אמיודארון (פרוקור)
שייך לקבוצת:
נוגדי הפרעות בקצב הלב , נוגדי הפרעות בקצב הלב (Class III)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אמיודארון (פרוקור) הוא תרופה אנטי-אריתמית, שפועלת על ידי האטת אותות עצביים בשריר הלב. אמיודארון (פרוקור) ניתן במחלות הבאות: 

לטיפול בהפרעות קצב הלב שונות, לטיפול בדופק מהיר ממקור חדרי ולמניעת הישנות של פרפור פרוזדורי וחדרי.  

 אי-ספיקה של העורקים הכליליים.

לטיפול בתסמונת וולף-פארקינסון-וויט (WPW).


אין להשתמש באמיודארון (פרוקור) במצבים הבאים:

רגישות לאמיודארון הידרוכלוריד או למרכיבים נוספים בתרופה או ליוד. תסמיני התגובה האלרגית כוללים פריחה, בעיות בליעה או נשימה, התנפחות השפתיים, הפנים, הגרון או הלשון.

הריון או הנקה.

הפרעות בתפקוד בלוטת התריס בהווה או בעבר. יש לבדוק את תפקוד בלוטת התריס לפני תחילת הטיפול בתרופה.

הפרעות קצב הלב המתבטאות בעיקר בפעימות לב איטיות (סינוס ברדיקרדיה) או מהפרעת קצב הנקראת חסם סינו-פרוזדורי בהווה או בעבר.

הפרעות קצב אחרות ללא קוצב לב מושתל.

אין להשתמש בצירוף עם תרופות שעלולות לגרום להפרעות קצב.


חשוב לשים לב:
אמיודארון (פרוקור) אינו מיועד לילדים ותינוקות.

תחילת נטילה של אמיודארון (פרוקור) חייב להיות תחת פיקוח רפואי צמוד.

אמיודארון (פרוקור) מכיל יודין, אשר עלול לגרום לבעיות בבלוטת התריס.

בתקופת הטיפול באמיודארון (פרוקור) יש לערוך בדיקות דם לשלילת היפוקלמיה, תפקוד הכבד, בלוטת התריס, הריאות (גם לפני תחילת הטיפול), בדיקת עיניים שיגרתית הכוללת פונדוסקופיה ו-א.ק.ג. כמו כן, יש להימנע מחשיפה לשמש בזמן הטיפול ומספר חודשים לאחר

סיומו כיוון שאמיודארון (פרוקור) מגביר רגישות העור לקרני השמש, וחשיפה לשמש ללא הגנה עלולה לגרום לכוויות, עקצוץ או שלפוחיות בעור. יש לנקוט באמצעי הזהירות: קרם הגנה בעל מקדם הגנה גבוה, כובע ולבוש המכסה את הידיים והרגליים.תגובה עם תרופות אחרות:

אין להשתמש באמיודארון (פרוקור) מבלי ליידע את הרופא לגבי נטילת תרופות הבאות:

תרופות נוספות להפרעות קצב לב, כגון סוטלול או חוסמי בטא אחרים כגון פרופראנולול; פרוקאינאמיד, דיסופירמיד או ברתיליום.

תרופות לטיפול בזיהומים, כגון אריתרומיצין במתן תוך ורידי, קו-טרימוקסאזול, מוקסיפלוקסאצין או פנטאמידין; ציפרופלוקסאצין, אופלוקסאצין, או לבופלוקסאצין.

תרופות לטיפול בסכיזופרניה, כגון כלורפרומאזין, תיורידאזין, פלופנאזין, פימוזיד, הלופרידול, אמיסולפריד או סרטינדול; תרופות למחלות פסיכיאטריות נוספות, כגון ליתיום, דוקספין, מאפרוטילין או אמיטריפטילין.

תרופות לטיפול במלריה, כגון כינין, מפלוקווין, כלורוקווין או הלופאנטרין.

תרופות לאלרגיה (אנטיהיסטמינים) כגון טרפנאדין, אסטמיזול או מיזולאסטין.

חוסמי תעלות סידן כגון דילטיאזם או וראפאמיל.

משלשלים, כגון ביסאקודיל או סנה.

תרופות להורדת כולסטרול (סטטינים), כגון סימבסטאטין או אטורבסטאטין.


