פלקאיניד

שייך לקבוצת:
נוגדי הפרעות בקצב הלב , נוגדי הפרעות בקצב הלב (Class Ic)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פלקאיניד היא תרופה המשמשת לטיפול בהפרעות קצב בלב (אריתמיה). היא מתאימה לטיפול בהפרעות קצב חדריות, וכן להיפוך או לשמירה על קצב לב תקין בחולים עם פרפור ורפרוף חדרים. היא משמשת גם למניעת צורות שונות של טכיקרדיה על-חדרית (PSVT), כולל תסמונת וולף-פארקינסון-וויט (WPW) – מחלת לב מולדת המאופיינת על-ידי אפיזודות של קצב לב מהיר או לא-סדיר (טאכיאריתמיה). בשל תופעות הלוואי שלה משתמשים בפלקאיניד רק כאשר תרופות אחרות אינן מועילות והחולה סובל מהפרעות מסוכנות בקצב הלב. כמו תרופות רבות אחרות המשמשות לטיפול בהפרעות קצב, פלקאיניד עלול להשרות הפרעות קצב מסוכנות או לגרום חסמים במערכת ההולכה בלב ודופק איטי מדי. מכיוון שפלקאיניד עלול לדכא את פעילות שריר הלב, אין לתת אותו לחולים הסובלים מאי ספיקת לב או כאלו שעברו אוטם של שריר הלב.

תגובה עם תרופות אחרות: [דיגוקסין]: גורם לעלייה ברמות פלקאיניד בדם. [חוסמי בטא]: אפשרות להשפעה מדכאת מצטברת על פעילות שריר הלב. [סימטידין, אמיודארון]: גורמים לעלייה ברמת הפלקאיניד בדם. יש צורך בהפחתת המינון של פלקאיניד. [אין להשתמש במעכבי פרוטאז]: אפאבירנז, דלאבירדין, בשילוב עם פלקאיניד. [דיזופיראמיד, וראפאמיל, ניפדיפין, דילטיאזם]: אין די ניסיון במתן משולב של תרופות אלו עם פלקאיניד, ולכן שילוב כזה אינו מומלץ. כמו כן, יש להימנע ממתן של פלקאיניד עם [תרופות הגורמות להארכת ה QT, ] כגון: ציסאפריד, קלאריתרומיצין, אריתרומיצין, האלופרידול, תרופות להרדמה מקומית, ריספרידון, קווינולונים, ועוד. יש להיוועץ ברופא לפני שימוש בתרופות אחרות.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, זריקות.תדירות וזמן נטילה: טבליות: מבוגרים: פעמיים ביום. ילדים: 2-3 פעמים ביום.טווח המינון: טבליות: מבוגרים: 100-400 מ"ג ביום. ילדים: 100-200 מ"ג/ מ"ר/ יום. זריקות: ניתנות בבית חולים תוך ניטור קפדני של השפעות התרופה על קצב הלב. בהזרקה תוך ורידית מהירה: 2 מ"ג/ק"ג למשך 10 דקות לפחות. בעירוי תוך ורידי איטי: 2 מ"ג/ק"ג למשך 30 דקות, ואח"כ- בשעה הראשונה: 1.5 מ"ג/ק"ג/שעה, מהשעה השנייה ואילך: 0.1-0.25 מ"ג/ק"ג/שעה.תחילת השפעה: דרך הפה: תוך 1.5-3 שעות.משך השפעה: לאחר מתן דרך הפה: 8-12 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אין ליטול את המנה שנשכחה אם חלפו יותר מארבע שעות מהזמן שבו היה צריך ליטול אותה. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא. התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. התסמינים במקרה של מנה עודפת גדולה כוללים: בחילה והקאה, עוויתות, ירידה בלחץ הדם, עילפון, דופק איטי, אי-ספיקת לב, דום לב.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי קיים סיכון מסוים לעובר. אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות. יש לשקול את ייתרונות התרופה לעומת הסיכון לעובר. (C)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ארוך טווח היו דיווחים ספורים על פגיעה בעצבים, תחושת נימול ואי-שליטה בשרירים.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של רמות לא תקינות של אשלגן בדם, מחלת לב, אי ספיקת לב (heart failure), מחלת כבד, מחלת כליה, תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות כוללות בין ביתר: סחרחורת, טשטוש הראייה, כאב ראש ואיבוד התאבון. תופעות לוואי נדירות יותר הן: כאבים בחזה, קצב לב לא תקין, קוצר נשימה, בצקות ועוויתות.

שמות מסחריים

טמבוקור Tambocor פארמהטים