קאנדסארטאן

שייך לקבוצת:
חוסמי קולטנים לאנגיוטנסין 2, יתר לחץ דם, לטיפול, מרחיבי כלי דם
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קאנדסארטאן היא תרופה כנגד לחץ דם בעלת מנגנון פעולה ייחודי החוסמת קולטנים לאנגיוטנסין 2. אנגיוטסין 2 הוא חומר בגופנו המעודד התכווצות כלי דם, וחסימת פעילותו מאפשרת לכלי הדם להתרחב. חוסמי קולטנים לאנגיוטנסין 2 ניתנים בדרך-כלל לחולים אשר אינם יכולים לסבול תרופות ממשפחת מעכבי האנזים ACE (לדוגמה: אנאלאפריל, קאפטופריל) בגלל תופעות לוואי כגון שיעול או בצקת אלרגית (אנגיואדמה). כאשר ניתן פעם ביום לחולים עם יתר לחץ דם, קאנדסארטאן 8 מ"ג יעיל כמו לוסארטאן 50 מ"ג או אנאלאפריל 10-20 מ"ג. קאנדסארטאן קיים גם בשילוב עם המשתן הידרוכלורותיאזיד, שכן מתן משולב שלהם הראה השפעה מצטברת בהורדת לחץ הדם.

תגובה עם תרופות אחרות: [שימוש במלחי אשלגן, משתנים משמרי אשלגן (אמילוריד, ספירונולקטון) ] יחד עם קאנדסארטאן עלול להעלות רמות אשלגן בדם. [תרופות להורדת לחץ דם, משתנים]: קאנדסארטאן מגביר את ההשפעה של תרופות אחרות להורדת לחץ דם. תופעה זו לעיתים רצויה, אולם יש להתאים את המינונים. [נוגדי דלקת לא סטרואידים (נאפרוקסן, אינדומטאצין, פירוקסיקאם)] עלולים להפחית מההשפעה נוגדת לחץ הדם של קאנדסארטאן. [ליתיום]: סיכון להרעלת ליתיום.

לעדכן רופא לגבי שימוש בהפרין (לדילול דם), ובשתי תרופות לטיפול בזיהום חיידקי: טרימתופרים וסולפאמתוקסזול. כמו כן יש לעדכן בדבר שימוש של כל תרופה אחרת, גם כזו הנרכשת ללא מרשם, ובתוספים למיניהם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 1-2 פעמים ביום.טווח המינון: בדרך-כלל: 8 או 16 מ"ג ליום. מנה מירבית: 32 מ"ג ליום. מנות של 8 מ"ג ומטה מתאימות לחולים עם תפקוד כליתי לקוי, או לחולים הנוטלים תרופות משתנות.תחילת השפעה: 3-4 שעות. ייתכן ויחלפו 4 עד 6 שבועות עד שהשפעת התרופה תורגש במלואה.משך השפעה: 12-24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: מנה עודפת מיקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא מייד.

אזהרות

הריון: אינו מומלץ בתחילת ההיריון ואסור לאחר חודש שלישי. הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אי ספיקת לב (heart failure), מחלת כליה, מחלת כבד, חוסר איזון אלקטרוליטים בדם, שימוש בתחליפי מלח על בסיס אשלגן, תגובות אלרגיות לכל תרופה שהיא, רגישות

תופעות לוואי

התרופה נסבלת היטב בדרך-כלל. תופעות לוואי אפשריות הן: כאבי ראש, סחרחורת, הסמקה, כאבי גב, אף סתום.

שמות מסחריים

אטאקאנד Atacand אסטרה זנקה קנדור Candor יוניפארם