אמאנטאדין
שייך לקבוצת:
נוגדי נגיפים, פרקינסון, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אמאנטאדין נמצאת בשימוש משנות ה-60 כתרופה למניעת ולטיפול בשפעת מסוג A. כתרופה מונעת, אמאנטאדין מגינה על 70 אחוז מהחולים שלא קיבלו חיסון נגד שפעת. התרופה יעילה בהקלת חומרת התסמינים בחולי שפעת אם לוקחים אותה תוך 48 שעות מתחילת המחלה. שנים אחדות לאחר הכנסתה לשימוש, נמצא כי אמאנטאדין יעילה גם בהקלת התסמינים של חולי פרקינסון במשך מספר שבועות, אולם השפעתה פגה אחרי כמה חודשים. לעתים נותנים תרופה זו יחד עם לבודופה.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות אנטיכולינרגיות ואנטי היסטאמיניות]: אמאנטאדין עשויה להחמיר את ההשפעה ואת תופעות הלוואי של תרופות אלה. [תרופות מעוררות]: אמאנטאדין עלולה להגביר את ההשפעה של תרופות אלה על מערכת העצבים המרכזית. [קו-טרימוקסאזול, כינידין]: מעלים את ריכוזו בדם על ידי הפחתת פינויו מהגוף ואת הסיכוי לתופעות לוואי לא רצויות.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, זריקות. תדירות וזמן נטילה: 1-2 פעמים ביום. את המנה האחרונה רצוי לקחת לפני השעה 5 אחה"צ.טווח המינון:

מחלת פרקינסון: 100 מ`ג ליום, לאחר שבוע להעלות מינון ל-100 מ``ג פעמיים ביום, בדרך כלל בשילוב עם תרופות אחרות. מינון מקסימלי- 400 מ``ג ליום.

טיפול ומניעת שפעת מזן A: תרופה זו לא מיועדת בדרך כלל לילדים עד גיל 9 שנים. מבוגרים וילדים מעל גיל 10 שנים- טיפול- 100 מ``ג ליום למשך 4-5 ימים. מניעה- 100 מ``ג ליום בדרך כלל למשך 6 שבועות ללא חיסון שפעת, או למשך 2-3 שבועות לאחר החיסון.

תחילת השפעה: עשויים לחלוף מספר שבועות עד שההשפעה החיובית תורגש במלואה.משך השפעה: עד 24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים , קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: בטיפול בפארקינסון: לא מומלץ להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור. שפעת: 2-7 שבועות.מינון עודף:

מחלת פרקינסון: 100 מ``ג ליום, לאחר שבוע להעלות מינון ל-100 מ``ג פעמיים ביום, בדרך כלל בשילוב עם תרופות אחרות. מינון מקסימלי- 400 מ``ג ליום.

טיפול ומניעת שפעתמזן A: תרופה זו לא מיועדת בדרך כלל לילדים עד גיל 9 שנים. מבוגרים וילדים מעל גיל 10 שנים- טיפול- 100 מ``ג ליום למשך 4-5 ימים. מניעה- 100 מ``ג ליום בדרך כלל למשך 6 שבועות ללא חיסון שפעת, או למשך 2-3 שבועות לאחר החיסון.

אזהרות

הריון: הבטיחות בהריון לא נקבעה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום מומים בחולדות. לא מומלץ להשתמש בהריון (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם.ץ לא מומלץ להיניק בזמן נטילת התרופה.תינוקות וילדים: יעילות ובטיחות התרופה לא הוכחה בילדים מתחת לגיל שנה. לא מומלץקשישים: מומלץ להפחית את המינון בקשישים מעל גיל 70. סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע בימים הראשונים לטיפול. לאחר מכן יש להגביל את כמות השתייה.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בטיפול במחלות פרקינסון, ההשפעה החיובית של אמאנטאדין פגה בדרך כלל לאחר מספר חודשי טיפול. במקרה זה יש להחליף את הטיפול למספר חודשים. במניעת שפעת ניתן להפסיק את הטיפול כאשר התסמינים חולפים, או כאשר המגיפה חולפת, ואז לא צפויות בעיות מיוחדות.ניטור: יש לדווח למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, אפילפסיה (כפיון), אי ספיקת לב (heart failure), מחלת עור, מחלה פסיכיאטרית

תופעות לוואי

שלשול, נפיחות, בטן נפוחה, כאבי בטן. תופעות אלומתמתנות או נעלמות לאחר מספר שבועות טיפול, עליה ברמות אנזימי הכבד, אי נוחות קשה במערכת העיכול.

שמות מסחריים

פי.קיי- מרץ PK-Merz מגהפארם