לוסטרל - סרטרלין (סרנדה)

שייך לקבוצת:
SSRIs, חרדה, נוגדי, נוגדי דיכאון
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סרטרלין (לוסטרל, סרנדה) הוא תרופה ששייכת לתרופות נגד דיכאון המעכבות ספיגה חוזרת של סרוטונין (SSRI) במוח. סרטרלין (לוסטרל, סרנדה) משמש לטיפול במצבי דיכאון שונים.
אין להשתמש בסרטרלין (לוסטרל, סרנדה) במקרים הבאים:

רגישות לסרטרלין עצמו או למרכיבים אחרים בתרופה.

הריון או הנקה, מבלי לדון עם הרופא המטפל בסיכון לעומת התועלת בלקיחת תרופה זו. שימוש בתרופות השייכות לקבוצה זו של תרופות נגד דיכאון עלול להשפיע על מצב התינוק.

בו זמנית עם פימוזיד (אנטי-פסיכוטי).

בו זמנית עם מעכבי MAO או במשך שבועיים לאחר סיום הטיפול בהם.

בדרך כלל, סרטרלין (לוסטרל, סרנדה) אינו מיועד לשימוש בילדים ומתבגרים מתחת לגיל 18.


חשוב לשים לב:

אי סדירות בקצב לב, לאחר בדיקת אק"ג מחייבת פנייה לרופא.

מומלץ לעקוב אחרי שינויים כמו החמרת דיכאון, תוקפנות או מחשבות והתנהגות אובדנית, במיוחד בתחילת הטיפול בסרטרלין (לוסטרל, סרנדה) ועם כל שינוי במינון או במשטר הטיפולי. יש להקפיד הקפדה יתרה על המלצה זו במטופלים בגילאי 18-24.

תרופות נגד דיכאון מקבוצת  SNRI ו-SSRI עלולות לגרום לסינדרום סרוטונין (נדיר) הכולל תסמינים כגון עצבנות, בלבול, הזעה, רפלקסים מוגברים; עוויתות שרירים,רעידות ועליה בקצב הלב, חום גבוה. הסיכון להתפתחות הסינדרום עולה בנטילה בו זמנית של תרופות נוספות המשפיעות על מערכת העצבים.

יש להיזהר בחולים עם גלאוקומה סגורת זוית, שכן סרטרלין (לוסטרל, סרנדה) עלול לגרום לעליית הלחץ התוך עיני ולהחמיר את הגלאוקומה .

תרופות נגד דיכאון מקבוצת SSRI עלולות לגרום לנטייה לשברים בעצמות. תגובה עם תרופות אחרות:

השילוב של סרטרלין (לוסטרל, סרנדה) עם תרופות או צמחי מרפא הבאים עלול לגרום לסיכונים או לאי-יעילות עקב תגובות בין-תרופתיות:

תרופות המכילות אמפטמינים (המשמשות בהפרעת קשב וריכוז), נרקולפסיה והשמנת יתר.

פימוזיד, דיגוקסין, פניטואין, תכשירים המכילים טריפטנים כגון תרופות למיגרנה ( לדוגמא: סומטריפטן), טרמדול לטיפול בכאב, תרופות המשמשות להרדמה ולטיפול בכאב כרוני,תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית כגון: פנפלוראמין, פנטאניל ונגזרותיו, דקסטרומטורפן (נגד שיעול), מפרידין,טפנטדול, מתאדון פנטזוצין. טריפטופן (חומצה אמינית המופיעה במזונות, תמיסות עירוי להזנה ותוספי מזון), תרופות הרגעה, תרופות משתנות,וורפרין, תרופות לטיפול בחומציות יתר, כיב קיבה או צרבת (סימטידין, אומפרזול ,לנסופרזול, פנטופרזול, רבפרזול), ליתיום או תרופות נגד דיכאון נוספות, תרופות המשפיעות על קרישת הדם (כגון: אספירין), הצמח היפריקום(St. John's Wort). תרופות הידועות כמגבירות סיכון להפרעות קצב.(אנטי פסיכוטיים, אנטיביוטיקות מסויימות), תרופות כנגד זיהומים בקטריאליים, פטרייתיים, כנגד HIV , כנגד הפטיטיס C,

מעכבי MAO - השילוב של סרטרלין עלול לגרום לבלבול, חום גבוה, פירכוסים, הזיות ועלייה מסוכנת בלחץ הדם. אין ליטול יחדיו, יש להמתין 14 לאחר סיום הטיפול.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. אין ללעוס, לכתוש או לחצות את הטבליות! לבלוע את התרופה עם מעט מים.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום. לבלוע את התרופה עם מעט מים. עם או ללא אוכל. 

אין לשתות מיץ אשכוליות במהלך הטיפול בתרופה.

