לטרוזול

שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, הורמונליים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

לטרוזול חוסמת את האנזים ארומטאז, אשר משתתף בשלב האחרון של ייצור ההורמון אסטרוגן. סוגים מסוימים של סרטן השד תלויים באסטרוגן, וחסימת ייצור האסטרוגן על-ידי לטרוזול מונעת את התפתחות הגידול. לטרוזול היא תרופה המיועדת לטיפול בסרטן השד בנשים לאחר הפסקת הוסת בלבד.

תגובה עם תרופות אחרות: [תכשירים המכילים אסטרוגן (כגון גלולות למניעת הריון, תחליפי הורמונים)] - אין להשתמש בתכשירים אלו בזמן השימוש בלטרוזול שכן אלו עלולים להפריע בפעילות התרופה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום.טווח המינון: 2.5 מ"ג.תחילת השפעה: 1-2 שעות. ירידה מירבית ברמות האסטרוגן תוך 2-4 ימים.משך השפעה: כיומיים.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה. במקרה של הקאה לאחר נטילת התרופה יש להתייעץ עם הרופא.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג, אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים או אם נלקחה מנה עודפת גדולה יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: תרופה זו עלולה להשפיע לרעה על מהלך ההריון ועל העובר. לטרוזול אינה מיועדת לטיפול בנשים בהריון. (D)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

רוב תופעות הלוואי הן קלות. תופעות לוואי קשות הן נדירות, ובדרך-כלל אינן דורשות הפסקת הטיפול. מבין תופעות הלוואי הנפוצות יותר דווח על: כאבי ראש, בחילה, בצקות ברגליים/ קרסוליים, עייפות, גלי חום.

שמות מסחריים

פמרה Femara פרמה-אקסל לטרוזול טבע Letrozole Teva טבע פמוזול Femozol פריגו לברסט Lebrest רפא לטרוזול דקסל Letrozole Dexcel דקסל לטרוזול פרמוז Letrozole Farmoz ביו-אבניר לטרוזול אינובמד Letrozole Inovamed