טרבינאפין

שייך לקבוצת:
נוגדי פטריות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טרבינאפין היא תרופה המשמשת לטיפול בזיהומים בעור ובציפורניים, הנגרמים על-ידי סוגים מסוימים של פטריות. ניתן לתת את התרופה דרך הפה או למרוח מקומית כאשר התכשירים למריחה ניתנים לרכישה ללא מרשם רופא. מתן דרך הפה של טרבינאפין נחשב יעיל במיוחד לטיפול בפטרת בציפורניים תודות ליכולת של התרופה להתרכז באזור זה. שיעורי ההחלמה מפטרת בציפורניים עם טרבינאפין נחשבים גבוהים יחסית בהשוואה לתרופות אחרות נגד פטרת. ההשפעה הקלינית המירבית בטיפול בפטרת נראית רק לאחר מספר שבועות ולעיתים אף חודשים של טיפול ועל כן חשוב להתמיד בטיפול. במקרה של פטרת בציפורניים, ייתכן ויהיה צורך לחכות עד לצמיחתן של ציפורניים בריאות לאחר סיום הטיפול.

תגובה עם תרופות אחרות: [ריפאמפין]: מגביר את פינוי טרבינאפין, ולכן פוגע ביעילות הטיפול. [סימטידין]: מקטין את פינוי טרבינאפין מהגוף, ולכן מעלה את רמות התרופה בדם. יש לבדוק חולים אשר מקבלים [תאופילין, אמינופילין או ציקלוספורין], לתגובה מוגברת או חלשה יותר של תרופות אלו יחד עם טרבינאפין.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, קרם, תרסיס.תדירות וזמן נטילה: טבליות: פעם ביום. קרם: למרוח פעם או פעמיים ביום.טווח המינון: טבליות: 250 מ"ג ליום. קרם: כמות מספקת לכיסוי העור או הציפורן הנגועים והאזור שמסביב.תחילת השפעה: השפעה קלינית נראית רק לאחר שבועות עד חודשים ספורים מתחילת הטיפול.משך השפעה: עד ל 3 חודשים.תזונה: במקרה של חוסר נוחות בבטן ניתן ליטול את התרופה עם הארוחה.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, קח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: ההשפעה של מנה עודפת גדולה אינה ידועה. יש ליידע את הרופא. דווח על נטילת מנות גבוהות (עד 5 גרם ליום) ללא תופעות לוואי רציניות (הקאות בחילות, כאבי ראש, סחרחורת, פריחה).

אזהרות

הריון: בטיחות התרופה בהריון טרם נבדקה. בחיות מעבדה לא גרמה התרופה למומים בעוברים. יש להיוועץ ברופא (B)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות. מומלץ לבצע בדיקות לתפקוד הכבד.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, מחלת כבד, ספירת דם נמוכה, תגובה אלרגית לתרופה זו, הריון, הנקה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי יכולות לכלול פריחה וגירוי בעור. במקרה כזה יש ליידע על כך את הרופא. תופעות לוואי נוספות כוללות: בחילה והקאה, כאבי בטן, עייפות, כאבי ראש וסחרחורת.

שמות מסחריים

לאמיזיל קרם Lamisil cream נוטרישן קונסיומר טרבינאפין-טבע Terbinafine-Teva טבע דרמאזיל Dermasil רפא פטיר Patir רפא לאמיזיל דרמג'ל Lamisil Dermgel נוטרישן קונסיומר למיסיל ONCE Lamisil Once נוטרישן קונסיומר למיסיל ספריי Lamisil spray נוטרישן קונסיומר למיזיל טבליות Lamisil tablets נוברטיס