התרופות הבאות עלולות להעלות סיכון לתופעות לוואי כאשר נלקחות יחד עם אמיודארון (פרוקור): אמפוטריצין B במתן תוך ורידי; תרופות סטרואידאליות נוגדות דלקת כגון הידרוקורטיזון, בטאמתאזון או פרדניזולון; תרופות משתנות; תרופות להרדמה כללית או מתן חמצן בריכוז גבוה; טטראקוסקטיד (לבעיות הורמונליות מסוימות).

אמיודארון (פרוקור) עלול להגביר השפעתן של התרופות הבאות: ציקלוספורין וטאקרולימוס, המשמשות למניעה של דחיית שתל. תרופות לאין אונות, כגון סילדנאפיל, טדאלאפיל או וורדנאפיל. פנטאניל (להקלה על כאבים). מידאזולאם (לטיפול בחרדה או להרגעה לפני ניתוח). פלקאיניד (תרופה נוספת להפרעות קצב). לידוקאין (להרדמה מקומית).

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות, טבליות. אין ללעוס! לבלוע את התרופה עם מעט מים. במידת הצורך ניתן לחצות או לכתוש את הטבליה לפני השימוש.תדירות וזמן נטילה: 3 פעמים ביום עם אוכל, או להתחיל בהזרקה ולעבור לפעם ביום או פעם ביומיים (מנת אחזקה). טווח המינון: מבוגרים: 400-800 מ"ג ליום (מנה התחלתית), וירידה ל- 100-200 מ"ג ליום (מנת אחזקה).תחילת השפעה: השפעות מסויימות ניכרות תוך שעתיים (בהזלפה לוריד), אך עשויים לחלוף כמה שבועות עד שתורגש ההשפעה במלואה.משך השפעה: משבוע עד חודשיים.תזונה:

יש ליטול התרופה עם או אחרי ארוחה. אין לשתות מיץ אשכוליות בזמן הטיפול בתרופה, כיוון שמיץ אשכוליות עלול להעלות את רמות התרופה בדם ולגרום לתופעות לוואי.

אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה בקרוב, עדיף לדלג על המנה שנשכחה ולקחת את המנה הבאה כרגיל. אין ליטול שתי מנות יחד.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות מיוחדות. מינון עודף גבוה עלול לגרום בחילה, הקאה, סחרחורת והפרעות בקצב הלב. יש לפנות לטיפול רפואי.

אזהרות

הריון:

בדרך כלל, אמיודארון (פרוקור) אינו ניתןמחלות  לנשים בהריון. אין להשתמש בתרופה מבלי להיוועץ ברופא לפני התחלת הטיפול. 

הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך בתרופה זו עלול לגרום לתופעות לוואי בעיניים, בריאות, בבלוטת התריס ובכבד. בשימוש ממושך מומלץ לא להחשף לשמש. ניטור: יש לקחת דגימות דם תקופתיות על מנת לבדוק רמות הורמון בלוטת התריס ותיפקודי כבד, וכן למדוד את רמות התרופה. כמו כן מומלץ לבצע בדיקות עיניים תקופתיות.

 אמיודארון ניתן  בדרך כלל שומרים תרופה זו רק למצבים בהם תרופות אחרות לא היו יעילות, בגלל תופעות הלוואי הקשות של תרופה זו, במיוחד בשימוש ממושך. תופעות אלה כוללות נזק לכבד, בעיות בבלוטת התריס ונזק לעיניים ולריאות. יש להתחיל בטיפול תחת השגחה קפדנית ותוך פיקוח צמוד על המינון על מנת להשיג את ההשפעה הרצויה עם המינון הנמוך ביותר.
ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת לב, מחלת עיניים, אסתמה, דלקת סימפונות (bronchitis), הפרעות בתפקוד בלוטת התריס, נטילת תרופות אחרות, ליקוי במערכת הנשימה, גיל מעל 65., יתר לחץ דם, מחלת כלי דם, השתלת קוצב לב

תופעות לוואי

יש להפסיק את השימוש באמיודארון (פרוקור) ולפנות לרופא או לבית חולים מיד במצבם הבאים:

האטה משמעותית בדופק או עצירה של הלב. החמרה בהפרעות קצב, קצב לב לא סדיר - עלול לגרום להתקף לב, לכן יש לפנות לבית חולים מיד.

