טופיראמאט
שייך לקבוצת:
פרכוסים, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טופיראמאט היא תרופה נוגדת פרכוסים. בניגוד לתרופות נוגדות פרכוסים אחרות, טופיראמאט חוסמת את התפשטות ההתקפים, יותר מאשר מעלה את סף ההתקף. טופיראמאט פועלת במספר מנגנוני פעולה ולכן היא ניתנת כתוספת לטיפול בחולים עם התקפים חלקיים (partial seizures) שאינם מגיבים לתרופות אחרות. כמו כן התרופה מאופיינת במשך פעולה ארוך. משמשת במשולב עם תרופות אחרות במבוגרים ובילדים מגיל שנתיים ומעלה, או כטיפול חד תרופתי מגיל 7 ומעלה. משמשת למניעת מיגרנה במבוגרים.(לא לשיכוך כאב בזמן התקף מיגרנה).

תגובה עם תרופות אחרות:

יש ליידע רופא/רוקח לגבי השילוב:

תרופות אחרות המשפיעות או מפחיתות את רמת החשיבה שלך, הריכוז או קואורדינצית השרירים (למשל: מדכאי מערכת העצבים המרכזית כגון מרפי שרירים ותרופות להרגעה ושינה), גלולות למניעת הריון ( טופיראמט עלול לפגוע ביעילות של גלולות למניעת הריון), תרופות אנטי אפילפטיות אחרות, ריספרידון (לטיפול בסכיזופרניה),  ליתיום (לטיפול במאניה דיפרסיה),  הידרוכלורותיאזיד, פרופרנולול, דילטיאזם (לטיפול בבעיות לב והורדת לחץ דם), מטפורמין, פיוגליתזון, גליבוריד (לטיפול בסוכרת). אמיטריפטילין, ונלפקסין (לטיפול בדיכאון).  פלונרזין (למניעת מיגרנות וטיפול בורטיגו).  תרופה צמחית לטיפול בדיכאון- St John’s wort היפריקום פרפורטום .

מידע

אופן נטילת התרופה: עם או אחרי אוכל או בין הארוחות. בליעה בשלמות עם מים. עבור ילדים קטנים- ניתן לכתוש. תדירות וזמן נטילה: פעם או פעמיים ביום.טווח המינון: 50 עד 800 מ"ג ליום.תחילת השפעה: 2 - 4 שעות.משך השפעה: 12 - 24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 6 שעות (או פחות), אל תקח את המנה שנשכחה, קח את המנה הבאה כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא. התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף:

אם נטלת מנת יתר ייתכן ותחוש ישנוני, עייף או פחות ערני, תחווה חוסר קואורדינציה, קושי בדיבור או קושי בריכוז, ראייה כפולה או ראייה מטושטשת, תחושת דיכאון או עצבנות, כאב בטן, פרכוסים או סחרחורת עקב לחץ דם נמוך. מינון יתר יכול להתרחש כאשר אתה נוטל תרופות אחרות יחד עם טופיראמט . 

אזהרות

הריון: ישנו סיכוי לנזק לעובר במידה וטופיראמט נילקח במהלך ההריון.  יש להיוועץ ברופא באשר לסיכונים וליתרונות בשימוש בטופיראמט לטיפול באפילפסיה במהלך ההריון.

אין להשתמש בתרופה לצורך מניעת מיגרנה אם הנך בהריון, חושבת שהנך בהריון או שהנך בגיל הפוריות ואינך משתמשת באמצעי מניעה יעילים.


הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת גיל שנתיים, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אבנים בכליות (nephrolithiasis), מחלת כליה, מחלת כבד, תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, הריון, הנקה

תופעות לוואי

תופעות לוואי שכיחות כוללות:

פרכוסים, חרדה, עצבנות, שינויים במצב הרוח, בלבול, חוסר התמצאות, הפרעות בריכוז, האטה בחשיבה, איבוד זיכרון, בעיות בזיכרון (חדש, שינוי פתאומי או החמרה), אבנים בכליות, השתנה תכופה או כואבת. (ולכן יש להרבות בשתייה), אנמיה, תגובה אלרגית, ירידה בתאבון, תוקפנות, חרדה,כעס, קושי להרדם או לישון,בעיות בדיבור, שינוי בחוש הטעם, רעד, תנועות לא נשלטות של העיניים,הפרעות ראייה, קוצר נשימה, שיעול, דימום מהאף, חום, חולשה, הקאה, עצירות, כאבי בטן, קשיי עיכול,זיהום או דלקת בקיבה או במעי,איבוד שיער, גרד, כאבים או נפיחות במפרקים, עווית בשרירים, כאב בחזה, עליית משקל

תופעות לוואי שאינן שכיחות:
עלייה ברמת החומצה בדם (עלול לגרום לבעיות בנשימה כולל קוצר נשימה, איבוד תיאבון, בחילה, הקאות, עייפות מוגזמת ודפיקות לב מהירות או לא שוות), ירידה או הפסקת ההזעה (בייחוד בילדים צעירים החשופים לטמפרטורות גבוהות), מחשבות וניסיונות לפגיעה עצמית חמורה, איבוד חלק משדה הראייה, גלאוקומה (נדיר). 


 תופעות לוואי נוספות אשר במידה ומחמירות יש ליידע את הרופא:
שכיחות מאוד - גודש באף, נזלת, כאב גרון , עקצוץ, כאב ו/או חוסר תחושה בחלקים שונים בגוף,  עייפות או ישנוניות,  סחרחורת, שללשול,  בחילה, ירידה במשקל.


תופעות הלואי בילדים דומות באופן כללי לאלו של המבוגרים אך לעיתים משתנה שכיחותן. יש לשים לב במיוחד בילדים אם מתפתחת ירידה בהזעה ועליה בטמפרטורת הגוף (חום) במיוחד במזג אוויר חם. 

שמות מסחריים

טופאמאקס Topamax ג'נסן סילאג טופאמאקס כמוסות Topamax Sprinkle Capsules ג'נסן סילאג טופיתרים Topitrim תרימה טופיראמאט טבע Topiramate Teva טבע