נביראפין

שייך לקבוצת:
מעכבי האנזים reverse transcriptase מקבוצת NNRTI , נוגדי נגיף HIV
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

נביראפין הוא חומר נוגד נגיפים המשמש לטיפול באנשים הנושאים את הנגיף HIV הגורם לאיידס. נביראפין פועל על-ידי עיכוב האנזים טראנסקריפטאז הופך (reverse transcriptase), ובכך מונע את שכפול הנגיף. כדי למנוע מצב של התפתחות זנים עמידים של נגיף ה HIV, וכדי לאפשר פעילות חזקה יותר, נביראפין ניתן בשילוב עם תרופות אחרות המדכאות את הנגיף (כגון: זידובודין, לאמיבודין, דידאנוזין). תופעת הלוואי הנפוצה של נביראפין היא פריחה קלה עד בינונית, ועל-כן עלייה במנה תעשה רק לאחר 14 יום של תקופת הסתגלות לתרופה. במידה ויש פריחה במשך תקופה זו, עלייה במנה תעשה רק לאחר העלמות הפריחה. במקרה של תגובה עורית חריפה ותסמינים של רגישות יתר לתרופה (לדוגמה: חום, כוויות, בצקת בפנים, כאבי שרירים) יש להפסיק מיד את השימוש בתרופה. אלו תגובות מסכנות חיים ועלולות לגרום אף למוות. אין להשתמש יותר בנביראפין בחולים אלו.

תגובה עם תרופות אחרות: [גלולות למניעת הריון]: יש להשתמש באמצעים נוספים למניעת הריון, שכן נביראפין מפחית מיעילות הגלולות. [אריתרומיצין, חוסמי תעלות סידן, תרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים (אלפראזולאם, דיאזפאם, מידאזולאם)]: נביראפין גורם לירידה ברמת התרופות, יש צורך בהתאמת המינון. [תרופות לטיפול באפילפסיה (קארבאמאזפין, פנוברביטאל, פניטואין)]: עלולות להפחית את השפעת נביראפין; ייתכן שיהיה צורך בהתאמת המינון. [ריפאמפין]: גורם לירידה ברמות נביראפין בדם. יש לנטר בקפידה את רמות התרופה. [קטוקונאזול, איתראקונאזול]: שילוב זה אינו מומלץ. תרופות אלו עלולות לגרום לעלייה ברמות של נביראפין בדם. אין להשתמש בתרופה זו בו זמנית עם הכנות צמחיות המכילות היפריקום לגרום לירידה בריכוזי התרופה בפלסמה ובאפקט הרפואי של התרופה). אין להשתמש בתרופה זו בו זמנית עם ריפאמפיצין (אנטיביוטיקה) (ירידה בהשפעת התרופה).
תרופות לצהבת C- בוספרביר, טלאפרביר. אין להשתמש בפרדניזון לטיפול בפריחה שנגרמה מתרופה זו. יש לעדכן רופא לגבי שימוש בטיפול הורמונלי חלופי שלאחר הפסקת הווסת.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, תרחיף.תדירות וזמן נטילה: 14 ימים ראשונים- פעם ביום; לאחר מכן- פעמיים ביום.טווח המינון: מבוגרים: 200 מ"ג ביום ב 14 ימים ראשונים, ואחר-כך 200 מ"ג פעמיים ביום. ילדים מגיל 8 ומעלה: 4 מ"ג/ק"ג ליום ב 14 ימים ראשונים, ואחר-כך 4 מ"ג/ק"ג פעמיים ביום. מנה מירבית: 200 מ"ג פעמיים ביום. ילדים מגיל 2 חודשים עד גיל 8: 4 מ"ג/ק"ג ליום ב 14 ימים ראשונים, ואחר-כך 7 מ"ג/ק"ג פעמיים ביום. מנה מירבית: 200 מ"ג פעמיים ביום.תחילת השפעה: 4 שעות. ייתכן ויחלפו מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: 12-24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף:

קיים מידע מועט לגבי השפעות מינון יתר. יש לדווח לרופא.

אזהרות

הריון: יש להיוועץ ברופא אם הנך בהריון, טרם השימוש בתרופה. הנקה: תרופה זו ניתנת לנשים הנושאות את נגיף ה- HIV ובמצב זה לא מומלץ להניק. תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: ניטור: יש לבצע בדיקות סדירות בזמן הטיפול הכוללות ספירת דם מלאה,ספירת תאי T, עומס נגיפי, ובדיקת תפקודי כבד. במשך ה- 18 שבועות הראשונים של הטיפול בוירמיון יש לעקוב אחר סימנים של התפתחות תגובות בכבד ובעור מאחר ואלו עלולות להיות חמורות ואף מהוות סכנת חיים לפני ובתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות תפקודי כבד ע"י ביצוע בדיקות דם.
תיתכן תגובה אלרגית מאוחרת.
ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, תגובה אלרגית לתרופה זו בעבר, הריון, הנקה, תפקוד כליתי לקוי

תופעות לוואי

במהלך הטיפול ב- HIV תיתכן עלייה במשקל וברמות השומנים בדם, והגלוקוז. יש לבצע בדיקות לשינויים אלה וכן לשקם את הבריאות וסגנון החיים.

תופעות הלוואי הנפוצות הן: כאבי ראש, חום, שלשול, בחילה, ירידה בכדוריות לבנות, עייפות,וכאמור פריחה. עלייה באנזימי כבד נצפתה בחלק מן החולים ומחייבת ניטור תקופתי. במידה ומתפתחת רעילות בכבד, יש להפסיק מיד את השימוש בת רופה.

תופעות לוואי נוספות בילדים ובמתבגרים: ירידה בכדוריות הדם הלבנות , ירידה בכדוריות הדם האדומות -)אנמיה אשר יכולה להיות מקושרת לטיפול בנוויראפין . כמו בתסמיני פריחה, גם במקרים אלו עליכם ליידע את הרופא על כל תופעת לוואי. 

שמות מסחריים

ויראמון Viramune טבע