אוסלטאמיביר (טמיפלו)

שייך לקבוצת:
נוגדי נגיף שפעת
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טמיפלו (אוסלטאמיביר) הינה תרופה אנטי נגיפית (אנטי-ויראלית) השייכת לקבוצת מעכבי נוירואמינידאז, שתוקפת את נגיף השפעת, מעכבת את התפשטותו בגוף ובכך מונעת או מטפלת במחלת שפעת בקרב מבוגרים וילדים מגיל שנה ומעלה. בנוסף, הטיפול בטמיפלו (אוסלטאמיביר) נגד נגיף השפעת מונע גם התפתחות סיבוכי השפעת, כגון דלקת ריאות כתוצאה מהנגיף עצמו או מזיהום חיידקי משני.

טמיפלו (אוסלטאמיביר) מקצר את משך השפעת ביום או יומיים.


חשוב לשים לב:

שימוש בטמיפלו אינו מבטל את הצורך בחיסון שנתי נגד שפעת למי שמועמד לכך.

נטילת טמיפלו אינה מיועדת לטיפול או מניעה של זיהומים נגיפיים אחרים מלבד השפעת. השימוש בתרופה יעיל רק אם נלקח מיד עם תחילת התסמינים, לא יאוחר מ- 48 שעות לאחר הופעתם. 

אין להשתמש בטמיפלו אם קיימת רגישות לחומר הפעיל, אוסלטאמיביר, או לאחד ממרכיבי התרופה.

יש ליידע את הרופא במקרה של קבלת חיסון נגד שפעת בתרסיס לאף במהלך השבועיים שקדמו לתחילת הטיפול בטמיפלו.תגובה עם תרופות אחרות: לא ידועות.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום, למשך 5 ימים.טווח המינון: 150 מ"ג ביום.תחילת השפעה: 6 - 10 שעות. ייתכן ויחלפו מספר ימים עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: 12 שעות.תזונה: אין הגבלות. לקיחת טמיפלו עם אוכל עשויה להפחית את תופעות הלוואי.אחסון:

לשמור במקום יבש וקריר, הרחק מהישג ידם של ילדים.

מנה שנשכחה: יש לקחת מיד כשניזכרים. אך בשום אופן אין ליטול שתי מנות ביחד או במרווח של פחות משעתיים ביניהן! אם נשכחו מספר מנות של תרופה זו, יש לפנות לרופא המטפל ולפעול בהתאם להוראותיו. הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו. גם אם חל שיפור בהרגשה, הזיהום המקורי עלול עדיין להיות קיים, והתסמינים עלולים לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג, אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים או אם נלקחה מנה עודפת גדולה יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש מבלי להיוועץ ברופא.הנקה: אין עדות לסיכון.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות מיוחדות.אלכוהול: צריכה ממושכת של אלכוהול בכמויות רציניות בשילוב עם נטילת פאראצטאמול עלולה להגביר במידה רצינית את הסיכון של נזק לכבד.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידוע.ניטור:

דווח לרופא במקרה של תפקוד כליתי לקוי, מחלת לב, מחלת ריאות, הריון, הנקה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

להלן תופעות הלוואי שכיחות של טמיפלו (אוסלטאמיביר), הקשורות למערכת העיכול, כגון: בחילות, הקאות, שלשול, כאבי בטן וכאבי  ראש. תופעות אלו שכיחות בהתחלת הטיפול ובדרך כלל יחלפו עם המשך הטיפול. לקיחת התרופה עם אוכל עשויה להקטין את הסיכוי לתופעות לוואי אלו.

תופעות לוואי פחות שכיחות במבוגרים: סחרחורות, כאבי ראש, עייפות, קשיי שינה, ברונכיטיס, דימום ממערכת העיכול, שיעול, ורטיגו.

תופעות לוואי פחות שכיחות בילדים ותינוקות מעל גיל שנה: דלקות והפרעות אחרות באוזניים, דלקת עיניים, דלקת ריאות, דלקת סינוסים, ברונכיטיס, דימום ממערכת העיכול, החמרה של אסתמה קיימת, דלקת עור, ונפיחות של הלימפות.

תופעות לוואי ששכיחותם אינה ידועה: ליקוי קל עד חמור בתפקוד הכבד, רגישות בעור, הפרעה בקצב הלב והחמרה של סוכרת.


במקרים הבאים יש להפסיק את נטילת טמיפלו ולפנות לטיפול רפואי דחוף:

תגובה אלרגית בעור או פריחה חמורה (נדיר).

בלבול, הזיות, חוסר שקט, פרכוסים, התנהגות חריגה, חרדה, עצבנות יתר, סיוטים, חשש לפגיעה עצמית (בעיקר בקרב ילדים).

שמות מסחריים

טמיפלו Tamiflu רוש ישראל