לוסרטן (אוקסר, לוסרדקס)

שייך לקבוצת:
חוסמי קולטנים לאנגיוטנסין 2, יתר לחץ דם, לטיפול, מרחיבי כלי דם
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

לוסרטן הוא חומר פעיל שנמצא בתרופות לוסרדקס, לוסרטן טבע, אוקסאר, לוסרטה ולוטן. לוסרטן (Losartan) שייך למשפחת חוסמי הקולטנים לאנגיוטנסין 2. חסימת השפעתו של אנגיוטנסין 2 שנוצר בגופנו מאפשרת לכלי הדם להתרחב ומונעת צבירת עודפי נוזלים.


תרופות בשילוב לוסרטן: 

לוסרטן נמצא גם בתרופות לוסרדקס פלוס, לוסרטן פלוס טבע, אוקסאר פלוס, לוסרטה פלוס ולוטן פלוס, בשילוב עם הידרוכלורותיאזיד (חומר פעיל בעל השפעה משתנת, שגם עוזרת להפחית לחץ דם גבוה).


יעיל לטיפול ב

לוסרטן נועד לטפל באי ספיקת לב ובלחץ דם גבוה. לוסרטן (לוסרדקס, אוקסאר) משמש גם להפחתת הסיכון לשבץ או להתקף לב אצל חולים עם לחץ דם גבוה שפיתחו גם מחלת לב. בנוסף, הטיפול בלוסרטן עשוי לעכב החמרה במחלות כליה אצל חולי סוכרת מסוג 2.

הרופא יכול לרשום לך את התרופות המשולבות לטיפול ביתר לחץ דם שאינו מאוזן באמצעות הטיפול בתרופות שמכילות לוסרטן לבד. בנוסף, התרופות המשולבות נועדו להפחית את הסיכון לשבץ אצל מטופלים עם לחץ דם גבוה שאובחנה אצלם גם התעבות שריר בחדר השמאלי של הלב.

לוסרטן, לוסרדקס, אוקסאר לטיפול ביתר לחץ דם אי ספיקת לב


הנחיות חשובות

יש לעדכן את הרופא במידה ואתם סובלים מבעיות בכליות, מאיבוד נוזלים (התייבשות) או מאיבוד מלחים עקב נטילת תרופות או צמחים משתנים, דיאטה דלת מלח או מחלה שמלווה בהקאות או שלשולים.
הרופא עשוי לבדוק את תפקוד הכליות שלך, לחץ הדם וכמות האלקטרוליטים (למשל אשלגן) בדם שלך.


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש בלוסרטן (לוסרדקס, אוקסאר) במקרים הבאים:

-רגישות לחומר הפעיל עצמו או למרכיבים האחרים של התרופה.

-אם את בהריון, מתכוונת להיכנס להריון או מניקה. אם את נוטלת לוסרטן וגילית שאת בהריון, עליך להפסיק מיד את הטיפול ולפנות לרופא, כיוון שלוסרטן עלול לגרום נזק לעובר.

-אם אתם סובלים ממחלת כבד חמורה שפוגעת בתפקודו.

-אם אתם חולים בסוכרת או במחלת כליות חמורה ומקבלים טיפול בתרופות שמכילות אליסקירן.תגובה עם תרופות אחרות: [שימוש במלחי אשלגן, משתנים משמרי אשלגן (אמילוריד, ספירונולקטון)] יחד עם לוסארטאן עלול להעלות רמות אשלגן בדם. [תרופות להורדת לחץ דם]: משפחת מעכבי ACE (לדוגמא: אנלפריל, ליזינופריל, רמיפריל), או אליסקירן, בייחוד אם יש בעיות בכליות הקשורות בסוכרת. ייתכן שתידרש התאמת מינון. אולם יש להתאים את המינונים. [נוגדי דלקת לא סטרואידים (נאפרוקסן, אינדומטאצין, פירוקסיקאם) ] עלולים להפחית מההשפעה נוגדת לחץ הדם של לוסארטאן. [ליתיום]: לוסארטאן מעלה רמות ליתיום בדם, ועלולות להופיע תופעות לוואי חמורות של עודפי ליתיום.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 1-2 פעמים ביום.טווח המינון: לטיפול ביתר לחץ דם: 25-100 מ"ג ליום. לטיפול באי ספיקת לב: 12.5-50 מ"ג ליום.
התרופה לא מיועדת לילדים מתחת לגיל 6. מינון ההתחלתי לילדים ומתבגרים במשקל בין 20 ל-50 ק"ג הינו 0.7 מ"ג לק"ג משקל, הרופא עשוי להגדיל מינון בהתאם לתגובה קליניתתחילת השפעה: 1-4 שעות. ייתכן ויחלפו 3 עד 6 שבועות עד שהשפעת התרופה תורגש במלואה.משך השפעה: 12 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: מנה עודפת מיקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא מייד.

אזהרות

הריון: התרופה עלולה לגרום למומים בתינוק המתפתח ולרוב לא מיועדת לשימוש בהריון. יש להיוועץ ברופא אם הינך בהריון או מתכננת הריון. שליש ראשון (C) שליש שני ושלישי (D) הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות. ניטור: רצוי לבצע בדיקות תקופתיות של דם ושתן, לבדיקת תפקוד הכליות והכבד ובדיקת רמת המלחים.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, מחלת כבד, חוסר איזון אלקטרוליטים בדם, שימוש בתחליפי מלח על בסיס אשלגן, תגובות אלרגיות לכל תרופה שהיא, היפרקלצמיה (יתר סידן בדם), הפרעה הורמונאלית

תופעות לוואי

בדרך כלל, לוסרדקס, אוסאר ותרופות נוספות על בסיס לוסרטן אינן גורמות לתופעות לוואי קשות. עם זאת, יתכנו שיעול, שלשול, הפרעות בעיכול, סחרחורות, הפרעות בשינה, אף סתום, כאבי שרירים, תת לחץ דם, היפוגליקמיה, שינויים בתפקוד כלייתי, עליה ברמות אשלגן, שתנן וקריאטינין - במיוחד אצל אנשים הסובלים מאי-ספיקת לב.

במקרים נדירים עלולים להופיע כאבים בחזה, דפיקות לב, סחרחורת בעת שינוי תנוחה, קוצר נשימה, שיעול, נפיחות מקומית, איבוד נוזלים מכלי הדם, עצירות. במקרים נדירים מאוד עלול לגרום לתחושת עקצוץ או חוסר תחושה, עליה באנזימי כבד,התעלפות. ייתכן ואמור לגרום להגברת רגישות לאור, כאבי שרירים, ירידה בכמות הטסיות בדם, כאבי גב וזיהומים בדרכי השתן

שמות מסחריים

אוקסאר Ocsaar מרק לוטן Lotan יוניפארם לוסרדקס Losardex דקסל לוסארטאן טבע Losartan Teva טבע לוסרטה Losarta כצט