פילגראסטים

שייך לקבוצת:
גורמים המעודדים ייצור דם, מערכת הדם, תרופות הפועלות על
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פילגראסטים היא תרופה אשר מעוררת ייצור של תאי דם לבנים הנקראים נויטרופילים. נויטרופניה היא מצב של ירידה בספירת הנויטרופילים. פילגראסטים, המיוצרת בשיטות של הנדסה גנטית, פועלת באופן דומה לחלבון המצוי בגופנו אשר נקרא G-CSF. היא עוזרת למוח העצם להתחיל לייצר את תאי הדם הלבנים לאחר השתלה של מוח עצם, או לאחר טיפול אשר מדכא את מוח העצם, כגון כמותרפיה לטיפול בסרטן. פילגראסטים יכולה לעזור לחולים אשר להם תגובת דחייה להשתלה של מוח עצם. כמו כן, היא מתאימה לטיפול בנויטרופניה ממושכת וחמורה אשר יכולה להיות מולדת או ממקור בלתי ידוע, ואשר גורמת להתפרצויות חוזרות של זיהומים. בחלק מן המיקרים הגוף מייצר כמות מספקת של תאי דם לבנים, אולם הרופא ירצה להגביר את מספר תאי הדם הלבנים ולאסוף אותם בעזרת תהליך הנקרא א-פרזיס. תאי האב שנאספו יוחזרו לחולה לאחר שעבר טיפול בקרינה או בתרופות אשר הורסות את תאי הדם הלבנים בגוף, ויחלו בייצור מחדש של נויטרופילים. פילגראסטים ניתנת בזריקה מתחת לעור (Sub-Cutan) או בהזרקה לתוך הוריד (Intra-Venous), ובדרך-כלל בבית החולים או במרפאה. כמו כן יש צורך לערוך ספירת דם מלאה באופן סדיר. 


לפני השימוש בתרופה, ובמהלך השימוש, יש לעדכן מיידית את הרופא אם אתה מבחין בנפיחות בפנים או בקרסוליים, דם בשתן או שתן בצבע חום או שהנך מטיל פחות שתן מבדרך כלל .

אם יש לך שילוב של אחד מהתסמינים הבאים: חום, או רעד, או שאתה מרגיש שקר לך מאוד, קצב לב מהיר, בלבול או חוסר התמצאות, קוצר נשימה, כאב קיצוני או חוסר נוחות ועור לח ודביק או הזעה. אלו יכולים להיות תסמינים של מצב הנקרא "ספסיס"-אלח דם, זיהום דם חמור עם תגובה דלקתית של כל הגוף העשויה להיות מסכנת חיים ומצריכה טיפול רפואי דחוף.
ניופוגן מכילה סורביטול תרופה זו מכילה 50 מ"ג סורביטול בכל מ"ל. סורביטול הוא מקור לפרוקטוז. עליך ליידע רופא אם יש אי-סבילות תורשתית לפרוקטוז-הפרעה גנטית נדירה, אסור לך לקבל תרופה זו. מטופלים עם אי-סבילות תורשתית לפרוקטוז לא יכולים לפרק פרוקטוז, וזה עלול לגרום לתופעות לוואי חמורות. 

כדוריות דם לבנות ואדומות במחזור הדםתגובה עם תרופות אחרות: [תרופות ציטוטוקסיות]: אין להשתמש בפילגראסטים במשך 24 שעות לפני או אחרי קבלת כימותרפיה. [תרופות המגבירות שחרור נויטרופילים (לדוגמה: ליתיום)]: יש להשתמש בזהירות.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום.טווח המינון: המינון נקבע על-ידי הרופא בהתאם לספירת הנויטרופילים. בדרך-כלל: 5-10 מק"ג/ק"ג ליום (את המנה מעגלים בהתאם לגודל הבקבוקון: 300 מק"ג או 480 מק"ג).תחילת השפעה: תוך 4 שעות.משך השפעה: 1-2 ימים.תזונה: אין הגבלות. אחסון:

במקרר. מוגן מאור (יש לשמור באריזת המקור).

