טמסולוסין
שייך לקבוצת:
חוסמי אלפא
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טמסולוסין הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות אומניק, אומניק אוקאס, פרומניק, טמסולין, טמסולוסין טבע. טמסולוסין הוא חוסם בררני של הקולטן אלפא1, במיוחד של אלו הנמצאים בבלוטת הערמונית (פרוסטטה). חסימת קולטנים אלו על ידי טמסולוסין משפרת את זרימת השתן ומקלה על התסמינים שגורמת הגדלה שפירה של הערמונית.  התרופה מיועדת לטיפול בהפרעות בתפקוד מערכת השתן התחתונה הקשורות בגידול שפיר בערמונית.


יתרונות טמסולוסין

טמסולוסין ניתן רק פעם אחת ביום, כך שהוא נוח לשימוש יותר מתרופות שיש ליטול מספר פעמים ביום. טמסולוסין גורם לפחות לתופעת לוואי של הורדת לחץ הדם, בהשוואה לתרופות אחרות החוסמות את קולטני אלפא, כיוון שהוא משפיע פחות על קולטני אלפא הנמצאים בכלי הדם. בנוסף, טמסולוסין לא גורם לתגובות לא רצויות עם תרופות אחרות ללחץ דם גבוה, ולכן הוא בטוח יותר לשימוש עבור גברים שסובלים הן מהגדלה שפירה של הערמונית והן מיתר לחץ דם. 

כמו כן, קיימת תרופה בשם דואודרט שמכילה טמסולוסין יחד עם חומר פעיל נוסף, שמשפיע על הערמונית ומייעל את הטיפול בהגדלתה.


יעיל לטיפול ב

טמסולוסין (אומניק, דואודרט) משמש להקלה ולטיפול בתסמינים הקשורים להגדלה שפירה של בלוטת הערמונית.


טמסולוסין, אומניק, דואודרט לתסמינים להגדלה של בלוטת הערמונית


הנחיות חשובות

לפני תחילת הטיפול בטמסולוסין (אומניק, דואודרט) רצוי לבצע בדיקות שישללו גידול סרטני בערמונית, כיוון שהתסמינים שלו דומים לאלו של הגדלה שפירה של הערמונית ולפעמים הם מתפתחים ביחד. בנוסף, הרופא עשוי להמליץ על בדיקות של תפקודי כליות, בדיקה רקטלית ובדיקת רמות PSA.

כמו כן, למרות שטמסולוסין אינו מיועד לטיפול בלחץ דם גבוה, מומלץ לעקוב אחר ערכי לחץ הדם במיוחד בתחילת תקופת הטיפול בתרופה.


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש בטמסולוסין (אומניק, פרומניקס, טמסולוסין טבע, דואודרט) במצבים הבאים:

-רגישות לטמסולוסין או לאחד ממרכיבי התרופה. 

-אם יש לכם לחץ דם נמוך.

-אם אתם סובלים מירידה פתאומית בלחץ הדם כשאתם קמים מישיבה או משכיבה (Orthostatic hypotension), שעלולה אף לגרום לסחרחורת או עילפון.

- במקרה של בעיות חמורות  בתפקוד הכבד.
תגובה עם תרופות אחרות: [חוסמי אלפא (פנוקסיבנזאמין, דוקסאזוסין)]: אין לתת טמסולוסין עם תרופות אלו. [תרופות להורדת לחץ-דם (אנלפריל, פורוסמיד, אטנולול, ניפדיפין)]: קיים סיכון ליותר תופעות לוואי כגון סחרחורת, שינוי בקצב הלב, ונפילת לחץ הדם בשינוי מצב התנוחה. [סימטידין]: עלול להעלות את רמת התרופה בדם וקיימת סבירות גדולה יותר לתופעות לוואי. [וארפארין]: יש להשתמש בזהירות.

מידע

אופן נטילת התרופה: קפסולות בשחרור מבוקר.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום.טווח המינון: 0.4-0.8 מ"ג ביום.תחילת השפעה: 5-7 שעות.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: יש ליטול את התרופה כ- 30 דקות לאחר הארוחה. נטילה של התרופה על קיבה ריקה עלולה להגביר את תופעות הלוואי של אומניק, דואודרט או תרופות אחרות, כגון: סחרחורת, או נפילה פתאומית של לחץ הדם בשינוי מצב התנוחה. אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה. אם הפסקת ליטול את התרופה למשך מספר ימים, יש להתחיל את הטיפול בכמוסה אחת ליום, לאחר התייעצות עם הרופא.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא. התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות מיוחדות. אם מופיעים חולשה, עילפון או דפיקות לב, יש לפנות מייד לחדר מיון.

אזהרות

הריון: התרופה אינה מיועדת לטיפול בנשיםהנקה: לא רלבנטי.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: התרופה נחשבת בטוחה בשימוש ממושך.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, מחלת כבד, לחץ דם נמוך, סרטן הערמונית

תופעות לוואי

לרוב, גברים המטופלים בטמסלולסין (אומניק, דואודרט) אינם מתלוננים על תופעות לוואי. אך למרות שטמסולוסין גורם פחות לנפילת לחץ דם מאשר תרופות אחרות מקבוצה זו, עדיין יתכנו תופעות לוואי כמו סחרחורת, שינוי בקצב הלב, ונפילת לחץ דם במעבר משכיבה לעמידה. מומלץ לא לעמוד או לשבת בפתאומיות. במידה ומרגישים סחרחורת יש לשבת עד אשר תחושת הסחרחורת תעבור. 
בנוסף, פליטת זרע חריגה, שפיכת זרע חריגה- תופעה שאינה מזיקה.

תופעות לואי אפשריות בשכיחות שטרם נקבעה: ראיה מטושטשת, ראיה לקויה, דימומים מהאף, פריחה חמורה בעור, קצב לב לא סדיר (פרפור פרוזדורים, הפרעות קצב, דופק מואץ), קשיי נשימה, יובש בפה.

ניתן לקחת את התרופה גם לפני השינה. הסבירות לסבול מסחרחורות גבוהה יותר בתחילת הטיפול, לאחר עלייה במינון, בזמן פעילות יתר ובמזג אוויר חם, אך היא חולפת עם הזמן כאשר הגוף מתרגל לתרופה.

שמות מסחריים

אומניק Omnic כצט אומניק אוקאס Omnic OCAS כצט פרומניקס Promnix תרו תעשייה רוקחית טמסולוסין טבע Tamsulosin Teva טבע טמסולין Tamsulin רפא טמסולוסין אינובמד Tamsulosin Inovamed טמסולוסין מרק Tamsulosin Merck ג'נמדיקס