טווח המינון: 50 מ"ג - 200 מ"ג.תחילת השפעה: תוך 4-8 שעות. שבועיים לפחות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: 24-72 שעות.תזונה: ניתן לקחת טבליות סרטרלין (לוסטרל, סרנדה) עם או בלי אוכל. נטילת התרופה עם מזון יכולה להפחית תופעות לוואי הקשורות במערכת העיכול. אין לשתות מיץ אשכוליות במהלך הטיפול בתרופה.אחסון:

מתחת ל- 25 מעלות צלזיוס.

מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק טיפול בסרטרלין (לוסטרל, סרנדה) בלי להיוועץ ברופא, כי התסמינים עלולים לחזור. הפסקת טיפול עלולה לגרום לתופעות לוואי הבאות : חרדה, סחרחורת, כאב ראש, בחילה, שינוי תחושתי.מינון עודף: מנה עודפת מיקרית של סרטרלין (לוסטרל, סרנדה) אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים או אם נלקחה מנה עודפת גדולה יש לפנות מייד לחדר מיון. סימני הרעלת סרטרלין (לוסטרל, סרנדה) כוללים: ישנוניות, בחילה, הקאה, קצב לב מוגבר, חרדה, ואישונים מורחבים.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בהריון מבלי להיוועץ ברופא. בטיחות השימוש בהריון טרם נקבעה באופן מלא. הנקה: אין עדות לסיכוןתינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת לגיל שנתיים.קשישים: אין בעיות ידועות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום תרדמה וסחרחורת.אלכוהול: אין בעיות ידועות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין בעיות מיוחדות. מומלץ יש לעקוב אחר רמות הסוכר בדם בזמן הטיפול בסרטרלין (לוסטרל, סרנדה).ניטור:

דווח לרופא במקרה של סוכרת, מחלת לב, מחלת כבד, טיפול בנזעי-חשמל (ECT), אפילפסיה (כפיון), מחשבות התאבדות, הריון, הנקה, מחלת כליה, ליקוי במערכת העיכול, כיב עיכולי, בעיות בקרישת הדם, התמכרות לתרופות

תופעות לוואי

בזמן השימוש בסרטרלין (לוסטרל, סרנדה) עלולות להופיע תופעות לוואי הבאות :

תופעות לוואי שכיחות מאוד : נדודי שינה, סחרחורת ,נמנום ,כאב ראש ,שלשול ,בחילה ,יובש בפה ,כשל בשפיכה ,עייפות. 

ובנוסף:

כאבי מפרקים, הצטננות, כאב גרון, נזלת, נטייה לשברים בעצמות, יובש בפה (לעיתים עם פטרת, יש לפנות לרופא אם נמשך למעלה משבועיים), שלשול, עצירות, נמנום, סחרחורת, רעד, חולשה, כאב ראש, כאבי פרקים, הפרעות במערכת העיכול, הזעה, הפרעות בראייה, שינויים בתאבון ובמשקל, ירידה ברמת נתרן בדם (מאופיינת בכאב ראש, קושי בריכוז וזכרון), סוכרת, רמת סוכר גבוהה (היפרגליצמיה) או נמוכה בדם (היפוגליקמיה) בייחוד אצל חולי סוכרת, חרדה, הרטבת לילה, אצירת שתן, התכווצויות בכלי דם מוחיים, צלצולים באזניים, דפיקות לב,בעיות לב, גלי חום, פיהוקים, כאבי גב, וסת לא סדירה, בעיות בזקפה, אם תופעות אלו נמשכות או מטרידות רצוי לפנות לרופא מיד.

שינוי בגודל האישון העלול לגרום להתרחבותו, עליית לחץ תוך עיני, גלאוקומה סגורת זוית.

רגישות יתר, ירידה ברמות הורמוני תירואיד, תוקפנות, התעלפות, אישונים מורחבים, נפיחות, עלייה ברמות אנזימי כבד- לא שכיח.

כולסטרול גבוה, תגובה אלרגית חריפה, הפרעות בשליטה במאזן הסוכר, דם בשתן- נדיר.

סינדרום סרוטונין, המתבטא בשינויים במצב הנפשי (כגון: עצבנות יתר, הזיות, תרדמת), אי-יציבות אוטונומית (כגון: קצב לב מהיר, לחץ דם בלתי יציב, היפרתרמיה), ליקויים נוירו-מוסקולרים (כגון: היפר-פלקסיה, חוסר קואורדינציה), ליקויים בתנועה (כגון: תנועות לא רצוניות, הפרעה בטונוס השרירים) או תסמינים של מערכת העיכול (כגון: בחילה, הקאה, שלשול) (נדיר).

שמות מסחריים

לוסטראל Lustral פייזר ישראל סרטראלין טבע Sertraline Teva טבע סרנדה Serenada יוניפארם סרטרלין Sertraline כצט