קלופידוגרל (פלויקס, קלופידקסל)

שייך לקבוצת:
נוגדי קרישה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קלופידוגרל (Clopidogrel) הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות פלויקס (Plavix), קלופידקסל, קלוד וקלופידוגרל טבע. קלופידוגרל (פלויקס, קלופידקסל) שייך לקבוצת תיינופירידינים, תרופות שמעכבות את הצימות של טסיות דם וכך מונעות היווצרות של קרישי דם ואת הסיבוכים שהם עלולים לגרום עקב חסימת כלי דם בלב או במוח.


יעיל לטיפול ב

קלופידוגרל (פלויקס, קלופידקסל) מיועד למנוע התקפי לב, שבץ מוחי או מוות על כתוצאה ממחלות לב וכלי הדם אצל חולים בסיכון גבוה לארועים כאלו כגון חולים בטרשת עורקים (אטרוסקלרוזיס) שעברו אוטם שריר הלב או אירוע מוחי, אנשים שסובלים ממחלת עורקים היקפית, מתעוקת חזה (אנגינה פקטוריס) בלתי יציבה, לרבות אלו שעברו השתלת תומך עורקים (stent) בצנתור ומטופלים באספירין.

בנוסף, קלופידוגרל (פלויקס, קלופידקסל) ניתן גם לחולים הסובלים מהפרעה בקצב הלב מסוג פרפור פרוזדורים שאינם מתאימים לטיפול בתכשירים נוגדי קרישה מסוג נוגדי ויטמין K כגון וורפרין (קומדין).

קריש דם, פלויקס, קלופידקסל, מניעת התקף לב


הנחיות חשובות

יש לעדכן את הצוות הרפואי מראש על שימוש קלופידוגרל (פלויקס, קלופידקסל) אם אתם עומדים לעבור ניתוח, לרבות ניתוח דנטלי.

קראו עוד: התקף לב – מתי קורה ואיך מטפלים?


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש בקלופידוגרל (פלויקס, קלופידקסל) במקרים הבאים:

-רגישות לקלופידוגרל או לאחד ממרכיבי התרופה.

-אם אתם סובלים ממצב רפואי שגורם לדימומים, כמו כיב קיבה או תריסריון, דימום תוך מוחי.

-אם אובחנה אצלכם מחלת כבד חריפה.
תגובה עם תרופות אחרות:

יש ליידע את הרופא לגבי נטילת תרופות אחרות, מאחר שהשילוב של קלופידוגרל (פלויקס, קלופידקסל) איתן עלול לגרום לתגובות בין תרופתיות:

תרופות העלולות להגדיל את הסיכון לדימום, נוגדי קרישה הנלקחים דרך הפה, תרופות המשמשות להפחתת קרישת הדם שבדרך כלל ניתנים לטיפול בכאב או דלקת של שרירים או מפרקים ,(NSAID’s) - תכשירים נוגדי דלקת שאינם סטרואידים; הפרין או תרופות אחרות להזרקה המשמשות להפחתת קרישת הדם; טיקלופידין , תכשירי נוגדי טסיות אחרים.

אומפראזול, אסומפראזול או צימטידין , תרופות הניתנות לטיפול בקיבה רגישה

פלוקונזול, ווריקונזול, ציפרופלוקסצין או כלורמפניקול, תרופות הניתנות לטיפול בזיהומים חיידקיים או פטרייתיים

קרבמזפין או אוקסקרבזפין תרופות הניתנות לטיפול באפילפסיה

תרופות מקבוצת SSRI (מעכבים סלקטיביים של ספיגה חוזרת של סרוטונין), כולל אך לא מוגבל לפלואוקסטין או פלובוקסמין או תרופות מקבוצת SNRI (מעכבים של ספיגה חוזרת של סרוטונין נוראפינפרין ) הניתנות לטיפול בדיכאון וחרדה. 

אפאוירנז הניתנת לטיפול מזיהום נגיף ה- HIV.