תגובה אלרגית, שסימניה עלולים לכלול פריחה, בעיות בבליעה או בנשימה, נפיחות בעפעפיים, בפנים, בשפתיים, בגרון או בלשון.

הצהבת העור או העיניים, עייפות או תחושת חולי, איבוד תיאבון, כאב בטן או חום גבוה (תסמינים של בעיות כבד מסוכנות).

קשיי נשימה או תחושת לחץ בבית החזה, שיעול שלא עובר, צפצופים, ירידה במשקל וחום. אלו עלולים להיות תסמינים של דלקת ריאות מסוכנת.

טשטוש ראייה, איבוד ראייה באחת העיניים או ראייה מעומעמת וחסרת צבע, תחושת כאב או רגישות בעין וכאב בעת התזוזה של העין (תסמינים של נאורופתיה אופטית).

חוסר תחושה או תחושת חולשה, עקצוץ או תחושת צריבה בחלקים שונים בגוף.

פריחה בעור הנגרמת על ידי כלי דם צרים או חסומים (וסקוליטיס).

כאב ראש, בדרך כלל, חמור יותר בבוקר או קורה אחרי שיעול או מאמץ; בחילה, פרכוסים, התעלפות, הפרעות בראייה או בלבול (תסמינים של בעיה במוח).

תנועה לא יציבה או מתנדנדת, דיבור משובש או איטי.

תחושת עילפון, סחרחורת, עייפות לא רגילה, או קוצר נשימה (תסמינים של בעיות בדופק, במיוחד בבני 65 או יותר).

מקרים של דימום ריאתי דווחו במטופלים שנטלו פרוקור. יש לפנות לרופא מיד אם מופיע שיעול דמי.

יש לפנות לרופא בהקדם האפשרי אם מופיעות אחת או יותר מתופעות הלוואי הבאות של אמיודארון (פרוקור):

ראייה מטושטשת או ראיית אאורה צבעונית באור מסנוור.

תחושת חוסר מנוחה או התרגשות קיצונית, ירידה במשקל, הזעה מוגברת, חוסר סבילות לחום (תסמינים של פעילות יתר של בלוטת התריס - היפרתירואידיזם).

תחושה של עייפות קיצונית, של חולשה או של אפיסת כוחות, עלייה במשקל, חוסר סבילות לקור, עצירות וכאב בשרירים (תסמינים של תת-פעילות של בלוטת התריס - היפותירואידיזם).

רעד בעת הזזת הידיים או הרגליים.

סימנים כחולים או אפורים על חלקי העור שהיו חשופים לאור השמש, במיוחד בפנים.

כיווצי שרירים, נוקשות או עוויתות.

נפיחות באשכים (נדיר).

פריחה אדומה עם קשקשים על העור, נשירת שיער או התרופפות הציפורניים (סימנים של exfoliative dermatitis).

תחושת עייפות, עילפון, סחרחורת או עור חיוור. אלה עלולים להיות הסימנים של אנמיה.

נטייה לדמם או להיפצע יותר מן הרגיל עלולה להיות סימן להפרעה בדם הנקראת טרומבוציטופניה.

תחושת חולי, בלבול או חולשה, בחילה, איבוד תיאבון, רגזנות. אלה עלולים להיות הסימנים של הפרעה בהפרשת ההורמון האנטי-דיאורטי.

יש לפנות לרופא אם תופעות הלוואי הבאות מחמירות או נמשכות מעבר למספר ימים:  בחילות או הקאות.  שינויים בחוש הטעם.  שינויים בכמות אנזימי הכבד בתחילת טיפול.  נטייה לכוויות בעור בחשיפה לאור השמש.  האטה קלה בקצב לב.  סיוטי לילה.  הפרעות שינה. כאבי ראש.  הפרעות שיווי משקל, ורטיגו.  הפרעות בהשגת זקפה או בפליטת זרע.   נשירת שיער, התקרחות.  פריחה מגרדת אדומה או עם גבשושיות בעור.

שמות מסחריים

אמיודקור Amiodacore כצט פרוקור Procor יוניפארם