לבופלוקסצין (טאבניק, לבו)

שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה, קווינולונים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

לבופלוקסצין (טאבניק, לבו), אנטיביוטיקה ממשפחת הקווינולונים, משמשת לטיפול בזיהומים שונים הנגרמים על ידי חיידקים הרגישים לאנטיביוטיקה זו. נהוג לטפל בלבופלוקסצין (טאבניק, לבו) בזיהומים ובדלקות בדרכי השתן, במערכת הנשימה כגון סינוסיטיס, החמרת ברונכיטיס כרוני, דלקת ריאות וכן בזיהומים בעור או ברקמות רכות. 

לבופלוקסצין (טאבניק, לבו) נספג היטב ממערכת העיכול ונשאר פעיל זמן רב בגוף, לכן ניתן רק פעם אחת ביום. לבופלוקסצין (טאבניק, לבו) נחשב פעיל יותר כנגד חיידקים מסוימים לעומת אופלוקסצין, אנטיביוטיקה דומה אחרת ממשפחת הקווינולונים.

תופעות הלוואי העיקריות של לבופלוקסצין (טאבניק, לבו) כוללות: בחילה, כאבי בטן, שלשול או עצירות, כאב ראש וסחרחורת.אין להשתמש בלבופלוקסצין (טאבניק, לבו) במקרים הבאים:

רגישות ללבופלוקסצין, לחומרים אנטיביוטיים נוספים השייכים לקווינולונים או למרכיבים נוספים בתרופה.

מחלת אפילפסיה בהווה או בעבר.

בעיות או דלקות בגידים עקב טיפול קודם בקווינולונים.

הריון או הנקה.

לבופלוקסצין (טאבניק, לבו) אינו מיועד לילדים ולבני נוער.
חשוב לשים לב:
לבופלוקסצין (טאבניק, לבו) עלול לגרום לתופעות לוואי נדירות אך חמורות מאד, שכוללות קרע ודלקת בגידים, הפרעות בקצב לב, נוירופתיה היקפית, תגובות או פריחות קשות בעור ופוטוטוקסיות, רגישות יתר והחמרת מיאסטניה גראביס.

תגובה עם תרופות אחרות: שימוש בו זמני עם תרופות הבאות עלול לגרום להגברת תופעות הלוואי או ירידה ביעילות הטיפול בלבופלוקסצין (טאבניק, לבו):


נוגדי חומצה; מלחי סידן, ברזל, אלומיניום, מגנזיום ואבץ: פוגעים בספיגה של לבופלוקסצין (טאבניק, לבו) ומפחיתים מיעילותו. יש להפריד לפחות שעתיים בין נטילת התרופות.


תרופות נגד סוכרת: שילוב שני סוגי התרופות עלול לפגוע באיזון רמות הגלוקוז בדם, מומלץ לנטר.


נוגדי דלקת לא סטרואידים: שילוב עם לבופלוקסצין (טאבניק, לבו) עלול להגביר את תופעות הלוואי במערכת העצבים המרכזית.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, זריקות.

אין ללעוס או לרסק את הטבליות, אך ניתן לחצות אם מסומן קו חציה על גבי הטבלית.

תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, רצוי בבוקר (עלול לגרום להפרעות בשינה).טווח המינון: מבוגרים: 250-500 מ"ג.תחילת השפעה: תוך 1-2 שעות. ייתכן שיחלפו 2 עד 3 ימים עד שתורגש הקלה במחלה.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: ניתן לקחת עם או בלי האוכל. מומלץ לשתות הרבה מים, ולהמעיט בצריכת הקפאין בזמן הטיפול. אחסון:

יש לשמור במקום קריר ויבש.

מנה שנשכחה: יש לקחת לבופלוקסצין (טאבניק, לבו) מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, קח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה. הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול בלבופלוקסצין (טאבניק, לבו) במלואו. גם אם חל שיפור בהרגשה, הזיהום עלול עדיין להיות קיים, והתסמינים עלולים לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי. מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. במקרה של מנה עודפת גדולה יש לפנות מייד למיון לביצוע שטיפת קיבה.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בלבופלוקסצין (טאבניק, לבו) בהריון.הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לבופלוקסצין (טאבניק, לבו) ניתן בדרך כלל לתקופה של עד 14 יום. בטיפולים ממושכים עולה הסיכון להתפתחות זיהומים משניים או זיהומים על ידי חיידקים העמידים לתרופה.


ניטור: מומלץ לבצע בדיקות סדירות של תפקודי כבד וכליה בזמן הטיפול.

ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של התייבשות, מחלת כליה, חשיפה ממושכת לשמש, פרכוסים, מחלה בדרכי העיכול, אירוע מוחי, תגובה אלרגית לתרופה זו, הריון, הנקה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי העיקריות של לבופלוקסצין (טאבניק, לבו) כוללות בחילה, כאבי בטן, שלשול או עצירות, כאב ראש וסחרחורת. תופעות לוואי נדירות יותר כוללות: פריחה בעור במיוחד עקב רגישות לשמש, התנפחות הפנים או הצוואר, חוסר מנוחה, הפרעות בקצב הלב, נוירופתיה היקפית או הפרעות ראייה.

שמות מסחריים

לבו Levo יוניפארם טאבניק Tavanic סנופי אוונטיס לבופלוקסצין טבע Levofloxacin Teva טבע