מנה שנשכחה: חשוב לא לשכוח להזריק את המנה! במידה ונשכחה מנה יש להזריק מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן להזרקת המנה הבאה, אל תזריק מנה כפולה, אלא אם כן קיבלת הוראה מפורשת לכך מהרופא.הפסקת התרופה: הפסקת התרופה תעשה רק על-פי הוראת הרופא.מינון עודף: התרופה ניתנת בדרך-כלל תחת השגחה רפואית. ההשפעה של מנה עודפת גדולה אינה ידועה. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון:

השימוש בתרופה אינו מומלץ בזמן הריון.

הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: יש לבצע ספירת דם מלאה לפני תחילת הטיפול, ובאופן סדיר במשך הטיפול.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של זיהום כלשהו, טיפול בקרינה, תגובה אלרגית לתרופה זו, הריון, הנקה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי יכולות לכלול כאבים בעצמות, כאבי ראש, וכאבי שרירים. במיקרים אלו ניתן ליטול איבופרופן או פאראצטאמול, אולם רצוי להיוועץ ברופא לפני שעושים זאת, ולדווח לו במידה ותופעות לוואי אלו נמשכות. יש צורך בדיווח לרופא במידה ויש חום, קשיים בנשימה, אדמומיות וכאב במקום ההזרקה.


תופעות לוואי שכיחות מאוד: חום

תופעות לוואי שכיחות:
 דלקת של הריאות –ברונכיטיס,  זיהומים במערכת הנשימה העליונה ,זיהומים בדרכי השתן , ירידה בתיאבון , בעיות שינה -נדודי שינה, סחרחורת , ירידה בתחושת הרגישות, במיוחד) עקצוץ או נימול ), חוסר תחושה( של כפות הידיים או הרגליים,   לחץ דם גבוה,  שיעול, , כאב בפה ובגרון -כאב אורופרינגיאלי, דימומים מהאף –אפיסטקסיס, עצירות , כאב בפה , הגדלה של הכבד –הפטומגליה, פריחה , אדמומיות של העור ,  עוויתות שרירים ,כאב, חולשה כללית , תחושה כללית לא טובה , חוסר נוחות, נפיחות בידיים ובכפות הרגליים -בצקת פריפריאלית, עליה של אנזימים מסוימים בדם  ,שינויים בכימיה של הדם ,תגובה לעירוי.


תופעות לוואי שאינן שכיחות:
עליה במספר תאי הדם הלבנים –לויקוציטוזיס, תגובה אלרגית-רגישות יתר לתרופה, רמות חומצה אורית גבוהות בדם, העלולות לגרום לשיגדון-גאוט,  היפראוריצמיה -עליה בחומצה אורית בדם, פריחה הנראית כמו כתמים וגבשושיות בעור, מחלה הגורמת לעצמות להיות פחות צפופות, הופכת אותן לחלשות יותר, שבירות יותר ובעלות נטייה להישבר -אוסטיאופורוזיס(, תגובה באזור ההזרקה.תופעות לוואי נדירות:
כאב חמור בעצמות, בחזה, במעי או במפרקים -משבר אנמיה חרמשית( , תגובה אלרגית פתאומית מסכנת חיים -תגובה אנפילקטית(, כאב ונפיחות במפרקים, בדומה לשיגדון , שינוי באופן בו מווסתים נוזלים בתוך גופך אשר יכול לגרום לנפיחות -בעיות בנפח נוזלים, דלקת של כלי הדם בעור- וסקוליטיס עורי,  נגעים כואבים ובולטים בצבע סגלגל על הגפיים ולעיתים גם בפנים ובצוואר, המלווים בחום, החמרה של דלקת מפרקים שגרונית שינוי יוצא דופן בשתן,  ירידה בצפיפות העצם , נזק למסננים הקטנטנים בתוך הכליות שלך, דלקת באורטה (כלי הדם הגדול המוביל דם מהלב אל הגוף). 


שמות מסחריים

נאופוגן Neupogen רוש ישראל