ציפרמיל).

-אם אתם מקבלים טיפול בתרופה פסיכיאטרית פימוזיד.

-אם יש לכם רקע של הפרעות בקצב הלב, פגם מולד בפעילות החשמלית בלב.

-אם אתם מקבלים תרופות לטיפול בהפרעות בקצב הלב או כאלה שעלולות להשפיע על קצב הלב.

-אין להשתמש בציטאלופרם (רסיטל, ציפרמיל) בהריון ללא הוראה מפורשת מהרופא.
תגובה עם תרופות אחרות: שילוב של ציטאלופרם (רסיטל, ציפרמיל) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בין תרופתיות, סיכונים ולהפחתת יעילות הטיפול:

אין להשתמש בציטאלופרם (רסיטל, ציפרמיל) בו זמנית  עם מעכבי MAO (פנלזין, איפרוניאזיד, איזוקרבוקסזיד, ניאלמיד, טרנילציפרומין, מוקלובמיד, סלג'לין, לינזוליד) ופימוזיד או בתוך 14 ימים מהפסקת הטיפול בהן, וכן אין להתחיל את הטיפול בהן תוך 7 ימים מהפסקת הטיפול בציטאלופרם.

ליתיום, היפריקום וטריפטופן.

אימיפרמין ודזיפרמין.

מטופרולול.

סומטריפטן ותרופות דומות ממשפחת הטריפטנים וטרמדול.

תרופות המשפיעות על טסיות הדם, נוגדי דלקת שאינם סטרואידים, תרופות אנטי-פסיכוטיות מסויימות כגון פנוטיאזינים, נוגדי דיכאון טריציקליים, עלולות להגביר את הסיכון לדימומים.

תרופות העלולות להוריד את הסף להופעת פרכוסים: מפלוקווין, בופרופיון, טרמדול, תרופות נוירולפטיות ותרופות נוגדות דיכאון.

תרופות המשפיעות על קצב הלב , כגון: תרופות לוויסות קצב הלב, תרופות אנטי-פסיכוטיות, הלופרידול, נוגדי דיכאון טריציקליים, תרופות אנטי-מיקרוביאליות מסוימות, אנטיהיסטמינים מסוימים לטיפול באלרגיה (אסטמיזול, מיזולסטין).

תרופות נוגדות דיכאון מקבוצת SSRI ו- SNRI עלולות לגרום לסינדרום סרוטונין (נדיר).

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. אין ללעוס את טבליות ציטאלופרם (רסיטל, ציפרמיל) עקב הטעם המר, אך ניתן לחצות את הטבליה. תדירות וזמן נטילה: המינון המקובל של ציטאלופרם (רסיטל, ציפרמיל) הוא פעם ביום, באותה השעה. טווח המינון: המינון ההתחלתי של ציטאלופרם (רסיטל, ציפרמיל) הוא 20-10 מ"ג ביום. ניתן להעלות את המינון באופן הדרגתי עד מנה מקסימלית של 40 מ"ג ליום. תחילת השפעה: 4 שעות. ההשפעה נוגדת הדיכאון מורגשת במלואה לאחר שבועיים עד 4 שבועות.משך השפעה: 24-36 שעות. לאחר שימוש ממושך בתרופה ההשפעה נוגדת הדיכאון יכולה להמשך עד שנה.תזונה: ניתן לקחת עם או בלי אוכל. מומלץ להימנע משתיית מיץ אשכוליות. במקרה של יובש בפה, מומלץ למצוץ סוכריה ללא סוכר, או להרבות בשתייה.אחסון:

לאחסן במקום קריר (עד 30 מעלות).

מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 6 שעות (או פחות), יש לדלג על המנה שנשכחה ולקחת מנה הבאה כרגיל.  אין לקחת שתי מנות ציטאלופרם (רסיטל, ציפרמיל) בבת אחת מחשש להגברת תופעות לוואי. הפסקת התרופה: אין להפסיק נטילת ציטאלופרם (רסיטל, ציפרמיל) בלי להיוועץ ברופא. התסמינים עלולים לחזור.

אין להפסיק את הטיפול בציטאלופרם (רסיטל, ציפרמיל) בפתאומיות, כי זה עלול לגרום לתופעות לוואי הבאות: סחרחורות, עקצוצים, הפרעות שינה או סיוטים, הפרעות בתחושה כגון נמלול, חרדה, עייפות, בלבול, כאבי ראש, צמרמורות, בחילות, הקאות, הזעה ועוד. 

