אוקסקארבאזפין
שייך לקבוצת:
פרכוסים, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אוקסקארבאזפין, הדומה מבחינה כימית לקארבאמאזפין, היא תרופה נוגדת פירכוסים המתאימה לטיפול בהתקפים חלקיים.
מחקרים הראו כי אוקסקארבאזפין יעילה כמו ואלפרואט, קארבאמאזפין ופניטואין. בניגוד לקארבאמאזפין, אוקסקארבאזפין גורם לפחות תופעות לוואי הקשורות במערכת העצבים כגון סחרחורת, או הפרעות במערכת הדם כגון ירידה במספר תאי הדם הלבנים (לויקופניה).
יתרון חשוב של אוקסקארבאזפין על פני קארבאמאזפין הוא שלרוב אין צורך לבצע בדיקות דם תקופתיות לניטור רמות התרופה בגוף ותמונת הדם. בנוסף, יש לאוקסקארבאזפין פחות תגובות עם תרופות אחרות מאשר לקארבאמאזפין. אוקסקארבאזפין ניתן כאפשרות הראשונה לטיפול, כתוספת לתרופות אחרות, או כתחליף לאלו אשר אינם יכולים לסבול או שאינם מגיבים לתרופות אחרות נוגדות פירכוסים.
התרופה משמשת למניעת התקפי אפילפסיה.
התרופה אינה מרפאת את המחלה, אלא רק פועלת למניעת התקפים כל עוד נוטלים את התרופה.
בדומה לקארבאמאזפין, גם אוקסקארבאזפין ניתן לטיפול בכאב כתוצאה מנזק לעצבי הגולגולת, כמו למשל כאב בעצב המשולש.

תגובה עם תרופות אחרות: [קארבאמאזפין]: עלול להפחית את השפעתו של אוקסקארבאזפין. [פלודיפין]: אוקסקארבאזפין עלול להפחית את השפעתו של פלודיפין. [גלולות למניעת הריון]: אוקסקארבאזפין עלול להפחית את השפעותיהן של גלולות למניעת הריון. יש להיוועץ ברופא. [פנוברביטאל]: אוקסקארבאזפין עלול להגביר את השפעתו של פנוברביטאל, בעוד השפעתו של אוקסקארבאזפין פוחתת. [פניטואין]: אוקסקארבאזפין עלול להגביר את השפעתו של פניטואין, בעוד השפעתו של אוקסקארבאזפין פוחתת. יש לבדוק רמות פניטואין. [ואלפרואט]: תרופה זו עלולה להפחית את השפעתו של אוקסקארבאזפין. [וראפאמיל]: אוקסקארבאזפין עלול להפחית את השפעתו של וראפאמיל, בעוד שהשפעתו של אוקסקארבאזפין עלולה לפחות.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום.טווח המינון: אפילפסיה, כטיפול בודד במבוגרים: 600-2400 מ"ג ליום. בשילוב עם תרופות אחרות: מבוגרים: 600-1200 מ"ג ליום; ילדים בגיל 4-16: התחלה: 8-10 מ"ג/ק"ג/יום, עד 600 מ"ג/ליום; מנת אחזקה על פי משקל גוף: 20-29 ק"ג: 900 מ"ג ליום, 29-39 ק"ג: 1200 מ"ג ליום, מעל 39 ק"ג: 1800 מ"ג ליום. כאב העצב המשולש: 900-2400 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך 4-6 שעות.משך השפעה: 12-36 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, קח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה באופן פתאומי. דבר זה עלול להגביר את הסיכון להתקפים. יש להיוועץ ברופא.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות, אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים או אם נלקחה מנה עודפת גדולה יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: במחקרים בבעלי חיים, נצפו מומים בעוברים. אין די מחקרים בנשים הרות. יש לשקול את התועלת של התרופה מול נזק אפשרי לעובר. יש להיוועץ ברופא. (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת גיל שנתיים, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של שתיה מרובה של אלכוהול, מחלת כליה, תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, הריון, הנקה

תופעות לוואי

תרופה זו נסבלת בדרך כלל היטב על-ידי מרבית החולים. תופעות הלוואי הנפוצות הן: סחרחורת, ישנוניות, עייפות, כפל ראייה, בחילה, הקאה, כאבי בטן, צמרמורת.

שמות מסחריים

טרילפטין Trileptin פרמה-אקסל טרקספין Trexapin תרו תעשייה רוקחית