לופינאביר ריטונאביר
שייך לקבוצת:
מעכבי האנזים protease , נוגדי נגיף HIV
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

לופינאביר עם ריטונאביר היא תרופה נוגדת נגיף ה- HIV השייכת למשפחת מעכבי האנזים פרוטאז. מנגנון פעילותה הוא במניעת ייצור נגיפים חדשים מתאי T שנדבקו בנגיף. שני מרכיבי התרופה מעכבים את האנזים פרוטאז אך בנוסף ריטונאביר מעכב את הפירוק של לופינאביר בכבד וכך מאפשר פעילות ממושכת וחזקה יותר של לופינאביר. בדומה לשאר התרופות כנגד HIV, כדי למנוע מצב של התפתחות זנים עמידים של נגיף ה HIV וכדי לאפשר פעילות חזקה יותר, לופינאביר עם ריטונאביר ניתנת בשילוב עם תרופות אחרות המדכאות את הנגיף. לופינאביר עם ריטונאביר עשויה לגרום בשימוש ממושך לסוכרת, לעלייה ברמת השומנים בדם ולשינויים במאגרי השומן בגוף. כמו כן, תיתכן הפרעה בתפקוד הכבד ועליית אנזימי הכבד.

תגובה עם תרופות אחרות: [דידאנוזין]: יש ליטול שעה לפני או שעתיים אחרי נטילת לופינאביר עם ריטונאביר. [אמיודארון, כינידין]: לופינאביר עם ריטונאביר עשויה להגביר את ההשפעה הטוקסית על הלב של תרופות אלו. [אסטמיזול, ציסאפריד, פרופאפנון, פלקאיניד, פימוזיד, טרפנאדין]: אין לקחת תרופות אלו בשילוב עם לופינאביר וריטונאביר. השילוב עלול לגרום להפרעות קצב חמורות. [סימבאסטאטין, לובאסטאטין]: אין לקחת תרופות אלו בשילוב עם לופינאביר וריטונאביר. השילוב עלול לגרום להשפעות חמורות ברקמת השריר. [סרבאסטאטין, אטורבאסטאטין] : יש להפחית את המינון של תרופות אלו כאשר הן ניתנות בשילוב עם לופינאביר וריטונאביר עקב סיכון מוגבר לתופעות הלוואי. [קארבאמאזפין, דקסאמתאזון, פנובארביטאל, פניטואין, ריפאמפיצין, היפריקום]: תרופות אלו עשויות להפחית את יעילות לופינאביר עם ריטונאביר בעקבות הפחתת רמת לופינאביר בגוף. [קלאריתרומיצין]: לופינאביר עם ריטונאביר מגבירה את השפעת קלאריתרומיצין. ייתכן ותידרש התאמת המינון של קלאריתרומיצין מחדש. [דיהידרוארגוטאמין, ארגונובין, ארגוטאמין, מתילארגונובין, מידאזולאם, טריאזולאם]: אין לקחת תרופות אלו בשילוב עם לופינאביר וריטונאביר בשל סיכון לתופעות לוואי חמורות. [מעכבי האנזים פוספודיאסטראז, ציקלוספורין, פלודיפין, נלפינאביר, ניפדיפין, טאקרולימוס, טראזודון, פלוטיקאזון]: לופינאביר עם ריטונאביר עשויה להגביר את השפעת תרופות אלו. תיתכן הפחתה במינונן. [מעכבי האנזים reverse transcriptase מקבוצת NNRTI]: השפעת לופינאביר וריטונאביר עם תרופות אלו עשויה לפחות. ייתכן ותידרש העלאה במינון של לופינאביר וריטונאביר. [אינדינאביר, סאקווינאביר]: לופינאביר עם ריטונאביר עשויה להפחית את השפעת התרופות האלו. [קטוקונאזול, איטראקונאזול]: בשילוב עם לופינאביר וריטונאביר לא מומלץ ליטול מינון גבוה של תרופות אלו. [וארפארין]: רמות וארפארין בדם עשויות להשתנות בשילוב עם לופינאביר וריטונאביר. יש לנטר זמן פרותרומבין. [גלולות למניעת הריון]: יש סיכון להפחתת היעילות של הגלולות. מומלץ להשתמש באמצעי מניעה נוספים.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות, טבליות מצופות ותמיסה לשתיה.תדירות וזמן נטילה: מנה פעמיים ביום.טווח המינון: מבוגרים וילדים מעל גיל 12: מנה = 3 כמוסות או 2 טבליות מצופות או 5 מ"ל. בנטילה משולבת עם אפאבירנז או נביראפין, מנה = 4 כמוסות או 3 טבליות מצופות או 6.5 מ"ל. ילדים מגיל 6 חודשים עד 12 שנים, לפי משקל הגוף: מנה = 10-12 מ"ג/ק"ג לופינאביר. אם נלקח עם אפאבירנז או נביראפין, מנה = 11-13 מ"ג/ק"ג לופינאביר.תחילת השפעה: תוך מספר שעות. ייתכן ויחלפו מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: 12 שעות.תזונה: את התמיסה והכמוסות יש לקחת עם האוכל. את הטבליות המצופות ניתן לקחת עם או בלי האוכל.אחסון: את התמיסה יש לשמור במקרר, את הטבליות והכמוסות יש לשמור במיכל סגור ובמקום קריר ויבש.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק נטילת התרופה מבלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות, אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים או אם נלקחה מנה עודפת גדולה יש ליידע מייד את הרופא. במקרה של נטילת מינון עודף בקרב ילדים יש לפנות מייד לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: בטיחות התרופה בהריון טרם נקבעה. יש סיכון ליתר סוכר בדם בזמן ההריון. יש לנטר את רמות הסוכר. יש להיוועץ ברופא. (C)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: סיכון מוגבר של נזק לכבד. יש לנטר בקפידה אנזימי כבד.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: תרופה זו עשויה לגרום בשימוש ממושך לסוכרת, לעלייה ברמת השומנים בדם ולשינויים במאגרי השומן בגוף (ליפודיסטרופיה). במהלך הטיפול יש לבצע ספירת דם מלאה, ספירת תאי T ועומס נגיפי. וכמו-כן יש לנטר רמות טריגליצרידים, כולסטרול, גלוקוז, תפקודי כבד ואלקטרוליטים.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של סוכרת, המופיליה, רמת שומנים גבוהה בדם, מחלת כבד, דלקת של הלבלב (pancreatitis), תגובה אלרגית לתרופה זו בעבר, הריון, הנקה, צהבת

תופעות לוואי

תופעות הלוואי שייתכנו: שלשול, בחילה, הקאה, כאב ראש, חום, עייפות או חולשה, כאב בטן, צמרמורת, שינוי בצואה, קשיים בבליעה, קשיים בעיכול, גזים במערכת העיכול, אנורקסיה, איבוד משקל, כאבים בעצמות, כאבי שרירים, תחושת נימול, הצטברות של שומנים בגוף, עליית לחץ דם, עליית רמת הגלוקוז בדם, דיכאון, נדודי שינה, ירידה בחשק המיני, ברונכיטיס ופריחה. תופעות המחייבות התייחסות מיוחדת: הקאות ובחילות קשות, כאבי בטן עזים (נדיר): יש להמשיך הטיפול ולפנות לרופא המטפל. כמו כן, תיתכן הפרעה בתפקוד הכבד ועליית אנזימי הכבד, כאשר תופעה זו ברוב המקרים אינה מסוכנת וחולפת לאחר הפסקת הטיפול.

שמות מסחריים

קאלטרה Kaletra אבוט