מינון עודף: מנה עודפת מקרית של ציטאלופרם (רסיטל, ציפרמיל) אינה צריכה להדאיג, אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים או אם נלקחה מנה עודפת גדולה יש לפנות מיד לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בציטאלופרם (רסיטל, ציפרמיל) בהריון מבלי להיוועץ ברופא.  הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: מומלץ להתחיל את הטיפול במינון נמוך ולעלות בהדרגה כיוון שקיים סיכון מוגבר לתופעות לוואי.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות. לרוב, הטיפול בציטאלופרם (רסיטל, ציפרמיל) נמשך 6 חודשים.  ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של סוכרת, מחלת לב, מחלת כבד, מחלת כליה, הפרעה נפשית, אפילפסיה (כפיון), הריון, הנקה, גלאוקומה, הפרעות בקרישת הדם, דימום ממערכת העיכול, הפרעות קצב בלב

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות של ציטאלופרם (רסיטל, ציפרמיל) הינן: בחילה, כאב ראש, יובש בפה, ירידה או עלייה בתיאבון, ישנוניות, עצבנות יתר וקשיי שינה. תופעות אלו בדרך כלל קלות וחלקן עשויות לחלוף. במקרה של יובש בפה, מומלץ למצוץ סוכריה ללא סוכר, או להרבות בשתייה.

תופעות נוספות שכיחות פחות של ציטאלופרם (רסיטל, ציפרמיל) עלולות לכלול: תיאבון מופחת, אי שקט, דחף מיני מופחת, חרדה, עצבנות, בלבול, חלומות לא רגילים, רעד, דקירות או קהות תחושה בקצות האצבעות, צלצול באוזניים, פיהוק, שלשול, הקאות, עצירות, גרד, כאבי שרירים

ופרקים, בעיות בזקפה ובשפיכת זרע בגברים (תיתכן ירידה באיכות הזרע), קושי בהגעה לאורגזמה בנשים, עייפות, חום , דקירות בעור, משקל מופחת.

יתכנו גם תופעות לוואי נדירות של ציטאלופרם (רסיטל, ציפרמיל):

דימום בעור, תיאבון מוגבר, תוקפנות, דפרסונליזציה, הזיות, מאניה, עילפון, אישונים מוגדלים, קצב לב מהיר או איטי, פריחה, נשירת שיער, רגישות לאור, קשיים בהטלת שתן, דימום מוגבר בזמן המחזור, התנפחות הגפיים, עליה במשקל, פרכוסים, תנועות לא רצוניות, הפרעה בטעם, דימום, דלקת בכבד.


יש להפסיק את השימוש בציטאלופרם (רסיטל, ציפרמיל) ולפנות מיד לרופא אם מופיעים התסמינים הבאים:

סינדרום סרוטונין (האטה או האצה בדופק הלב, שינוי קיצוני במצב רוח, חום גבוה, עצבנות, עוויתות, הזיות, נמנום עמוק, הזעה מוגברת, רפלקסים מוגברים, חוסר שקט, בלבול, רעד או כיווץ חזק של שרירים, הפרעה בתנועות הגוף).

תגובה אלרגית חריפה (נפיחות בעור, בלשון, בשפתיים או בפנים, או קשיי נשימה או בליעה או גרד חמור של העור).

דימומים במערכת העיכול.

ירידה בריכוזי נתרן בדם, שעלולה להתבטא בכאבי ראש, ירידה ביכולת הריכוז, ירידה בזיכרון, בלבול, התכווצויות שרירים או חולשה.

שינויים בקצב הלב או עלפון.

התקף אפילפטי שהתפתח לראשונה או אם חלה עליה בתדירות ההתקפים האפילפטיים.


יש לפנות לרופא מיד במצבים אלו:

הופעת מחשבות אובדניות.

התפתחות תסמינים של מאניה (חילופי רעיונות מהירים, שמחה אשר אינה הולמת את המצב ויתר פעילות גופנית).

חוסר שקט, קושי בישיבה או עמידה ללא תזוזה (עלולים להופיע בשבועות הראשונים של הטיפול).

שמות מסחריים

ציפראמיל Cipramil לונדבק רסיטל Recital יוניפארם ציטאלופראם טבע Citalopram Teva טבע