פאנקרליפאז

שייך לקבוצת:
אנזימי לבלב, אנזימי עיכול
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פאנקרליפאז (Pancrelipase), הוא חלבון המורכב מהאנזימים: ליפאז, עמילאז ופרוטאז אשר מפרקים שומנים, עמילן וחלבונים (בהתאמה). אנזימים אלו מיוצרים על ידי הלבלב, ותוספת שלהם במצבים בהם אין הפרשה מספקת, עוזרת לעכל את המזון. הטיפול ניתן במצבים אלו: דלקת כרונית של הלבלב, הסרה של הלבלב, או בעקבות ניתוחים מסוימים בקיבה או במעי, מחלת הציסטיק פיברוזיס, וחוסר סבילות לשומנים. הפעילות של פאנקרליפאז מתרחשת במערכת העיכול (הוא אינו נספג) ותלויה ברמת החומציות (pH) של כל אדם בקיבה. חלק מהתכשירים מכילים מיקרוספרות (microspheres) עם ציפוי אנטרי כדי למנוע את הניטרול שעוברים האנזימים בסביבה החומצית בקיבה, וכך להעביר יותר אנזימים לתריסריון, שם הם מופעלים בסביבה בסיסית. כל תכשיר מסחרי שונה בכמות של כל אנזים. המינון מותאם לפי מצבו של כל חולה והתגובה לטיפול, ומחושב על-פי תכולת השומן בדיאטה. בדרך כלל 8000 יחידות USP של ליפאז ניתנות לכל 17 גרם של שומן בדיאטה.

תגובה עם תרופות אחרות: נוגדי חומציות המכילים סידן או מגנזיום: מפחיתות את יעילות התרופה. תרופות המכילות מלחי ברזל: פאנקרליפאז מפחית את הספיגה של תרופות אלו. אקארבוס (Prandase): פאנקרליפאז פוגעת ביעילותה של תרופה זו.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, כמוסות, כמוסות עם ציפוי אנטרי, גרנולות, אבקה.תדירות וזמן נטילה: יש להתאים את המינון על-פי מצבו של כל חולה וחולה. קראון (Creon): לפחות כמוסה אחת לפני או עם כל ארוחה. ניתן להגדיל את המנה לפי הצורך. פאנקראז (Pancrease): בד"כ 2 עד 3 כמוסות לפני או עם כל ארוחה. פאנקרקס (Pancrex): כמוסות: בד"כ 2 עד 6 כמוסות לפני או עם כל ארוחה . טבליות: 6 עד 10 טבליות, 4 פעמים ביום עם ארוחות. גרונולות: 5 עד 10 גרם, 4 פעמים ביום עם ארוחות. לבלוע יבש או לערבב עם מים, ולשתות שעה לאחר ההמסה. אבקה: 0.5 עד 2 גרם 4 פעמים ביום עם ארוחות. לבלוע יבש או לערבב עם מים, ולשתות שעה לאחר ההמסה.טווח המינון: ראה תחת "תדירות וזמן נטילה".תחילת השפעה: בדרך-כלל תוך חצי שעה. תלוי ברמת החומציות (pH) במערכת העיכול, ובסוג התכשיר.משך השפעה: תלוי ברמת החומציות (pH) במערכת העיכול, ובסוג התכשיר.תזונה: יש ליטול לפני או עם כל ארוחה. בחלק מהתכשירים המכילים גרונולות עם ציפוי אנטרי, ניתן לפתוח את הקפסולות ולפזר על מזון רך. אין לערבב עם מוצרי חלב. אין ללעוס את התרופה או להחזיקה בפה. יש להרבות בשתייה לאחר נטילת כל מנה.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם הגיע הזמן לקחת את המנה הבאה, אל תקח את המנה שנשכחה, קח את המנה הבאה כרגיל.הפסקת התרופה: יש להיוועץ ברופא לפני הפסקת תרופה זו, או לפני החלפה לתרופה אחרת המכילה פאנקרליפאז (כל תכשיר מכיל כמות שונה של אנזימים).מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג, אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים או אם נלקחה מנה עודפת גדולה יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: במחקרים בבעלי חיים לא נצפו מומים בעוברים. אין די מחקרים בנשים הרות. יש להיוועץ ברופא. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות.ניטור:

דווח לרופא במקרה של דלקת של הלבלב (pancreatitis), דלקת הושט, קשיי בליעה, חסימת מעי, ניתוח בטן בזמן האחרון, תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, הריון, הנקה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי בשימוש בתרופות אלו הן נדירות. יש לדווח לרופא מהר ככל האפשר במיקרים הבאים: שלשול חמור וממושך, בחילות, הקאות, כאבי בטן, פריחה, כאבי שרירים, גודש באף, קוצר נשימה, גירוי בפה.

שמות מסחריים

קראון Creon אבוט