פינאסטריד
שייך לקבוצת:
מעכבי האנזים 5 - אלפא רדוקטאז, נוגד אנדרוגנים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פינאסטריד במינון של 5 מ"ג משמש לטיפול בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית (פרוסטטה). פינאסטריד מקטין את גודל הערמונית וכך מביא לשיפור בזרימת השתן ובסימפטומים אחרים.

פינאסטריד במינון 1 מ"ג משמש לטיפול בהתקרחות אצל הגבר (androgenic alopecia) בדרגה קלה עד בינונית.

פינאסטריד מעכב את האנזים 5-אלפא רדוקטאז, אשר נמצא בערמונית, בצינורות הזרע, בזקיקי השיער ובכבד ובכך מפחית את הפיכת הטסטוסטרון לנגזרת פעילה שלו  - DHT . ה-DHT גורם להתפתחות של רקמת הערמונית, וריכוזים גבוהים שלו מצויים בזקיקי שיער קטנים באזורים המתקרחים שבקרקפת. עיכוב ייצור DHT על-ידי פינאסטריד מביא לכיווץ הערמונית המוגדלת ולמניעת נשירת השיער על רקע הורמונלי. 

אין להשתמש בפינסטריד בכל המינונים במקרים הבאים: 
פינאסטריד אינו מיועד לנשים. יתר על כן, על נשים בגיל פוריות או בהריון להימנע ממגע עם טבליות שבורות או מפוררות מחשש לחדירת פינאסטריד וסיכון לעובר זכר. יש לשטוף מיד את אזור המגע עם הטבליות המפוררות במים וסבון, במידת הצורך.
רגישות לאחד ממרכיבי התרופה.
נטילת תרופה אחרת מקבוצת מעכבי אנזים 5-אלפא רדוקטאז.
פינאסטריד אינו מיועד לילדים ומתבגרים מתחת לגיל 18.

תגובה עם תרופות אחרות: הורמוני מין אנדרוגניים - פינאסטריד מפחית מיעילותם.

דקל ננסי (Saw palmetto) - ההשפעה הקלינית אינה ידועה, אולם באופן תיאורטי עלולה להיות השפעה מוגברת. השילוב של צמח זה עם פינאסטריד אינו מומלץ.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. אין לחצות או לכתוש טבליות, אלא אם ישנו קו חציה. תדירות וזמן נטילה: טבליה אחת ביום.טווח המינון: לטיפול בתסמינים של הגדלה שפירה של הערמונית: 5 מ"ג ליום.

לטיפול בנשירת שיער: 1 מ"ג ליום.

תחילת השפעה: השפעת התרופה על רמות ה DHT : תוך 8 שעות.

הגדלה שפירה של הערמונית: יש צורך בשישה חודשים לפחות על-מנת לראות שיפור בתסמינים של הפרעה זו.

נשירת שיער: יש צורך בשלושה חודשים לפחות על מנת לראות שיפור כלשהו.

משך השפעה: 24 שעות.תזונה: אין הגבלה.אחסון:

יש לשמור במקום קריר ויבש.

מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם אינך זוכר לקחת את המנה עד למחרת, קח רק את המנה של אותו היום. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: הפסקת התרופה עלולה להביא לחזרת התסמינים.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג, אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים או אם נלקחה מנה עודפת גדולה יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: התרופה אסורה לשימוש בנשים בכלל ובנשים בהריון בפרט, ועלולה לגרום לפגמים מולדים באיבר המין של תינוק זכר. אין לבלוע או לבוא במגע עם טבליות שבורות.הנקה: לא רלבנטי.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: תרופה זו עלולה  להשפיע על בדיקת דם הנקראת אנטיגן ספציפי של הערמונית שנועדה לאבחון סרטן הערמונית. במידה והינך מבצע בדיקה זו, יש לדווח על כך לרופא. 

ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, מחלת כבד, סרטן הערמונית, אלרגיה

תופעות לוואי

נדרשת פנייה לרופא, בהקדם האפשרי במקרה של שינויים בחזה, כגון גושים, כאב או הפרשה מהפטמות.
תופעות הלוואי אינן נפוצות בדרך כלל, ויכולות לכלול: אובדן התשוקה המינית, קושי להשיג זיקפה, וירידה בכמות הזרע. תופעות לוואי אלו נעלמות עם הזמן. תופעות לוואי נוספות שדווחו הן: תגובה אלרגית לתרופה, הגדלה של השדיים, כאב באשכים.

שמות מסחריים

פרופסיה Propecia מרק פרו-קיור Pro-cure מרק פרואבניר Proavenir ביו-אבניר פינסטרייד אינובמד Finasteride Inovamed פינסטרייד טבע Finasteride Teva טבע