רפאגליניד לטיפול בסוכרת

פאקליטקסל לטיפול בסרטן

מקלובמיד, תרופה הניתנת לטיפול בדיכאון.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. אין ללעוס! ניתן לכתוש את הטבלייה במידת הצורך. תדירות וזמן נטילה: פעם ביום.טווח המינון: 75 מ"ג - 300 מ"ג. תחילת השפעה: תוך שעתיים.משך השפעה: 5 ימיםתזונה: אין הגבלות.  מומלץ להימנע משתיית מיץ אשכוליות או מאכילת אשכוליות. אחסון: מנה שנשכחה:

אם לא עברו 12 שעות ממועד הנטילה הרגיל של קלופידוגרל (פלויקס, קלופידקסל), יש ליטול טבלייה מיד כשנזכרים וטבלייה הבאה בזמן הרגיל. אם עברו יותר מ-12 שעות מאז מועד הנטילה הרגיל, יש לדלג על מנה שנשכחה, להמתין עד למועד הבא ולהמשיך כרגיל.

הפסקת התרופה: הפסקת הנטילה של קלופידוגרל (פלויקס, קלופידקסל) תעשה רק על-פי הוראת הרופא. מינון עודף: אם נטלת מינון עודף של קלופידוגרל (פלויקס, קלופידקסל) פנה מיד לרופא או לחדר מיון בבית החולים בגלל העלייה בסיכון לדימומים.

אזהרות

הריון: עדיף לא לקחת.הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות מיוחדות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של דימום, מחלת כבד, ניתוח בזמן האחרון או פגיעה גופנית קשה, כיב עיכולי, תגובה אלרגית לתרופה זו בעבר, הריון, הנקה, מחלת כליה, בעיות במערכת הדם, שבץ מוחי בימים אחרונים

תופעות לוואי

יש לפנות מיד לרופא אם במהלך הטיפול בקלופידוגרל (פלויקס, קלופידקסל) מופיעים הסימנים הבאים:

חום, סימנים של זיהום או עייפות קיצונית. אלו יכולים להעיד על ירידה נדירה בתאי דם מסוימים.

סימנים של בעיה בכבד כמו הצהבת העור ו/או העיניים (צהבת), עם או בלי דימום שמופיע תחת העור כנקודות אדומות או בלבול.

נפיחות בפה או בעיות עוריות כמו פריחה, גירוד ושלפוחיות. אלו יכולים להעיד על תגובה אלרגית.


תופעת הלוואי השכיחה ביותר של קלופידוגרל (פלויקס, קלופידקסל) היא דימום, שיכול להופיע במערכת העיכול, על העור כחבורה או המטומה (דימום לא רגיל או חבורה תת עורית), כדימום באף, או כדם בשתן. במספר מועט של מקרים דווח על דימום בעין, בתוך הראש, בריאות או במפרקים.

אם מתפתח דימום ממושך במהלך הטיפול בתרופה עקב פציעה או חתך, יתכן שהדימום ימשך זמן רב יותר מהרגיל. זה קשור למנגנון פעולת התרופה שהינו מניעת היווצרות קרישי הדם. לגבי חתכים או פציעות קלות, כמו חתך בזמן הגילוח, בדרך כלל אין בעיה. אולם אם הדימום גורם לדאגה, יש לפנות לרופא מיד.


תופעות לוואי נוספות של קלופידוגרל (פלויקס, קלופידקסל):

תופעות שכיחות: שלשול, כאב בטן, קשיי עיכול או צרבת.

תופעות לא שכיחות: כאב ראש, כיב קיבה, הקאה, בחילה, עצירות, נפיחות במערכת העיכול, פריחה , גירוד, סחרחורת, הרגשת עקצוץ או נימול.

תופעות נדירות: תחושת סחרור (ורטיגו), הגדלת שדיים בגברים.

תופעות נוספות: צהבת, כאב בטן חזק עם או בלי כאב גב, חום וקשיי נשימה שלפעמים מלווים בשיעול, דמם בדרכי הנשימה, דלקת ראות, היצרות דרכי הנשימה, תגובות אלרגיות כלליות (למשל, הרגשת חום כללית עם אי נוחות עד התעלפות), תסמונת רגישות יתר המלווה בכאבים בחזה או בבטן,,תפרחת עורית ותסמונת רגישות יתר סיסטמית (DRESS)  נפיחות בפה, שלפוחיות על העור, אלרגיה עורית, דלקת בפה, ירידה בלחץ הדם, בלבול, הזיות, כאבי מפרקים, כאבי שרירים שינוי בחוש הטעם, המופיליה נרכשת מסוג A, פריחה מפושטת חריפה המלווה במוגלה, יתכנו שינויים בבדיקות הדם או השתן.


שמות מסחריים

פלויקס Plavix כצט קלופידוגרל טבע Clopidogrel Teva טבע קלוד Clood יוניפארם קלופידקסל Clopidexcel דקסל