רבוקסטין

שייך לקבוצת:
מעכבי ספיגה חוזרת של נוראפינפרין (NRIs), נוגדי דיכאון
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


רבוקסטין הינה תרופה נגד דיכאון בעלת מנגנון פעולה ייחודי. התרופה פועלת באופן סלקטיבי על המעביר העיצבי נוראפינפרין, ומעכבת את הספיגה מחדש שלו בתאי המוח. על-ידי כך עולה רמת הנוראפינפרין, ופעילותו על תאי המוח מוגברת. רבוקסטין נמצאה יעילה לטיפול בדיכאון בינוני עד חמור ובדיכאון מתמשך. לתרופה יש יעילות לטווח ארוך ורוב החולים מתמודדים עימה בצורה טובה. לעומת פלואוקסטין, רבוקסטין נמצאה יעילה יותר בטיפול בתסמינים הקשורים לתפקוד חברתי כגון חוסר מוטיבציה וערך עצמי נמוך. רבוקסטין יעילה בטיפול בדיכאון כמו תרופות מהדור הישן ממשפחת הטריציקליים, ובעלת פחות תופעות לוואי מהן, ולכן גם עדיפה יותר לשימוש בקרב קשישים אשר יתקשו להתמודד עם תרופות ממשפחת הטריציקליים. ייתרון נוסף שיש לרבוקסטין על-פני תרופות אחרות נגד דיכאון, הינו זמן ההשפעה המהיר יחסית שיש לתרופה: 10 עד 14 יום לאחר תחילת הטיפול. כמו כן, יחסית לתרופות החוסמות ספיגה חוזרת של סרוטונין (SSRI) יש לרבוקסטין פחות פוטנציאל לתגובות בין תרופתיות.
תגובה עם תרופות אחרות: [חוסמי האנזים MAO (כגון: מוקלובמיד ופנלזין) ] - יש להימנע משילוב התרופות עם רבוקסטין. יש להמתין לפחות שבועיים בין טיפולים. [תרופות נגד פטרת (כגון: פלוקונאזול, קטוקונאזול ואיטראקונאזול) ] –בשילוב התרופות עם רבוקסטין יש סיכון להגברת רמות רבוקסטין בדם, ולהגברת תופעות הלוואי שלו. [אנטיביוטיקות (כגון: קלאריתקומיצין ואריתרומיצין)]- יש סיכון להגברת רמות רבוקסטין בדם, ולהגברת תופעות הלוואי שלו. [תרופות לטיפול באיידס (כגון: אינדינאביר, ריטונאביר ונלפאניביר)]- יש סיכון להגברת רמות רבוקסטין בדם, ולהגברת תופעות הלוואי שלו. [תרופות לטיפול באפילפסיה (כגון: קארבאמאזפין, פנובארביטאל ופניטואין), וראפאמיל, סימטידין והיפריקום]- תרופות אלו עלולות להוריד את רמות רבוקסטין בדם ולהפחית מהשפעתו.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום.טווח המינון: עד 12 מ"ג ביום.תחילת השפעה: תוך שעתיים. ייתכן שיחלפו 10-14 יום עד שההשפעה הקלינית תורגש במלואה.משך השפעה: 12-16 שעות.תזונה: אין הגבלות מיוחדות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא. התסמינים עלולים לחזור. ייתכן ויהיה צורך בהפסקה הדרגתית של התרופה.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג, אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים או אם נלקחה מנה עודפת גדולה יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אסור לשימוש בזמן הריון.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: מומלץ להפחית מינון בקשישים.
יש להפסיק הטיפול ברבוקסטין באופן הדרגתי במשך 4 שבועות להפחתת תופעות לוואי כמו הקאות, בחילות, סחרחורות, כאבי ראש, נימול וחרדות.
ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של עצירות, ברקית (glaucoma), לחץ דם גבוה או נמוך, הפרעות הולכה בלב, מחלת כליה, מחלת כבד, הפרעה נפשית, הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת), פרכוסים, מחשבות התאבדות, קשיי השתנה, תגובה אלרגית לתרופה זו בעבר

תופעות לוואי

תופעות הלוואי של רבוקסטין הינן קלות, מופיעות בשבועות הראשונים של הטיפול, ונעלמות בדרך-כלל לאחר מכן. תופעות הלוואי הנפוצות הינן יובש בפה, הפרעות בשינה, עצירות, הזעת-יתר, כאבי ראש ובחילה.

שמות מסחריים

אדרונקס Edronax פייזר ישראל